Cihelné obvodové vrstvené stěny – sendvičové stěny

Datum: 1.8.2014  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (0)

Cihelné obvodové vrstvené stěny s vloženou tepelnou izolací a lícovou cihlou v exteriéru i interiéru.

Moderní cihelné obvodové stěny z vrstveného zdiva, známé také jako sendvičové stěny jsou v našich končinách používány převážně právě pro obvodové stěny. Základní charakteristikou těchto stěn je, že se vlastně jedná o dvě stěny, mezi kterými je vzduchová mezera, dutina, která se často vyplňuje tepelnou izolací, nejvíce kamennou vlnou. 

Tyto vrstvené obvodové stěny, sendvičové stěny jsou většinou řešeny tak, že je užito lícové cihly pro stranu z exteriéru, ale také je lícová cihla užita i pro realizovanou stěnu v interiéru. Vzniklá dutina, místo mezi stěnami bývá široká od 5 do 15cm. Někdy se vytvoří ještě větší mezera, nic méně obě stany jsou k sobě spojeny sponami, což jsou jistící pomocné prvky. V některých případech se ponechává dutina prázdná, provětrávaná. Jinak se tato mezera vyplní tepelnou izolací, minerální vatou, která ale není nijak nosná, nemá tedy pro tento druh obvodové stěny žádný nosný konstrukční význam. 

Varianty vrstvené sendvičové stěny jsou nejběžnější tyto:

Nevyplněná obvodová vrstvená stěna. V této variantě se nepoužívá tepelná izolace v návaznosti na druh použitého zdiva a taková stěna dosahuje požadovaných tepelně izolačních hodnot. Pak se dutina mezi stěnami ponechává nevyplněná a používají se dvě varianty této mezery: provětrávaná a neprovětrávaná a to v návaznosti na prognózy o problému s vlhkostí v této sendvičové stěně a celkově i objektu, na což má samozřejmě kromě jiného vliv i podnebí a druh objektu, kde se bude nacházet.

Dalším druhem sendvičové obvodové stěny je vrstvená stěna, která nesplňuje samotná požadavky na zateplení objektu a do dutiny mezi stěnami je vkládána tepelná izolace, systém je pak opět ve dvou variantách, provětrávaná a neprovětrávaná, dle vlhkosti viz varianta výše. Faktem je, že skladba vrstvené, sendvičové stěny, s vloženou tepelnou izolací bývá spíše prováděna s funkční provětrávanou mezerou. Tímto se značně prodlužuje životnost a kvalita tepelné izolace, což má vliv na výsledek zateplení a požadovaných hodnot. Také to má vliv na odolnost lícové vrstvy vnější stěny v návaznosti na výkvěty. Výhodou je v tomto případě, že se vnitřní stěna této skladby realizuje v menší tloušťce, ale s požadovanou pevností použitého zdiva na nosnost obvodové stěny. 

Důležité je správně stanovit u sendvičové stěny skladbu řešení, správně rozčlenit vnější lícové cihly, ve smyslu následných dilatačních posunů, založení stěny na základy stavby. Kotvení dutiny, stěny mezi sebou. Správně vyřešit ve vícevrstvé obvodové stěně stavební otvory, různé členění fasády, výklenky a podobná místa. To vše může ovlivnit kvalitu sendvičové stěny a její funkci.

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 4: