Synthos XPS PRIME 25-L tl. 30mm 10,5m2/bal

Synthos XPS PRIME 25-L tl. 30mm 10,5m2/bal


Výrobce: Styrotrade
Parametry
Požární odolnost, reakce na oheňtřída E
Tepelná izolace dle použitíPodlaha
Tepelný odpor Rmat (m2 K/W)0,86
Součinitel tepelné vodivosti λ (W·m-1·K-1)0,032
Obsah balení (m2)10,5
Tloušťka (mm)30
Rozměry desky (mm)1250x600
Pevnost v tlaku kPa300
Akustická izolacene
Synthos XPS PRIME 25 L ( L = polodrážka) - jedná se o extrudovaný polystyren, pevnost a únosnost napětí v tlaku 300 kPa. Hladký povrch + polodrážka, extrudovaný polystyren Synthos XPS PRIME 25 L obsahuje prostředek zabraňující vzplanutí (> 0,1% HBCD).

Extrudovaný polystyren
Synthos XPS PRIME 25 L je tepelně izolačním materiálem, který vzniká během lisování a zpěňování hmoty z které pak vychází tepelná izolace extrudovaný polystyren. Synthos XPS PRIME 25 L se charakterizuje specifickou velmi jemnou strukturou pěny s velmi nízkou hustotou a také uzavřenou buněčnou strukturou hmoty. Synthos XPS PRIME 25 L je vyráběn na bázi polystyrenové pryskyřice.

Možností použití Synthos XPS PRIME 25 L:
  • obvodová izolace zdí a podlah, základových desek
  • izolace základových pásů
  • izolace vrstvených zdi
  • izolace tepelných mostů
  • obrácené konstrukce plochých střech
  • izolace ploch s očekáváním vysokého namáhání, parkovacích a průmyslových ploch

Podmínky bezpečné montáže a dále skladování:
Instalace v nízkých teplotách si vyžaduje ponechání volného prostoru mezi deskami pro zachování správné, bezpečné dilatace.
Desky Synthos XPS PRIME 25 L nesmí být vystavovány na dlouhodobé působení paprsků UV.

Vlastnosti Synthos XPS PRIME 25 L:
  • Formát desky 1250x600mm
  • reakce na oheň "E" (dle Euroklasifikace)
  • hustota 30 až 38 kg/m3.
  • součinitel tepelné vodivosti W/M-K 0,032 lambda.

Komentáře

Jiří Jaroš | 22.12.2010 19:58
Mohu tyto desky použít přímo pod plovoucí podlahu síly 12mm bez další roznášecí mezivrstvy?Podlaha má zespodu napařenou kročejovou a tepelnou izolaci síly 1 - 2 mm. Podklad je betonová podlaha v přízemí nad sklepem, kterou chci zvýšit o max 4cm.Uvažuji o deskách síly 30mm. Děkuji za odpověď!
admin | 23.12.2010 10:13
Zdravím, tento postup bývá používán, my ho ale nedoporučujeme. Z našeho hlediska je odzkoušeno, že extrudovaný polystyren sám o sobě přenáší hluk a 1-2mm, kročejová vrstva pod podlahou je podle mě málo. Je to náš názor, znovu opakuji, že jsem se s tímto postupem již mnohokráte setkal, ale neznám pak spokojenost zákazníka. Na druhou stranu, pokud je podlaha nad sklepem, tedy neobytnou částí, řešil bych spíš problém roznášení kročejového strukturálního hluku do místností na stejné úrovni, to bych řešil ukončením podlahy u zdi, tak aby se kročejový hluk nepřenášel do zdí, například s použitím N/PP pásek, nebo Steprock dilatačních pásek. Ohledně toho, zda deska extrudovaného polsytrenu vydrží bez roznášecí vrstvy? V tom bych problém neviděl, polaha sama o osbě běžné zatížení roznese. Snad jsem vám dostatečně pomohl.
Tiky | 19.7.2011 09:19
Dobrý den, dostal jsem doporučení od topenáře, že by tento polystyren šel použít pod podlahové teplovodní topení - vzhledem k tomu že rekonstruuji tak nemůžu dát větší tloušťku poly, tak tento má prý lepší tepelné vlastnosti než styrodeska pro podl.top. Co na to říkáte jako odborníci? Děkuji za info
admin | 19.7.2011 16:41
Dobrý den, ano tento extrudovaný polystyren Synthos XPS 30-L je vhodný jako přímý podklad, tepelná izolace pod teplovodní podlahové vytápění, jen budete muset trubky přichytit úchyty (jsou ve tvaru "U" a mají zpětné hroty, tyto zamáčknete přes trubky teplovdoního vytápění do desky Synthos XPS 30-L a vše bude dobře držet. Extrudovaný polystyren Synthos XPS 30-L je odolný proti dlouhodobé vyšší teplotě, neubývá jako klasický podlahový polystyren. Tento běžný podlahový polystyren EPS 100 Z, kdyby byl vystaven dlouhodobě vyšší teplotě, bude se jeho objem zmenšovat. Tyto teplotní zátěže snesou pouze stabylizované polystyreny a extrudované polystyreny. Dokonce tento extrudovaný polystyren Synthos XPS 30-L je vhodný i jako podklad přímo pod elektrické podlahové topení (odporový drát).
mirek | 28.10.2011 14:52
Dobrý den,mohu extrudovaný polystyren použít přímo pod dlažbu?Jednalo by se o sílu desk 4cm do interiére zimní zahrady a byly by poluženy na podkladním betonu.Potřebuji tepelně izolovat podlahu.Dochází k promrzání a srážení vody na dlažbě v místech společných s terasou.
admin | 28.10.2011 16:44
Dobrý den, je to nestandardní postup a extrudovaný polystyren se bude v místě kdy se nejvíc chodí prošlapávat, časem to bude znát, ten hlavní problém je ale to, že dlažba, lepidlo pod ní na ne dostatečně pevném podkladě bude praskat a spáry také. Já bych to takto nedělal. Je mě jasné, že máte problém s celkovou skladbou a že na vrtsvu betonu, která by měla na extrudovaném polystyrenu být 5cm už nemáte místo, ale nevím co časem udělá to, že pod dlažbou je přímo extrudovaný polystyren a navíc nevím, čím byste tu dlažbu na ten extrudovaný polystyren lepil přímo. Prostě to nedoporučuji.
Lukas | 30.11.2011 19:30
Dobrý deň,chcel by som sa spítať,či by sa mohol tento extrudovaný polystiren použiť na strop do podkrovných izieb namiesto sadrokartonu???ak áno tak z akého materiálu by bola vhodná konštrukcia???
admin | 30.11.2011 23:26
Dobrý den, asi by to nějak šlo, ale konstrukci nevím, může se použít sádrokartonová konstrukce, nebo vytvořit něco ze dřeva. Je to nestandardní postup. V podstatě by to mohlo být z rastrů a profilů na sádrokartonové konstrukce, jako záklop desky extrudovaného polystyrenu. Ale pak by se to muselo nějak vyspárovat, tak že klasicky perlinka a stěrka, jinak nevím jak byste to chtěl realizovat. nikdy jsem toto neřešil, je to zvláštní nápad.
Josef | 11.12.2011 21:05
Dobrý den, prosím o informaci jakou tlouštku tvrzené izolace mám použít do podlahy starého baráku. 40 metru . Děkuji za radu, a jak je to s dopravou izolace od vás, jsem z Ceské třebové. Děkuji. mějte se! Josef
admin | 12.12.2011 08:01
Dobrý den, otázka je trochu otevřená na přesnou odpověď, jakou podlahu, přízemí nebo patro? Jaký je tam prostor pro tloušťku? Bude tam beton, nebo anhydrit? Pokud se jedná o základovou desku v přízemí, použijte alespoň 5cm tloušťku pro extrudovaný polystyren. Pak beton a pak podlahový polystyren EPS 100 Z a pak na něj opět beton, nebo anhydrit nejméně 5cm. Pokud chcete dát jen extrudovaný polystyren, tak dejte alespoň 10cm. Pokud je to podlaha v patře, tak je vše jinak, tam musí být kročejový polystyren. Ohledně dopravy, dopravujeme všude a cenu uvidíte ve třetím kroku při objednávce, ale stále to není závazná objednávka, to až na konci, když to vše potvrdíte, ve třetím kroku objednávky zadáváte PSČ vašeho bydliště a podle hmotnosti objednávky a jejího objemu systém vypočítá cenu za dopravu, ale nebojte, není to drahé, vyuzkoušejte a uvidíte.
Petr | 11.3.2012 13:20
Dobrý den, rekonstruujeme starý dům částečně podsklepený - přízemí. Prosím o radu, jakou tloušťku tep.izolace dát pod podlahové teplovodní vytápění. Podle tabulek předpokládám tloušťku 6 cm extrud. Synthos XPS 30-L (na podkladní beton, R>1,25m2K/W), pak vytápění, beton a dlažbu. Trochu nás zmátla předchozí odpověď, ve které jsou dvě vrstvy polystyrenu proložené betonem. Děkuji za odpověď. Petr
admin | 11.3.2012 13:32
Dobrý den, tam se ale jednalo o podlahu na terénu, tam doporučuji pod základovou desku nejdříve extrudovaný polystyren, pak betonovou vrstvu a pak už se realizuje čistá podlaha - polystyren podlahový EPS 100 Z a pak na něj beton nejméně 5cm, nebo anhydrit. Vy tady řešíte podlahu nad skepem a tak tam už můžete dát jen jednu vrstvu tepelné izolace, tedy víme o tom, že se používá extrudovaný polystyren jako podklad pod teplovodní podlahové vytápění, ale já bych doporučil dát podlahový polystyren EPS 100 Z co vám dovolí skladba, ale alespoň 5cm a pak na něj systémovou desku pro podlahové vytápění - Styrodeska. Pokud budete realizovat extrudovaný polystyren, tak stačí těch 6cm, samozřejmě vám nikdo nevynadá, když dáte větší tloušťku.
Tomáš | 19.3.2012 18:05
Dobrý den, můžete prosím Vás podrobněji zdůvodnit Vaše doporučení ohledně XPS pod základovou desku? Děkuji.
admin | 19.3.2012 18:09
Dobrý den, důvodem je úspora energií na vytápění. Pokud nechcete, nemusíte základovou desku izolovat a můžete oto více zaizolovat pak čisté podlahy v přízemí provedené na základové desce. Ti z nás co chtějí více ušetřit ještě zaizolují základovou desku extrudovaným polystyrenem. Tento je připraven pro styk se zeminou a unese větší zatížení. Toto se většinou provádí u nepodsklepených domů, bungalovů atd.
tereza | 20.3.2012 17:21
Dobry den, jsou tyto desky urcite bile? potrebuji je na model a na barve mi zalezi...potrebuji snehove bile..dekuji!
admin | 21.3.2012 06:54
Dobrý den, záleží na názoru, ale nemyslím si to, sněhově bílé desky to nejsou. Synthos XPS 30-L má bílé desky, ale v porovnání s například polystyrenem EPS 70 F je mírně do šeda, ale bílá to je nicméně ne jako sníh.
david | 30.3.2012 22:31
Dobry den, prosim o radu.Mam dle projektu na zaklad samostatne garaze umistit podlahove desky XPS na hydroizolaci. Na desky XPS pak separacni vrstvu(PE folie) a nasledne beton.Je to tak v poradku? Je treba si dat na neco pozor pri pokladce XPS desek? Dekuji za vasi odpoved
admin | 31.3.2012 08:28
Dobrý den, je to v pořádku, ještě bych klidně přidal do vrstvy betonu kari síť, toto armování zpevní vrstvu betonu. Jinak je vše v pořádku. Vybral jste správně Synthos XPS 30-L, což je deska se zámkem, tak že nebude docházet k únikům mezi deskami a únosnost tohoto extrudovaného polystyrenu je poměrně slušná i pro těžší vozidla 300 kPa. desky pokládat pořádně k sobě na zámky a pokud možno neřezat, když to nevychází, tak co nejméně, jelikož extrudovaný polystyren je uzavřená deska a po uříznutí nějaké části je uzavřená hmota narušená a nejsou už všechny vlastnosti tak jak mají být (nenasákavost, odolnost vůči zemině) samozřejmě se nic hrozného neděje, počítá se s tím, že se asi řezat bude, ale upozorňuji co nejméně, pokládku provést tedy tak, aby se řezala jen jedna strana, někteří položí desky Synthos XPS 30-L tak, že je pak na obou stranách řežou u obou stěn prostoru. Když se to povede bez řezání, tak je to jen dobře.
jan | 6.5.2012 08:50
dobrý den,
je v pořádku skladba podlahy venkovní terasy od spodu: podkladní beton,hydroizolace,synthos xps 30L v tloušťce 50 mm, beton s kari sítí ve spádu nejmenší tloušťka 50 mm, hydroizolační stěrka, pochozí prkna na roštu? nebo by jste doporučil jiný polystyren. předem děkuji za odpoveď
admin | 6.5.2012 16:35
Dobrý den, Vaše zamýšlená skladba terasy je naprosto v pořádku, tedy pokud se jedná o terasu na terénu a ne nad místností, či sklepem, suterénem. Tam by byla tepelná izolace zbytečná. Jinak tepelná izolace Synthos XPS 30-L je naprosto vyhovující.
míla | 26.5.2012 14:46
Dobrý den, jakou tlouštku extrud. polystyrenu mam použít na zateplení základ. desky? Mám podlahové vytápění, aby nedocházelo k tepelnému mostu. Dík M
admin | 26.5.2012 17:53
Dobrý den, nenapsal jste zde celkovou skladbu až k podlahovému vytápění, ale pokud by to měl být jen ten extrudovaný polystyren, tak alespoň 12cm. Můj osobní názor.
Jiřina Podlešáková | 6.6.2012 12:18
Dobrý den, je možné použít podlahový polystyren pod OSB desky? Jedná se o panelový dům, ale složení podlahy je: skvárový násyp, hobra, pak by byl polystyren a pak OSB deska. Děkuji
admin | 6.6.2012 18:53
Dobrý den, já vždy tvrdil, že se časem vyšlapou i přes desky OSB cesty do extrudovaného polystyrenu v místech, kde se nejčastěji chodí. Nedávno mě jeden řemeslník tvrdil, že to má vyzkoušené a že když se použijí OSB desky: OSB deska 4PD (pero+drážka) o minimální síle 15mm a dají se ve dvou vrstvách a kolmo přes sebe (jedna vrstva na šířku a pak druhá na délku místnosti) tak prý problém nebude a extrudovaný polystyren to ustojí.
Robert | 3.7.2012 15:20
Dobrý den, postačoval by tento XPS jako podklad pod podlahové vytápění v tloušťce 4-5cm nad nevytápěným sklepem? Děkuji.
admin | 3.7.2012 18:17
Dobrý den, ohledně materiálu vhodného pod podlahové topení (předpokládám teplovodní) říkám ano, ohledně tloušťky 50mm, říkám že je to minimum, dal bych alespoň 80mm. Je to o penězích a prostoru pro skladbu podlahy, je to jasné. Ale menší tloušťka se pak může projevit na únicích tepla do spodních vrstev a pokud bude podlahové topení mít navíc sondu termostatu v podlaze a ne jen prostorový termostat, může zespodu prochládající podlaha nutit topení více topit a bude to pak hodně peněz.
lee | 29.7.2012 22:49
Dobrý den ,chci se zeptat jestli je určená strana ,kterou se Synthos XPS 30-L pokládá k zemi ?Všimli jsme si,že jedna strana je s potiskem ,proto se raději ptám.Je možné položit mezi Synthos XPS 30-L (síla30mm) a beton 50 mm místo PE folie ,folii Sunflex Floor ? Je nutné do obytné části dávat do betonu kari síť (podsklepená místnost) ,následná finální úprava bude dlažba. Děkuji za Odpověď
admin | 30.7.2012 09:02
Dobrý den, výrobce nijak neřeší strany, je třeba položit desky tak, aby zámky do sebe správně zapadaly, jinak jsou obě strany stejné. Fólie Sunflex Floor je spíše přínosem pro toho, kdo hodlá realizovat podlahové vytápění, jinak žádný speciální přínos, prostě se jedná o reflexní fólii, která odráží teplo zpět do místnosti a zabraňuje pronikání tepla z podlahového vytápění do spodních částí podlahy a místnosti, případně vašeho sklepu. Skladbu byste měli mít takto: odspodu bude Synthos XPS 30-L, na něm fólii (okraje vytažené nad úroveň zamýšlené výšky konečné podlahy) a pak teprve betonová vrstva nejméně 5cm a já osobně bych kari sítě použil, máte jistotu pevnosti podlahy, hlavně té betonové roznášecí vrstvy. Pokud byste případně zamýšleli podlahové vytápění, je třeba na lepení dlažby použít flexibilní lepidlo. Které bych asi použil já osobně stejně.
Lukas | 22.8.2012 00:02
Dobrý den, při rekontrukci starého domu jsem vykopal podlahy až na hlínu na ni jsem chtél vrstvu zhutněného písku dále dvakrát 50mm EPS 100S, PE folii a nakonec 100mm armovaného betonu, bude to tak v pořádku?
admin | 22.8.2012 07:57
Dobrý den, polystyren EPS 100 S nedávejte přímo na písek, začal bych extrudovaným polystyrenem, třeba vhodný je i Synthos XPS 30-L. Tento je připravený na terén, kdeždto polystyren EPS se pokládá až jako tepelná izolace na beton, pak je PE separační fólie a pak teprve vrchní beton.
Pavel | 12.9.2012 17:47
Podlahu podsklepené kuchyně, cca čtverec 20m2, chci srovnat a zateplit 5cm Synthos XPS 30 L, pak PE folie a 3cm anyhydritu. (Víc než 8 cm nelze.) Je plán správný?
admin | 12.9.2012 19:59
Dobrý den, tak ten extrudovaný polystyren není úplně špatně, ale možná zbytečně, stačil by polystyren EPS 100 S, nebo 150 S a nebo i 100 Z, podlahový, ale extrudovaný říkám není špatně, jen zbytečně, ten se dává na terén, nebo základy, sokly atd., je to speciálně upravený izolant pro použití do terénu, vody a je mimořádně fyzicky odolný, což v té kuchyni je zbytečné, ale použití do této skladby nic špatného neprovede. Horší je to s anhydridem, tam je potřeba alespoň 5-6cm vrstvu. Ty 3cm by se mohly časem polámat, je to málo, dává se víc.
Václav | 25.9.2012 12:37
Dobrý den, řeším skladbu podlahy nad sklepem (nevytápěný prostor) - teplovodní podlahové vytápění. Je lepší použít 2x50mm nebo 100mm extrudovaný polystyren. A dále jestli je na tomto polystyrenu reflexní folie kvůli lepšímu odrazu tepla. Děkuji
admin | 25.9.2012 19:45
Dobrý den, pokud se Vám jedná o Synthos XPS 30-L, což je XPS, extrudovaný polystyren, tak je to vlastně jedno, jelikož tento má pero drážku, zámek, tento zajistí, aby nedocházelo k únikům, ale samozřejmě, že dvě vrstvy 50mm by byly lepší, pro dobrý pocit, dát je tak, aby nebyly mezery mezi deskami nad sebou a reflexní fólii tento extrudovaný polystyren nemá. Myslím, že ji nemá žádný na trhu... Musíte ji tam dodat, pokud ji tam chcete, jinak já osobně bych použil desku určenou pro teplovodní podlahové vytápění Styrodesku.
Pepa | 6.2.2013 12:34
Dobrý den, prosím o radu: Na starou podlahu celkem rovonou beton/dlažba chci dát 10cm XPS 30-L na to perlinku lepidlo, topný el.drát a na to lepit dlažbu. Unese to běžné zatížení.
Nebo mám dát 9cm XPS 30-L a na to OSB P/D 12mm a až na to lepit dlažbu. Případně místo dlažby dám 1cm stěrka a na to vinyl.
admin | 6.2.2013 15:36
Dobrý den, tak jak to píšete to nelze provést, bez roznášecí vrstvy nemůžete aplikovat rovnou pochozí vrstvu ani na tvrdý extrudovaný polystyren. Ani druhá verze není dobře, jelikož na extrudovaný polystyren sice lze aplikovat roznášecí vrstvu z OSB desek formou dvou vrstev křížem přes sebe s podmínkou použití OSB desek (P+D) pero + drážka, ale na takto řešenou roznášecí vrstvu nelze lepit dlažbu, tato by vám minimálně ve spárách popraskala. Ty OSB desky budou pracovat jsou pružné anavíc dřevo reaguje daleko více na teplotní změny a vlhkosti nežli beton a anhydrit. Doporučuji na extrudovaný polystyren dát buďto roznášecí vrstvu z betonu anebo anhydridu a to minimálně 5cm silnou a anebo můžete tu verzi z OSB desek, ale nemůžete pak dát jako pochozí vrstvu dlažbu.
Pepa | 6.2.2013 21:50
Rozumím. Na 5cm EPS100Z dám 5cm beton, na to 12 mm OSB/P+D/ a na to nalepím topný drát a dlažbu ? JDe mi o to abych odclonil topení směrem dolu do betonu ?
admin | 6.2.2013 22:59
Dobrý den, asi jsem se nepřesně vyjádřil... na polystyren EPS 100 Z nesmíte dávat žádné podlahové topení, to můžete jen na stabilizovaný polystyren EPS, tedy s označením "S", nebo polystyren XPS, tedy extrudovaný polystyren. Pokud hodláte klást podlahové topení, tak dejte vrstvu polystyrenu EPS 100 S a nebo, 150 S, nebo extrudovaného polystyrenu atd. tento polystyren je připraven na teplotní změny a nic se s ním nestane, navíc můžete použít jednu z reflexních fólií, ale to není třeba. OSB desky nemusíte používat a lepit dlažbu na dřevo vám vůbec nedoporučuji, ani když použijete flexibilní lepidlo, nebude to držet, popraská to.
Pepa | 7.2.2013 08:23
Ještě prosím jednou odpověď. Nebude tedy lepší podle druhého příspěvku v této diskuzi, udělat skladbu: 80mm XPS, kročejová izolace, topná folie, laminátová plovoucí podlaha ? Je to přízemí, rekonsturkce, maximálně 10cm nová podlaha. Nebo jakou mám udělat podlahu, abych mohl elektrikou občas komfortně a rychle přitopit. Nebude to hlavní zdroj topení.
admin | 7.2.2013 10:16
Dobrý den, já vám to tady napsal už výše, ale napíšu jak bych to řešil já, tloušťky tady řešit nebudu, ale skladba může být odspodu extrudovaný polystyren (není třeba kročejový, když jste v přízemí a pod vámi nikdo bydlet nebude) a nebo jiný podlahový polystyren na něj musí přijít stabilizovaný polystyren, kvůli podlahovému topení (teplotě) na něj podlahový topný drát zalitý do betonu a na něj roznášecí vrstva z betonu a nebo anhydridu, pak teprve pochozí vrstva: keramická dlažba, nebo co chcete, plovoučka, ale pod plovoučku přenášecí fólii pro podlahová topení. Pokud tam chcete dávat OSB desky, tak musíte také topný drát zalít požadovanou vrstvou betonové zálivky a pak na to podlahovou pochozí vrstvu. Ty OSB desky musejí být ve dvou vrstvách křížem přes sebe a musejí to být OSB desky P+D (pero + drážka). Já chápu, že tam máte na to jen jak píšete 10cm celkem, ale já vám zase píši, jak to má být provedené, jinak to celé bude vniveč, vyhozené peníze. Je třeba vše řešit nejdříve rozměrem a těžko nacpeme slona do králikárny, ale to nejste jediný, tady spousta lidí píše pomozte, vymyslete skladbu s topením a vše co tam má být, ale není tam na to prostor. Přeji hodně štěstí.
Pepa | 7.2.2013 09:33
A případně nahradit drahý XPS levnějším EPS 150 S 80mm a na to topnou folii a plovoučku ? Unese to ?
admin | 7.2.2013 09:59
Dobrý den, já už se vyjádřil k tomuto výše, to prostě nejde, ten polystyren EPS se prošlape, ani ten XPS extrudovaný nelze přímo pod plovoučku dát, musí tam být roznášecí vrstva, přečtěte si příspěvky, které jsem vám psal výše, tam to celé popisuji...:-)
Aleš | 14.2.2013 16:20
Dobrý den, rekonstruuji starý nepodsklepený dům, v přízemí mám na podlaze udusanou srovnanou škváru, plánuji na ni dát vrstvu XPS a pak beton s kari sítí, pak plovoucí podlahu. Dává se pod XPS nebo nad něj nějaká folie? Na skladbu mám 13 cm, jakou tloušťku vrstev doporučujete? Díky moc.
admin | 14.2.2013 21:50
Dobrý den, XPS extrudovaný polystyren je připravený odolávat vodě a zemině a není třeba ho nijak chránit separační fólií. Když to půjde, aplikujte desky XPS extrudovaného polystyrenu ve dvou vrstvách tak aby se míjely spoje obou vrstev mezi deskami. Využijte celých 13cm, pokud to jde. Ušetříte dost peněz energie, topení.
Karel | 18.2.2013 12:13
Na garáži (10x5 m) jsou dutinové panely 250mm (nosnost 0,5t/m). Jak ošetřit (zateplit) horní plochu stropu, aby zůstala pochozí a použitelná pro skladování např. obilí. Děkuji.
admin | 18.2.2013 13:01
Dobrý den, jste tady dobře vhodná tepelná izolace je extrudovaný polystyren, tento unese větší zatížení, musí na něm být samozřejmě roznášecí vrstva z betonu a to doporučuji 10cm silného a do něj vložit proarmování například karisítě. Myslím, že únosnotst v tlaku 300 kPa je naprosto dostačující při správné skladbě, tedy na panely dát etxrudovaný polystyren a na něj 10cm proarmovaného betonu.
Flavius | 19.2.2013 17:29
Dobrý den. Čeká mě celková rekonstrukce většího domu a v tuto chvíli řeším nové podlahy v přízemí. Jedná se o podlahy cca 180 m2, podsklepená je pouze chodba a jedna místnost, ve zbytku místností je po demontáži původních dřevěných podlah hlína, popř. cihelná dlažba. Demontáží vznikl prostor pro realizaci nových podlah cca 30 cm. Budu uvažovat nahlas o skladbě nové podlahy ... od spodu ... vrstva jemného, zhutněného štěrku pro vyrovnání (+/- 50 mm) - "polyš" XPS 30-L (50 mm) - hydroizolace s přesahem nad úroveň finální podlahy - betonová vrstva s armovací sítí (70 mm) - "polyš" EPS 100 S (80 mm) - fólie pod podlahové topení - teplovodní podlahové topení ve vrstvě anhydridu (50 mm) - finální krytina ... ubírám se správným směrem ? V obytné části přízemí (+/- 1/2 plochy) počítám s podlahovým teplovodním vytápěním, v druhé části nahradím vrstvu anhydridu betonem. Popř. prosím o radu, jaké druhy materiálů a hlavně jaké druhy fólií použít (klasickou lepenku, nopovou fólii, PE apod.) Nerad bych něco podcenila a zanedbal hned "od země". Předem moc děkuji a přeji pěkný den.
admin | 19.2.2013 18:56
Dobrý den, já k tomu prakticky nemám co dodat, máte to dobře, máte to správně vymyšlené zaizolováno bude dobře, zatepleno také, na trubky teplovodního vytápění použijte systémovou desku pro podlahové vytápění "styrodeska" a na po obvodu dejte mirelon okrajové pásky, kvůli zamezení přenosu kročejového hluku do svislých konstrukcí. Jste sice v přízemí, ale kročejový a strukturální hluk se přenáší i do stěn a pak do zbytku domu. Jako hydroizolaci bych použil například skladbu lepenek: GLASBIT G200S 40 a druhou HYDROBIT V60 S 35. nebo dle vašeho výběru hydroizolace podlahy. Další možnost: Sklobit 40 mineral jako součást celkové hydroizolační skladby ještě s dalším pásem, třeba s izolací HYDROBIT V60 S 35, také lze tuto skladbu podpořit penetračním gumoasfaltovým nátěrem Gumoasfaltová hydroizolace DenBit DISPER DN a nebo Asfaltový penetrační lak DenBit BR-ALP. Další možností je skladba hydroizolace spodní stavby. Aplikace natavením u obou vrstev.
Flavius | 19.2.2013 19:53
Díky za informace ... ještě mě napadlo ... co vhodnost použítí na spodní vrstvu betonu penetrační nátěr DenBit DISPER DN a na něj aplikovat hydroizolační pásy Bitagit 40 Al mineral - radon ... dvě mouchy jednou ranou ? Průzkum na výskyt radonu sice udělaný nemám, ale myslím že tím nic nezkazím a cena zase není až tak rozdílná. Dále budu řešit podlahy v prvním poschodí a v obytném podkroví. Ale tam vzhledem k únosnosti původních konstrukcí (trámy, dřevěné podbití + rákos s omítkou, škvárový zásyp a prkenné podlahy) připadá v úvahu snad jen OSB desky 4PD s prošroubováním do podkladu - původní prkenné podlahy jsou naštěstí zdravé. Jen bych potřeboval poradit ohledně tloušťky desek, zda se dát např. cestou jedné vstvy s tl. 22 mm, či raději dvě vrstvy á 12 mm s překladem.
admin | 20.2.2013 08:23
Dobrý den, ohledně radonu souhlasím a OSB desky dát dvojmo a křížem přes sebe, samozřejmě že použít OSB desky P+D (pero + drážka).
Petr Urban | 21.2.2013 13:16
Dobrý den, je deska Synthos XPS 60mm vhodná jako izolace pod el. topné rohože s výkonem 150W na 1m se zálivkou anhydritu, nedojde k postupnému vysublimování teplotou ?
Díky za odpověď . Petr
admin | 21.2.2013 21:08
Dobrý den, rozsah použití extrudovaného polystyrenu Synthos XPS 30-L je podle výrobce a přiloženého technického listu +75°C, pokud nebude topná rohož přesahovat tuto teplotu, nemůže se nic stát. Já sám mám v koupelně obdobnou skladbu, ale použil jsem stabilizovaný polystyren EPS 150 S a extrudovaný polystyren má lepší vlastnosti. Podle mě topná rohož nikdy nedosáhne takové teploty.
Michal Korič | 17.3.2013 12:56
Dobrý den, chci se zeptat. Zatepluji podlahu v přízemí. základ je beton o tloušťce 10cm na to chci dat lepenku pak polystyren Synthos XPS 30-L tl. 100mm a znovu zalít betonem 10cm vystužený karisítí bude toto dostačující nebo mohu použít i jiný polystyren než tento? děkuji
admin | 17.3.2013 18:52
Dobrý den, můžete to tak udělat, ale není nutné dávat extrudovaný polystyren, stačil by i běžný podlahový polystyren EPS 100 Z, pokud nebude na podlahu vyvíjen větší tlak a zatížení nežli je v normálním bytě, tak to stačí, rozdíl je ještě v tom, že extrudovaný polystyren, což je i Synthos XPS 30-L unese kromě většího zatížení i vodu a zeminu, proti těmto je odolný. U EPS 100 Z je to dlouhodobě pak jinak, ten by něco nasákl. Tak že, pokud nebude problém s vodou a nebo zeminou a zatížením, tak by měl stačit výše zmíněný polystyren EPS 100 Z, extrudovaný polystyren je často používán jako izolace základů domů a desek, také soklové části domu. Nebo do míst, kde je počítáno s větším zatížením podlahy, garáže pro nákladní vozidla, nebo fabriky se strojním provozem atd.
Igor | 22.4.2013 15:36
Dobrý den, musím opravit zatékající terasu nad obytným prostorem. Současná skladba: nosný profil a hurdisky, beton, škvárobeton vyspádovaný, celoplošná betonová deska, nalepený asfaltový pás, betonová mazanina a ní položená dlažba.
Mám v plánu dlažbu, mazaninu a asfaltový pás odstranit až na beton. Dát nějakou separační textilii, PVC hydroizolaci, XPS, difúzně otevřená netkaná polypropylénová geotextilie pro lepší odvod vody nad tepelnou izolací, dlažba na rektifikačních terčích. Mohu jako XPS použít právě Synthos XPS 30-L?
admin | 22.4.2013 19:20
Dobrý den, Synthos XPS 30-L je extrudovaný polystyren s velkou odolností vůči tlaku, ale potřebuje v případě použití do skladby podlahy anebo terasy, prostě jako vodorovná izolace musí mít roznášecí vrstvu, nejlépe z betonu anebo anhydridu. Pak teprve bych dával pochozí vrstvu. V podstatě neznám žádnou tepelnou izolaci, kterou byste mohl rovnou pod vámi zamýšlenou pochozí vrstvu použít.
Iva | 29.4.2013 12:36
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak řešit podkrovní podlahu. Chceme dělat z půdy malinký pokojík 2x6 m. Je to řešeno takto: trámy, na nich přibitá prkna. Na nich je nějaká fólie a drobet škváry (to je původní stav). Chtěli bychom tam mít beton s kari sítí. Mohl byste nám prosím poradit co na ty původní prkna dát? Co dát pod beton? Děkuji.
admin | 29.4.2013 13:12
Dobrý den, únosnost podlahy podléhá stavební normě a nejde jen tak říct co na prkna dát, pozvěte projektanta, ten musí zjistit únosnost podlahy a pak nějaké řešení, nelze na nějaká prkna, ani nevím jak tlustá a jak daleko od sebe jsou trámy dát betonovou vrstvu. Jinak skladba lze řešit: beton, pak tepelná izolace, na ni opět beton, jako roznášecí vrstva a pak teprve pochozí vrstva, krytina. Nebo na stávající prkna dát tepelnou izolaci (vatu), nezapomeňte také na kročejovou izolaci a to v obou případech a na okrajové mirelon pásky, pak dvě vrstvy OSB desky křížem přes sebe a pak teprve pochozí vrstvu.
Saša | 3.5.2013 15:48
Dobrý den, potřebuji řešit podlahu lodžie. Současný stav je beton, ale potřeboval by zateplovací vrstvu. Lze položit podlahový polystyrén, kari sitě a opět beton. A v jakých vrstvách? Povrchová úprava bude dlažba. Děkuji za odpověď.
admin | 4.5.2013 08:44
Dobrý den, pokud je to takto venku, tak bych použil extrudovaný polystyren, přeci jen je to připravená izolace na venkovní prostředí a to lodžie je. Máto to promyšlené dobře, na současný beton, počítám, že hydroizolaci už máte řešenou..., dejte XPS extrudovaný polystyren, třeba Synthos XPS 30-L a na něj dejte karisítě a na to roznášecí vrstvu, nejméně 5cm beton anebo Anhydrit. Pak můžete provádět nášlapnou vrstvu, třeba avizovanou dlažbu. Ještě tady také hraje ohledně hydroizolace roli jestli je to krytá lodžije, nebo uzavřená, hlavně dobře provést tu hydroizolaci, ale ta už musí být provedena pod tím prvním betonem.
Robert | 22.5.2013 08:42
Dobrý den, potřeboval bych pod taneční parket hmotu, která by částečně odhlučnila betonovou desku pod parketem. Prostor se nachází ve sklepě domu z 30 let 20 století. Bylo by možné použít tvrzený polistyren. Taneční parket by měl být z 4 mm nerezu. Děkuju za radu.
admin | 22.5.2013 08:58
Dobrý den, potřebujete akustickou izolaci s kročejovým útlumem, která dokáže řešit strukturální hluk. například je to kročejový polystyren Styroflor T4 viz naše sekce: Stavebniny homepage > Polystyren > Kročejový polystyren . Extrudovaný polystyren Synthos XPS 30-L není akustická izolace vhodná pro vaše účely.
Renata | 30.5.2013 09:58 | renata.myval@seznam.cz
Dobrý den, chceme do izolace základů starého kamenného domu použít extrudovaný polystyren. Jakou máme použít tloušťku? Někdo nám radí 5 cm, někdo 10 cm. Děkuji za radu.
admin | 30.5.2013 11:32
Dobrý den, pokud se jedná i tepelnou izolaci spodní stavby, tak se meze ohledně tloušťky extrudovaného polystyrenu nekladou, čím větší tloušťka, tím lepší zateplení je v tomto případě přímá úměrnost s výsledkem ušetření za vydané energie při topení. Jinak, těch 5cm je opravdu skoro málo, je škoda, když už to budete realizovat, nepoužít větší tloušťku, těch 10cm bych bral jako dostačující tepelné izolace Synthos XPS 30-L.
nada | 11.6.2013 15:54
Dobrý den, u našeho řadového rodinného domu potřebujeme provést novou izolaci proti vodě. Výkop je do hloubky 2,30 m /sklepní prostory/. Bude použita kaše Aquafin 2K, nopová folie a jako izolace tepelná deska polystyrenová XPS tl. 30 mm. Je tato síla dostačující? Děkuji
admin | 11.6.2013 16:37
Dobrý den, co se týká tepelné izolace je správná volba extrudovaný polystyren XPS, konkrétně Synthos XPS 30-L, ale asi bych použil větší tloušťku, nejlépe tl. 60mm a více. těch 30mm je opravdu málo.
Oldřich Bujas | 1.7.2013 17:32 | bujaso@seznam.cz
Dobrý den, chci se zeptat na zateplení soklu. Jaký zvolit extrudovaný polystyren, myslím šíři. Je dostatečná síla 5 cm, někdo mi říká, že je to málo a chtělo by dát aspoň 8cm. Děkuji
admin | 1.7.2013 20:07
Dobrý den, platí tady samozřejmě pravidlo, čím více tím lépe. Záleží také na okolnostech jako je: umístění stavby, z čeho je sokl (zdivo), jak je izolovaný základ domu, je sokl podsazený, zároveň se zateplením stěny, či přesazený? Přečtěte si tento náš článek, který speciálně pojednává o zateplení soklu i s obrazovou dokumentací:

http://www.stavebniny-rychle.cz/soklova-cast-domu-moznosti-reseni.html

A tento článek klidně taky, je tam přesný postup, popis a doporučení, jak zateplit sokl:

http://www.stavebniny-rychle.cz/zatepleni-soklove-casti-perimetru.html
Kozel | 23.8.2013 12:55
Dobrý den, chci se zeptat, jestli extrudovaný polystyren propouští vzduch. Dá se použít na jemnobubliné provzdušnění vody? Případně jakou náhradu doporučujete. Děkuji
admin | 24.8.2013 09:07
Dobrý den, moc vám nerozumím, jestli chcete provzdušňovat vodu a potřebujete něco, co vám bude propouštět vzduch, tak provzdušňovací kámen, takto jsem to řešil vždy já, například v akváriu. Nic méně, extrudovaný polystyren nepropouští vzduch, jeho struktura není prodyšná pro vzduch, je nenasákavý a proto nemůže ani propouštět vzduch.
Kateřina | 27.8.2013 07:35
Dobrý den,
v jednom pokoji jsme vytrhali staré parkety,podlahu vyrovnali betonem a teď řešíme,jaký dát polystyren nebo jak podlahu odhlučnit.Jako finální podlahu chceme dát plovoucí podlahu.Zbývá nám tam 6,8 cm.
Děkuji za odpověď
admin | 27.8.2013 08:06
Dobrý den, pokud se jedná o podlahu v pokoji pod kterým se také bydlí, tak je třeba do skladby vložit kročejovou izolaci, například Styroflor T4 a po obvodě pokoje dát okrajové mirelon pásky, aby se kročejový a strukturální hluk nepřenášel do stěn a tím do dalších prostor domu. Na izolaci Styroflor T4 musí být pak ještě betonová, nebo anhydridová roznášecí vrstva, pak teprve můžete řešit pochozí vrstvu, pod kterou můžete dát ještě Mirelon pásy, které jsou jak tepelnou, tak kročejovou izolací. Roznášecí vrstva na kročejové izolaci Styroflor T4 musí být nejméně 5-6cm silná. Pokud zvažujte pokládku pochozí vrstvy přímo na polystyren, pak je vše jinak. Pak si přečtěte článek viz níže odkaz, jsou tam i obrázky s průřezem podlahy:
http://www.stavebniny-rychle.cz/podlaha-z-osb-desek.html
Roman | 10.9.2013 12:03
Dobrý den,
hodlám zateplit základy, které jsou tvořeny pískovcovými kameny v souhrnné výšce 1,3m, kdy polovina je nad úrovní terénu a druhá pod úrovní terénu. V současné době jsem zarovnal tyto stěny do roviny a hodlám je natřít hydroizolačním nátěrem a na ně dát xps desky. Otázka zní jaké desky zde použít. Jestli Synthos XPS 30-L tl. 100mm nebo Synthos XPS 30-IR tl. 100mm či něco jiného. U IR pokud tomu správně rozumím není potřeba další povrchová úprava pod úrovní terénu(jen nopovka a zahrnuti zeminou). Další otázka je čím tyto desky na hydroizolační nátěr připevnit a jestli je skladba jak jsem si ji naplánoval správná.
Poradíte mi prosím.
Děkuji.
p.s. kolem domu zároveň dělám drenáž pro snížení vlhkosti. dům je posazen na jílovém podloží.
admin | 10.9.2013 13:18
Dobrý den, oba extrudované polystyreny Synthos XPS mají stejné vlastnosti co se týká jejich struktury, jen Synthos XPS 30-L je na povrchu hladký a má polodrážkovou hranu, což při skládání desek k sobě je lepší na vytvoření souvislé vrstvy XPS, je to jakýsi zámek, který lépe zamezí tepelným únikům mezi spoji desek XPS "L". Druhá verze Synthos XPS 25 a 30-IR má oproti "L" rovnou hranu a mřížkovaný povrch, tato verze je připravená na stěny, sokly atd, kde se pak nanáší stěrka s perlinkou, na této desce XPS "IR" lépe drží stěrková hmota oproti hladkému XPS "L", ostatní vlastnosti jsou stejné. Pokud se budou zahrnovat terénem, tak bych to já osobně řešil pomocí desek extrudovaného polystyrenu Synthos XPS 30-L a pokud bude vrstva desek XPS zhrnuta terénem, pak není třeba kotvit. Připevnit je můžete pomocí lepící PU pěny Peri Bond od Soudalu, tato velmi dobře lepí desky extrudovaného polystyrenu na mnoho materiálů, je to lepící PU pěna přímo na lepení extrudovaného polystyrenu určená: http://www.stavebniny-rychle.cz/peri-bond.html
Aplikační pistole je zde: http://www.stavebniny-rychle.cz/pistole-na-pu-penu-celokovova.html
Lukáš | 3.10.2013 18:12
Dobrý den,
chystáme se dělat nové podlahy v přízemí nepodsklepeného kamenného domu. Jakou skladbu podlahy byste doporučil, aby nová podlaha i zdivo byly odizolovány tepelně i od zemní vlhkosti? Je možné jít libovolně hluboko pod úroveň současné podlahy (jde pouze o nerovnoměrnou vrstvu betonu na hlíně).. Přátelé navrhují vyvozit 30 - 40 cm, pak dát na hlínu vrstvu štěrku s drenážní hadicí po obvodu zdí s vývodem skrz zeď ven, na něj potěrák, IPU, polystyren (XPS nebo EPS ?? a jakou sílu ??) a znovu beton ale s kari sítí. Finální podlaha by byla laminátová..
Děkuji
admin | 3.10.2013 20:22
Dobrý den, přátelé vám radí dobře, je hlavní abyste provedl dobře jak vodorovnou, tak i svislou hydroizolaci (asfaltový pás zahnout u stěn nahoru), drenážní trubku vyveďte nejméně 5 metrů od objektu. Pokud tam bude beton, tak už to nemusí být XPS polystyren, bude stačit klasický polystyren EPS 100 Z, doporučuji ve dvou vrstvách, abyste překryl spoje mezi deskami další vrstvou polystyrenu, dal bych alespoň skladbu s celkovou tloušťkou 14-15cm a na to opět 5-6cm betonu s kari sítí. Pod laminátovou podlahu dejte klidně ještě Mirelon pásy a také po obvodu podlahy ke stěnám, ať se kročejový hluk nepřenáší do stěn a tím do ostatních prostor domu. V podstatě k tomu není co moc dodat, máte to dobře vymyšlené. jen tak mimochodem, jak jste na tom s radonem? Jestli jste neměřili, tak využijte toho, že budete izolovat podlahu a nechte změřit a stanovit radonový index, pak případně řešte i protiradonovou izolaci, což lze jen výběrem správného asfaltového pásu, ale nechal bych to provést.
Lukáš | 3.10.2013 23:39
Postačí pro svislou hydroizolaci jen zahnutý asfaltový pás u stěn nahoru nebo je potřeba nanést alespoň do určité výšky stěn i sanační omítku? Měl by být asfaltový pás u stěny zakončený zároveň s výškou betonu s kari sítí nebo postačí jen do výšky polystyrenu a vrchní beton nevylít až ke stěně (dilatace)? Postačí uvedená opatření k odstranění vlhkosti zdí nebo je nutné udělat i venkovní hydroizolaci (upevněním nopkové folie po obvodu domu a vysypáním štěrkem)? Co se týká radonu v domě, neměřili jsme jej. Ale podle radonové mapy se nacházíme v lokalitě se středním indexem radonu v podloží. Jaký typ asfaltového pásu bude v tomto případě nejlepší zvolit?
Děkuji.
admin | 4.10.2013 07:44
Dobrý den, já bych svislou hydroizolaci v podobě asfaltového pásu natáhl o něco výše, než bude betonová vrstva spodní konstrukce podlahy a pokud máte problémy s vlhkostí, tak bych to samé provedl i z vnější strany s použitím nopové fólie. Co se týká radonové mapy, tak na tu se nespoléhejte, hraje tam také roli propustnost podloží a jen si hezky ten radonový průzkum nechejte udělat, rakovina je smrtelná nemoc a těch pár tisíc se vyplatí než pak v bolestech umírat, to je můj názor. Jaký pás pak proti radonu použít určí sama radonová zpráva od provádějícího.

Když tak si přečtěte tento náš článek z druhého webu: http://www.tepelna-izolace.cz/izolace-spodni-stavby-proti-radonu.html

Co budete potřebovat k hydroizolaci základů naleznete zde: http://www.stavebniny-rychle.cz/hydroizolace-zakladu.html
pavel | 9.2.2014 21:04
Dobrý den, chtel bych se zeptat zda tento XPS se muze pouzit pod zakladovou desku? Stavím nepodsklepeny bungalov a v projektu mam navrzen 100mm XPS, nasledne betonova deska100mm a na ni dalsi 70mm XPS. není tato skladba zbytecna ?
admin | 10.2.2014 07:21
Dobrý den, pokud to takto máte v projektu, tak to má svůj důvod. Na té další zamýšlené vrstvě extrudovaného polystyrenu bude opět nějaká roznášecí vrstva, alespoň 50-60mm a na ní pak už přijde pochozí vrstva (dlažba, plovoucí podlaha atd.)? Nebo na XPS 70mm má pak být ještě další vrstva betonu a na ní pak ještě klasický podlahový polystyren jako roznášecí vrstva 50-60mm a pak teprve pochozí podlaha dle vašeho výběru, dlažba, koberec, linoleum, plovoučka... atd. ?
Extrudovaný polystyren se dává tam, kde může přijít ke styku se zeminou, vodou a velkých mechanickým zatížením, prostě spodní stavba a základy. Já bych na vašem místě volil skladbu: 100mm extrudovaný polystyren, 100mm betonová proarmovaný deska pak 100-120mm polystyren EPS 100 Z, pak 60mm betonová, nebo anhydridová roznášecí vrstva, pokud podlahové teplovodní topení, tak ještě na tuto vrstvu polystyrenu přijde systémová deska pro podlahové vytápění: Styrodeska a pak teprve beton, nebo anhydrid 60mm a také proarmování. Pak pochozí vrstva dle vašeho výběru.
pavel | 10.2.2014 12:07
Dobrý den, v projektu mám navrženu tuto skladbu:XPS perimetr polystyren 100mm, PE folie 0,2mm, podkladni proarmovany beton 100mm, geotextilie 1mm, PVC hydroizolaci 1,5mm, geotextilie 1mm, XPS polystyren 70mm, PE folie 0,2mm a samonivelacni potěr 60mm a pod samonivelacni poter se da podlahove topeni
admin | 10.2.2014 12:55
Dobrý den, tak když to porovnáte s mým návrhem, tak je to dost podobné, samozřejmě, ochranné, separační PE fólie jsou pro ochranu polystyrenu EPS dobré, pro XPS extrudovaný polystyren zbytečné, ale netvrdím že škodlivé...:-)
pavel | 10.2.2014 14:05
ještě se chci zeptat zda je lepší dát pod Z.D. 100mm XPS a nebo překryt dvě vrstvy třeba 40mm XPS ? a nebo použít raději perimetr ve stejných vrstvách jako u XPS ?
admin | 10.2.2014 17:28
Dobrý den, sice budete používat desky extrudovaného polystyrenu s perem a drážkou, ale samozřejmě, že překrytí spár desek další vrstvou je dobrým počinem a naprostou eliminací i nejmenších tepelně izolačních úniků. Extrudovaný polystyren Synthos XPS 30-L má lepší pevnost (300 kPa) v tlaku nežli PERIMETR (200 kPa). Volil bych Synthos XPS 30-L.
Martin | 17.3.2014 21:54
Zdravím ,
rekonstruji starší RD. Mám nové podkladní betony a jsem 22 cm pod čistou nulou. plánuji 16 cm izolace ,pe folii ,al folii a el. podlahové vytápění zalité 5 cm anhydrytu a 1 cm na dlažbu popř. pvovoucí podlahu. Chtěl jsem dát 2x8 cm Styrotherm Plus 100 kvůli nejlepší tep. izolaci , ale podle popisu není nejvhodnější přímo pod el. podlahové topení . Myslíte že je vhodné dát 13 cm Styrotherm Plus 100 a na něj 3 cm vrstvu Synthos XPS 30-L ? Nebo můžete mi poradit jinou skladbu izolace ? Chci se dostat pokud možno na co nejlepší tep. izolační vlastnosti . Děkuji za odpověď .
admin | 18.3.2014 07:02
Dobrý den, jde o to, aby topné dráty byly na polystyrenu, který je stabilizovaný např. Polystyren EPS 150 S, jinak by vlivem tepla mohlo časem dojít k poškození desek polystyrenu. Jako izolace pod topení může být i extrudovaný polystyren, ano postačí z celkové skladby 3cm hned pod topení a pak už to může být klidně Styrotherm jak píšete, který má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a navíc tu vlastnost reflexe. Také můžete použít podlahovou separační fólii s reflexní vrstvou. Takto se bude odrážet teplo z topení tam kam má, nahoru do nášlapné vrstvy skladby podlahy.
jarmil beneš | 15.4.2014 15:11 | bennigans@seznam.cz
dobrý den jaký polystyren je nejvhodnější na zateplení parapetů myslím hlavně venkovních protože tam bude svítit slunce tak aby se pod plechem nezmenšil atd děkuji J Beneš
admin | 15.4.2014 20:21
Dobrý den, nejlepší bude použít extrudovaný polystyren. Jste tady dobře, přímo u výrobku.
Jarca | 25.5.2014 12:19
Dobrý den, prosím o radu, chceme použít extrudovaný polystyren pod nadzemní bazén. Museli jsme zvyšovat terén kvůli vysoké spodní vodě. Terén, kde bude bazén jsme olemovali obrubníky do betonu, vysypali kamením a teď nevíme, jestli stačí zhutnit, dát polystyren, na to geotextilii a bazén (Hawai). Zbytek kolem bazénu obsypem kamínky. Šlo by to takto? Hlavně nechceme beton, chceme aby podlaha byla teplá a měkká. Co případně položit ještě na polystyren, aby se časem neprošlapal? Když na polystyren někde bude pršet, vadí to? Děkuji
Jarca | 25.5.2014 12:22
Chtěla jsem ještě doplnit k předešlému dotazu "když na polystyren někde bude pršet, téct voda z bazénu, nebo bude chvíli ležet ve vodě, když se zvýší hladina spodní vody, vadí to? děkuji
admin | 25.5.2014 16:28
Dobrý den, pokud podlaha není pevná, tak se časem promáčkliny od dupání udělají s tím musíte počítat, extrudovaný polystyren je sice pevný v tlaku, ale má na něm být roznášecí vrstva, kterou vy jak píšete nechcete, tak že drobné důlky od schůdků a od pat a také po skocích po nohou do bazénu budou, není to nic dramatického voda celkem tlumí pohyby, ani jedna deska se zatím nerozlomila, sledujeme to dál každou sezónu, tak uvidíme po této třetí. Jak to bude po cca dvou letech vypadat se mrkněte na náš článek (viz odkaz pod textem), dělal jsem z toho reportáž přímo u uživatele, který to takto bez roznášecí vrstvy řešil, jsou tam i obrázky. Desky byly 5cm a se zámkem, přesněji Synthos XPS 30-L a uloženy byly na zhutněném povrchu terénu a do vrstvy písku. Voda extrudovanému polystyrenu nevadí, ani zemina, je na to připravený.

http://www.tepelna-izolace.cz/extrudovany-polystyren-bez-roznaseci-vrstvy.html
Tomas | 16.6.2014 17:38
Dobrý den, provádím rekonstrukci izolace základů domu. Chci použít penetraci, navaření IPY a následně nopkovou folii a vše zasypat kamínkem s drenáží po 0,5 m ve sloupci. Ptám se na funkci extrudovaného polystyrenu, který se také používá na IPU. Co se stane, když jej nepoužiji? Děkuji
admin | 17.6.2014 18:01
Dobrý den, extrudovaný polystyren má v této skladbě funkci jako tepelná izolace, vaše skladba řeší pouze hydroizolaci, nikoliv zateplení, které je důležité i u základů a soklové části domu. Pokud provádíte rekonstrukci, tak je škoda rovnou i nezateplit základy domu. Já osobně bych zařadil extrudovaný polystyren do skladby také, klidně tento Synthos XPS 30-L.
Oldřich | 18.7.2014 11:41
Dobrý den, prosím o radu - chci zateplit stropy nad obytnými místnostmi z půdních prostor ve kterých je betonová podlaha. Chtěl izolační vrstvu položit na stávající bet. podlahu a opět pokrýt betonem. Jaký materiál a v jaké síle k izolaci použít použít ? Je vhodné v tomto případě podložit nějakou odrazovou folií (má odr. folie nějaký efekt? Slyšel jsem negativní názory)?Pokud bych podložil odr.folií je možné použít tenší vrstvu izol. materiálu? Za rady děkuji.
admin | 18.7.2014 13:13
Dobrý den, na normální pochozí podlahu, nijak extra zatěžovanou stačí polystyren EPS 100 Z podlahový, tak v tl. 7-10cm. Odrazovou reflexní fólii klidně použijte, je to do jisté míry odrážení tepla zpět do interiéru objektu. Jinak, reflexní fólie není izolace. Tak že bych nechal dostatečnou tloušťku zateplení.
Josef | 29.7.2014 10:47
Dobrý den, prosím o doporučení vhodné skladby podlahových vrstev v přízemní nepodsklepené obytné místnosti starého RD, kde horní vrstvu budou tvořit dřevěné palubky na podkladních trámcích a dřevěném roštu. Výchozím podkladem je udusaná zemina. Nutná bude parozábrana proti prostupu vlhkosti do konstrukčních vrstev podlahy. Za odpověď děkuji.
admin | 29.7.2014 11:57
Dobrý den, ohledně tepelné izolace jste tady dobře, jelikož extrudovaný polystyren je odolný vůči zemině a vodě. Nic méně, pokud bude rošt sedět na udusané zemině, tak si nejsem jist, zda li se toto nebude časem nebude hýbat, sedat si to celé. Nevím jak toto budete mít řešené, do čeho se rošt bude kotvit. Ohledně zateplení, dospod bych dal na zeminu extrudovaný polystyren, ale pozor na to sesedání podkladu. Jinak do roštu pak můžete ještě vložit minerální vatu, která může být tím pádem klidně nezatížená. Myslím tím výplňová vata do nezatížených konstrukcí, palubky na ní ležet nebudou. Nemůžu vám více pomoci, jelikož jsem nikdy neřešil podlahu, která se bude realizovat na udusané zemině, to bych nikdy neudělal, bál bych se vlhkosti, kde vy sice píšete o parozábraně, ale přesto bych se toho bál a bál bych se sesedání. To už bych raději když nechcete realizovat klasický beton jako základní podlahovou konstrukci použil Liapor kamenivo.

Na tomto odkazu si přečtete komentáře a prohlídněte si technický list jako přílohu, jsou tam doporučené skladby včetně průřezů. Já osobně bych realizoval zásyp z Liaporu zpevněný cementem.

http://www.stavebniny-rychle.cz/liapor-1-4mm-vak-1m3.html
Laďa | 31.7.2014 10:26
Dobrý den,
řeším železobetonovou opěrnou a nosnou zeď ve svahu.Tato zeď bude přilitá ke stavající staré kamenné zdi.Otázka zní ,jestli je dobrý nápad dát mezi tyto zdi extrudovaný polistiren,nebo řešit vnitrní zateplení .
Děkuji Vám za odpověd
admin | 31.7.2014 11:35
Dobrý den, v podstatě byste tímto vytvořil sendvičovou stěnu s vloženou tepelnou izolací, ano takto to lze provést. Navíc extrudovaný polystyren Synthos XPS PRIME L je pro váš účel ideální tepelná izolace.
Josef | 31.8.2014 12:38
Dobrý den, je vhodným řešením u NED skladba podlahy s teplovodním topením: základová deska, Synthos XPS PRIME 30-L tl. 100mm, styrodeska s PS fólií, anhydrit a plovoucí podlaha, resp. dlažba? A jaká bude celková tloušťka podlahy. Děkuji.
admin | 31.8.2014 15:22
Dobrý den, odhaduji vaší zkratku NED jako Nízko Energetický Dům. Nic méně to je jedno, vaše skladba je v pořádku, nezapomeňte na okrajové Mirelon pásky kvůli odizolování roznášecí desky od stěn a tím zamezení přenosu strukturálního a kročejového hluku do okolních místností. Celková tloušťka podlahy bez základové desky? Anhydrit nejméně 50mm vrstva. Systémová deska podlahového topení je vysoká 50mm, k tomu váš extrudovaný polystyren 100mm a máme to celkem 200mm, bez pochozí krytiny, to netuším jak vysokou budete mít.
Josef Nosek | 12.9.2014 14:18
Dobrý den, potřeboval bych vědět, zda je vhodné Synthos XPS PRIME 30-L použít v jedné vrstvě tl. 6 cm
pod krbovou vložku a obezdění krbu.
(skladba podlahy pod krbem by byla
- XPS 6cm + 14 cm beton)
Děkuji.
admin | 12.9.2014 17:57
Dobrý den, neznám sice hmotnost stavby, krbové vložky a obezdění, případně dalších komponentů, které tam budou stát. Nic méně Vám mohu sdělit, že Synthos XPS PRIME L snese velmi velký tlak, zatížení. Jeho únosnost v tlaku je 300 kPa, což je naprosto dostačující. Je spíše důležité, aby podklad na který se bude deska extrudovaného polystyrenu byl naprosto rovný a bez výstupků. Nejlepší by bylo položit desku izolace do cementového mléka. Když toto dodržíte, zamezíte sesedání podlahy. Ohledně tepelné odolnosti mohu jen uvést, že Synthos XPS PRIME L má rozsah teplotního použítí -60 až +75°C (upřesním, že Synthos nedeklaruje tvarovou stálost Synthos XPS PRIME při teplotě nad 70°C, a relativní vlhkosti >95%). Tak že bych se toho nebál. jelikož v místě pod krbovou vložkou bývá nasávání čerstvého vzduchu a horký vzduch jde směrem vzhůru. Dole pod krbovou vložkou směrem k podlaze žádné extrémní teplo nepůjde. ještě doporučím přečíst tento náš článek: http://www.tepelna-izolace.cz/sesedani-podlahy-a-podlahovy-polystyren.html
Otakar Pavlík | 1.2.2015 18:42
Dobrý den, použil jsem na chatě netypickou mezikrokevní izolaci, při výšce krokví 100 mm - 60 mm PUR + 40 mm XPS - PUR zdarma došel :-(.
Na to parotěsnou fólii a a OSB 3 do vlhkého prostředí jako parobrzdu, asi celkem zbytečně, ani PUR, ani XPS nejsou nasákavé a v mrazech -15° asi na chatě pobývat nebudu, abych tam vytvořil takový přetlak vnitřních par.
Teď ale čtu, že při nízkých teplotách se mají nechávat dilatační spáry, což jsem samozřejmě nedělal, jinak by mi ten XPS padal zpátky na hlavu. Co to tedy může udělat v létě - doufám, že XPS 40 mm se nebude roztahovat takovou silou, že by se vyboulilo a vytrhalo mi ty OSB desky i se šrouby.
Děkuji
admin | 1.2.2015 19:05
Dobrý den, to těžko říci co to provede, možná nic dramatického, opravdu těžko říct. S tímto osobní zkušenost nemám.
ivana | 6.2.2015 11:31
Dobrý den, Mám starý kamenný dům, kde v přízemí v obýváku spojeném s kuchyní je o 3 cm nižší betonová podlaha než v kuchyni. Někdo mi radí, abych podlahu vyrovnala složením - igelit, hobra (nevím, co je hobra, pod tímto označením jsem našla různé desky) a na to PVC. Nebo druhá varianta XPS polystyren, sololitová deska a PVC na to. Co si myslíte o variantě s XPS, limitující je rozdíl podlah jen 3 cm a zda by stačil sololit pod PVC a XPS by se nerozdrolil, když někde píšete, že na něm musí být beton?
admin | 6.2.2015 14:52
Dobrý den, s tím betonem to nemusí vždy tak být, je třeba vytvořit kvalitní roznášecí desku, například ze dvou vrstev OSB desek. Obávám se, že sololitová deska nebude stačit. XPS použít můžete, ale musíte ho ochránit roznášecí deskou. Například dobře popsané je to zde v tomto článku:
http://www.stavebniny-rychle.cz/podlaha-z-osb-desek.html
Dalibor | 25.2.2015 07:41
Dobrý den. Je vhodná skladba podlahy garáže v tomto složení ? Základová deska (není pod ní polystyren), hydroizolace, dvě vrstvy polystyrenu xps 30mm položené křížem, tedy celkem 60mm, na tom 60mm betonu s kari sítí.
V domě je základová deska obdobná (bez izolace), tam plánuji na hydroizolaci dvě vrstvy polystyrenu xps 50mm (celkem 100mm), fólii, podlahové topení na háčky a anhydrit nebo beton (asi 50mm). Odsouhlasil by jste to?
A raději beton nebo anhydrit?
Děkuji.
admin | 25.2.2015 08:05
Dobrý den, nemám k tomuto žádné zásadní připomínky. Jen doplním, že teplovodní podlahové vytápění bych ja osobně řešil na systémové desce pro podlahové teplovodní topení.
Dalibor | 25.2.2015 08:52
Vyměním tedy háčky za syst.desku, jen musím spočítat výšku, aby to vyšlo. Fólii mezi polystyren xps a syst.d. nebo na syst.d. ?
Ještě prosím o názor jestli se kloníte k anhydritu nebo raději beton.
Jinak moc děkuji, jste super stavebniny, určitě využiji vašich služeb.
admin | 25.2.2015 10:55
Dobrý den, ohledně mého názoru na beton či anhydrit se nedokáži vyjádřit, možná je anhydrit na podlahové vytápění o něco lepší, ale to bych tady mohl také tímto tvrzením vyvolat diskusi s některými topenáři. Asi je to jedno, bude to o penězích, tak bych to řešil já (mám v domě betonové podlahy a podlahové vytápění). Ohledně skladby podlahy pro topení vám sem dávám odkaz na náš nákres, kde je vše krásně vidět: http://www.stavebniny-rychle.cz/data/mod_redaction_adv/cats/7/down/podlahove-vytapeni-skladba-a-prurez.jpg

Ohledně ochranné fólie, si můžete objednat systémovou desku s již aplikovanou PE fólií, nebo fólii umístit na Styrodesku. Jedná se vlastně o ochrannou vrstvu v době aplikace betonu či anhydritu. Pojistná PE fólie má za úkol ochránit izolaci v době aplikace při mokrém procesu.

Styrodesky jsou zde: http://www.stavebniny-rychle.cz/systemova-deska-podlahoveho-topeni.html

Děkujeme za kladné hodnocení a těšíme se na vaše objednávky.
Jarda | 29.3.2015 23:17
Dobry den,
chtel bych se zeptat, zda se tento XPS hodi na zatepleni soklu s castecnym zapustenim do zeme? Koupili jsme stary dum, ktery ma fasadu zateplenou, ale malo a tak je schod maly. Podezdivka zateplena neni a dum neni okopany, rad bych to tedy spojil a pouzil na zatepleni tento XPS. Tlustsi nemohu, pac bych mel opacny zub oproti fasade...
Dekuji za odpoved!
admin | 30.3.2015 08:53
Dobrý den, ano XPS extrudovaný polystyren je vhodný pro zateplení soklové části domu. Je připraven pro styk se zeminou, je odolný vůči vodě a mechanickému namáhání. Jestli bude sokl podsazený, nebo přesazený či stejný jako fasáda je na vás. Máme o tomto celkem dobrý článek včetně obrázků. http://www.stavebniny-rychle.cz/soklova-cast-domu-moznosti-reseni.html
Jarda | 30.3.2015 22:58
Moc dekuji!
Robert | 16.6.2015 18:06
Dobrý den,
prosím o radu. Pustil jsem se do rekonstrukce místnosti pro mamku na chalupě a rád bych jí tam dal do podlahy elektrické topení odporovým drátem (zvýšení max. 6cm). Nebude to hlavní zdroj vytápění, to bude krbová vložka, ale chtěl bych to mít pro "všechny případy" připravené. Jedná se o venkovskou chalupu s cihlokamennými zdmi. Podlaha byla cca před 25 lety vykopána 50cm hluboko, bylo použito kamenivo a štěrk, cca 10 cm vrstva betonu, izolace (IPA) a cca 7cm betonu. Na tento beton chci nyní použít k zamezení průsaku vlhkosti "tekutou ipu" a a dále si nevím rady, jsem ve stavebnictví úplný laik. Mohu použít XPS 30mm jako izolační desku, která mi bude teplo z drátu odrážet nahoru, abych netopil dolů? Drát bych na XPS zalil flexi lepidlem a jako vrchní vrstvu bych použil keramickou dlažbu taktéž na flexi lepidlo. Bude to fungovat? Nebude dlažba ve spárách praskat či se "vyšlapovat" polystyren pod ní? Nebo jaké je jiné řešení, abych teplo odrazil nahoru, např. nějaká fólie, která může ležet na betonu, resp. té tekuté izolaci?? A nebude vadit, pokud bude dlažba např. 11m silná místo standardních 8mm? Předem velmi děkuji a ještě jednou se omlouvám za svou neznalost...
admin | 16.6.2015 21:51
Dobrý den, já osobně bych zajistil tepelnou izolací, aby se teplo, které draze elektrickým proudem vyrobím neztrácelo do spodních vrstev, tak že ano pořádnou vrstvu tepelné izolace a XPS extrudovaný polystyren bude vhodný. Lépe snáší tepelné změny, má také vyšší teplotu použití, snáší se tedy lépe s topným drátem. Nicméně se nejedná o odrážení tepla, tepelná izolace pouze izoluje, ale funkce je správná. Možná bych zvážil nějakou podlahovou reflexní fólii, ještě přidanou na tuto vrstvu tepelné izolace. Pomůže to s účinností, navíc 3 cm tepelné izolace není zrovna moc (chápu váš problém s místem ve skladbě). Spíše je problém s vrchní vrstvou, extrudovaný polystyren je sice dostatečně pevný, nicméně by měl mít nad sebou kvalitní roznášecí desku, vrstvu. Tato bývá zpravidla z betonu či anhydritu o síle min. 5 cm. Pokud použijete nějakou pevnostní stěrku, tak si přečtěte pořádní technický list. Naopak, silnější dlažba bude lépe chránit tepelnou izolaci od rozšlapání. Obávám se tedy toho, aby to vydržela ta vrstva, do které hodláte zalít topné rohože či dráty. Další velká škoda je, že tam nebude ta vrstva jak jsem uvedl 5 cm silná, která hezky nakumuluje teplo a dlouho ho drží. Ano, bude zase rychlejší nástup topení, když tam bude jen ta vrstvička lepidla a dlažba, rychle ji to ucítíte. Záleží na co to topení budete používat, pokud na nárazové topení, tak rychlejší nástup bude dobrý, ale při dlouhodobém používání je to neekonomické bez řádné akumulační vrstvy.
Správně by to mělo být tak (pokud by byl prostor na skladbu), že bude podlahový polystyren, použil bych Styrotherm PLUS 10O, který je s obsahem uhlíku, tedy ona reflexe tady díky uhlíku, grafitu je. Na tento bych dal onu akumulační vrstvu z betonu či anhydritu 5-6 cm silnou a pak bych dával topný drát, který bych zalil jak píšete flexibilním lepidlem a pak pokládal dlažbu. Docílí se tím jak rychlého nástupu tepla díky umístění topných rohoží hned pod dlažbu do lepidla a navíc spodní akumulační vrstva pak bude ještě dlouho po tom co vy, či termostat topení vypne teplo vydávat.
Robert | 18.6.2015 09:49
Dobrý den, moc děkuji za Váš názor. V místnosti vždy budou kamna, jde mi o možnost rychle si zatopit v případě krátkodobé návštěvy či pobytu bez mé přítomnosti, kdy vzhledem k věku maminky je pohodlnější otočit knoflíkem než rozdělávat v kamnech. Bohužel, na Vámi navrhovanou "TOP" skladbu nemám prostor, musím tedy zvolit nouzové řešení. Doporučíte mi prosím nějakou tu reflexní fólii? Mám ji dát nad nebo pod XPS? A nad něj drát raději do lepidla nebo do pevnostní stěrky (opět prosím o případné doporučení, jak píšete? A co kdybych XPS zcela vynechal, dal jen fólii na tu tekutou ipu a na ní drát do lepidla? vydrží tam ta fólie nebo se časem "rozloží"? Ještě jednou moc děkuji.
admin | 18.6.2015 11:42
Dobrý den, nějakou reflexní fólii si nechte doporučit spíše podlahářem, já vám v tomto neporadím, nejsem v tom úplně specialista, ale určitě bych ji umístil na desky extrudovaného polystyrenu a pak topné dráty. Verzi bez tepelné izolace vůbec nedoporučuji, docházelo by k obrovským ztrátám tepla do spodních vrstev podlahy. Ohledně vaší obavy s rozložením podlahové reflexní fólie bych právě poptal nějakou podlahářskou firmu, ty nabízejí speciální fólie, které jsou na toto uzpůsobené.
karin | 22.6.2015 15:09
Dobrý den
je možné provést podlahu pouze pomocí vrstvy XPS polystyrenu (15 cm) a OSB desek (22mm PD) bez použití nosného dřevěného roštu? nedojde časem k prošlapání? Děkuji
admin | 22.6.2015 19:23
Dobrý den, doporučuji si přečíst náš článek na tomto odkazu, tam se vše potřebné dozvíte. http://www.stavebniny-rychle.cz/podlaha-z-osb-desek.html
petr | 10.11.2015 16:11
Dobrý den, mám dotaz ohledně skladby podlahy v obývacím pokoji.
Max. možná výška je 14-15 cm.
Na podkladní beton je plánován 9 cm pol. EPS 200S, dále 2x 1,2 mm OSB deska , mirelon a 1,4 mm plov. dřevěné podlahy.
Teď z vaších odpovědí zjišťuji, že by se mohl EPS 200 S časem prošlapávat. Nebo jsou mé obavy zbytečné? Mám raději použít extrudovaný polystyrén a jaká tloušťka je adekvátní 9 cm EPS 200S?
Děkuji za odpověď
admin | 11.11.2015 09:04
Dobrý den, záleží na tom, jak bude realizována roznášecí vrstva. Je možné při správně realizované roznášecí vrstvě použít i polystyren EPS 200 S. Jedním z pravidel při použití vámi uvedeného polystyrenu EPS 200 S je realizace roznášecí vrstvy OSB desek v tloušťce desek 18 až 22 mm. Tloušťka tepelné izolace 90 mm je dostačující, ale pokud se jedná o jedinou tepelnou izolaci a nejedná se o podlahu nad sklepem, tak je to tak tak... Více se dozvíte v našem článku: http://www.stavebniny-rychle.cz/podlaha-z-osb-desek.html
libor | 18.11.2015 20:04
Dobrý den jaky polystyren by byl vhodný pod bazén AZURO 400 na dne bude udusana vysokopecní struska co se dává pod zámkovou dlažbu děkuji
admin | 19.11.2015 07:49
Dobrý den, jste zde dobře, potřebujete extrudovaný polystyren tohoto typu, který je vysoce odolný vůči tlaku.
sláva | 16.1.2016 17:04
Dobrý den,plánuji podlahové vytápění, celková výška nové podlahy je pouze 13cm. Místnost není celá podsklepená prosím o radu skladby podlahy a použití polystyrenu. Děkuji za odpověd.
admin | 16.1.2016 19:32
Dobrý den, pokud se jedná o teplovodní podlahové vytápění, tak vám mohu doporučit náš obrázek (viz odkaz) skladba průřezu, kde jsou popsané materiály a skladbu si uděláte podle tlouštěk, aby vám to vyšlo na těch 13 cm (styrodeska je 5 cm vysoká celkem). Pokud se jedná o topné dráty, tak je dobré použít extrudovaný polystyren, nebo stabilizovaný polystyren EPS, ale topné dráty instalovat až na vrstvu betonu či anhydritu, která by měla být nejméně 5-6 cm. Jinak je to stejné jako je to u teplovodního vytápění. Někdy někdo topné dráty instaluje rovnou na desky extrudovaného polystyrenu, ale lepší je to realizovat jak jsem popsal. Když už byste topné dráty pokládal rovnou na izolaci, tak použijte zmíněný extrudovaný XPS polystyren, ten zvládá teplotní zatížení až do + 70 °C.

http://www.stavebniny-rychle.cz/data/mod_redaction_adv/cats/7/down/podlahove-vytapeni-skladba-a-prurez.jpg
Honza | 20.3.2016 14:02
Dobrý den,
mám starý kamenný dům, ve kterém chci v nepodsklepené místnosti cca 6x4m dodělat podlahu (nejspíše plovoucí). Pře lety již bylo po odstranění shnilých trámů a původní dřevěné podlahy uděláno následující:
1. vrstva štěrku a kamení s hadovitou odvětrávací rourou - cca 10 cm.
2. na této vrstvě je betonová vrstva - krásně rovná a suchá bez prasklin.
3. Na betonové vrstvě je udělaná "vana" z Ipy vytažená cca 20cm podél stěn nahoru (stěny nemají izolaci). Na Ipě jsou vlivem překladů zvýšené pásy.
V rohu místnosti máme udělaný sokl
na kachlová kamna a máme tam rozvedené i topení. Problém je, že mezi Ipou a spodním okrajem izolace vratky topení (zařezává výškově s horní hranou soklu) zbývá na izolaci + podlahu pouhých 7cm. Místnost má vyšší hodnoty vlhkosti (vlhkost jde z kamenných stěn) a je po většinu roku nevytápěná. Teploty se pohybují v rozmezí 4-22°C. Toto se má změnit a proto bych rád letos dodělal podlahu. Problém mám s tím, jak do 7 cm dostat vyrovnání pásů Ipy na rovinu, izolaci (s ohledem na vhlkost mě zaujal Váš Synthos XPS(?)), roznášecí vrstvu a plovoucí podlahu. Dokázal byste mi poradit vhodnou kombinaci materiálů jednotlivých vrstev Případně i vhodný typ podlahy (vinyl, laminát,...)?
Děkuji
Honza
admin | 20.3.2016 16:32
Dobrý den, asi vám nedokáži poradit, jen to, že Synthos XPS PRIME L je velmi kvalitní tepelná izolace s velkou mechanickou odolností a velmi dobrou lambdou. Jako další jeho výborná vlastnost je i nenasákavost, která vás patrně zaujala.

Nicméně bych se spíše snažil zbavit vlhkosti ve stěnách. Na vrstvách není co řešit, já osobně bych tepelnou izolaci pokládal do cementového mléka, což zařídí vyrovnání drobné nerovnosti podkladu a pak už položil extrudovaný polystyren a pak na něj roznášecí vrstvu a tady je možnost použít beton, anhydrit (těžká plovoucí podlaha), nebo OSB desky (lehká plovoucí podlaha).

Proto vás odkáži na náš článek o podlaze a roznášecí vrstvě z OSB desek. Ohledně krytiny bych pak ve vašem případě z důvodu vlhkosti volil vinylovou krytinu.

Velmi často se zde setkávám s problémem nedostatku prostoru pro skladbu podlahy. každý by chtěl pořádně zateplit a nemá na to prostor. Jenom že, bez prostoru vám zbývá jen použití co nejúčinnější tepelné izolace. Nic jiného se na tom nedá vymyslet.

Podlaha z OSB desek: http://www.stavebniny-rychle.cz/podlaha-z-osb-desek.html

Sesedání podlahy a podlahový polystyren: http://www.tepelna-izolace.cz/sesedani-podlahy-a-podlahovy-polystyren.html
Honza | 16.4.2016 02:10
Dobrý den a děkuji za odpověď. Pokud mohu, ještě bych měl dva doplňující dotazy.
1. Pod OSB desky se mi vejde 30mm XPS polystyren (bohužel více ne), Doporučoval byste Synthos X nebo IR?
2. Dále by mě ještě zajímalo, zda první vrstva OSB desek se dává na XPS křížem, nebo paralelně s překryvem?
Děkuji
Honza
Honza | 16.4.2016 02:12
Chybička se vloudila:
Doporučoval byste Synthos L nebo IR?
Milan | 8.2.2017 11:24
Dobrý den, mám malý dotaz chci zateplit strop sklepa kde jsou betonove spiroly a na ne nalepit izolaci ze spodu pokud možno spise lepit nez vrtat talirove podlozky. Jak silnou izolaci doporučíte a co? , kdyz ve sklepení je celorocne cca 12C.? A cim izolaci nalepit , aby to nespadlo (peny tmely apod pripominam bez podlozek)! A pokud by to byl polyst.tak je na pero drazku?, aby nebyli videt spoje dorazu desek a bíla barva nechci dělat omítku apod. Děkuji Milan
Milan | 13.5.2017 20:25
Dobrý den,stavím samostatnou dřevostavbu na patkách,kde bude nevytápěná nárazově používaná dílna.Nechci dělat základovou desku,ale podlahu na rostlém terénu.Nyní mám asi 20cm štěrku a chci pokračovat.Nejdříve jsem uvažoval o vyrovnání pískem+geotextil+PVC1mm+geotextil+XPS 30L 50mm/možné zatížení stroji/+separační PE + beton s kari 6cm.
Hledám ale ještě jednodušší a levnější variantu,eventuálně bez hydroizolace.Je možné položit na písek přímo XPS a na něj beton?Je možné případně mezi XPS a beton vložit Sklobit?Jak spojit pásy?Lepidlem na asf.pásy?Pokud ne,lze utěsnit zámek XPS třeba butylovým tmelem/medvědí h.../? Děkuji za radu.
Eva Vítámvásová | 14.5.2017 21:58
Dobrý den,

pro lepší soudržnost při lepení jednotlivých desek XPS jako bednění základové desky je lepší použít s polodrážkou nebo bez ní? Děkuji za radu
Irena | 27.2.2018 14:46
Dobrý den,
chci poprosit o radu, jak nejlépe zateplit
podlahu v přízemní nepodsklepené místnosti. Podlaha je betonová, výška nové podlahy maximálně 10cm, na podlahu chceme položit vinyl.
Děkuji za odpověď
Tomáš Bubela | 18.10.2018 14:08
Dobrý den,
kolik a jaký byste doporučoval polystyren pro případ, kdy je předělávaná garáž na obývací pokoj. garáž je nepodsklepená, nicméně je zde hydroizolace a na tom beton. beton však není úplně rovný, jsou zde výtluky apod. Asi bych nejdříve musel dodělat nějaký podsyp, například Liapor, ale mám obavy, aby si polystyren potom do něho"nesedl". Navrch sem měl v plánu dát OSB desky, ve dvou vrstvách plus miralon a plovoučku. Vydržel by to polystyren, nebo mám jít radši cestou dřevěných roštů a do toho polystyren/minerální vatu (co by v tomto případě bylo lepší?). mockrát děkuji za pomoc, vše bych následně u Vás objednal. Tomáš B.
Martin Novák | 27.12.2018 17:19
Dobrý den,můžu použít polystyrén na zateplení stropu skladu na zeleninu.
Položil by se jen na volno podlahy půdy (nad skladem). Půda se na nic nevyužívá ani se tam nechodí?
karel | 25.2.2019 15:25 | tatanx650@seznam.cz
dobry den mohu dat polyestyren xps pod venkovni bazen nebo
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 5: