Armovací tkanina – perlinka - fasádní komponenty

Datum: 17.7.2014  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (0)

Armovací, výztužná sklo-vláknitá tkanina je velmi důležitý fasádní komponent.

Výztužná tkanina – perlinka je mřížkovaná sklo-vláknitá tkanina, která je využívána jako armovací, výztužná mřížka, vrstva v souvrství zateplovacích systémů, také jako výztužná vrstva v tenkostěnných omítkách, maltách a nenosných betonech. Armovací tkanina – perlinka má za úkol zpevnit vrstvu omítky tím, že je vložena a zapravena vmáčknuta do vrstvy stěrkovací hmoty. Hlavním úkolem je pak udržet pohromadě celou vrstvu a zamezit tvorbě různých prasklin, což zajišťuje vysoká pevnost skleněných vláken, ze kterých je armovací tkanina – perlinka vyrobena. Další výborná vlastnost je vylepšení vrstvy omítky proti nárazům a také vysoká pevnost v tahu. Velmi často jsou armovací tkaniny využívány při venkovních, kontaktních zateplovacích systémech, kde hrají hlavní roli jako výztužné komponenty fasády. V zateplovacích systémech VKZS, ETICS jsou perlinky používány tak, že se vkládají, zapravují do vrstvy výztužné stěrky, která se nanáší na vrstvu zateplení, což bývá nejčastěji polystyren a také minerální vata. Přítomnost armovací tkaniny pak zajistí správnou odolnost fasády vůči mechanickému namáhání. Velmi často se pak perlinka používá jako výztuha speciálních architektonických tvarů, které jsou v dnešní moderní době vyráběny z polystyrenu, tady perlinka bývá již při výrobě těchto stavebních komponentů vkládána do vrstvy stěrky, kterou se komponent potáhne a perlinka zajistí dostatečnou odolnost a pevnost komponentu, který by byl jinak poměrně náchylný na mechanické poškození. Jako další nejčastěji používanou je perlinka pro vnitřní omítky, kde se používá jako výztuha tenkovrstvých omítek a štuků.

 

Armovací tkaniny jsou dělené podle gramáže, plošné hmotnosti, kterou je vlastně také vyjadřována jejich pevnost a odolnost. Jako další zajímavou úpravou bývá také speciální syntetický povrch, který chrání armovací tkaniny vůči působení ostatních stavebních materiálů, jako je alkalické působení od lepidel, do kterých se perlinka zapravuje při použití ve venkovním zateplovacím systému. 

Armovací tkanina – perlinka je velmi důležitá pro správné vytvoření kvalitní, odolné fasády. Je tedy velmi důležité tento fasádní komponent použít.

Autor článku: Pavel Hanzelín


Související články

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 9: