Co je to frakce kameniva a jak propočítat spotřebu?

Datum: 19.11.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (5)

Tento článek vysvětlí co je to frakce kameniva, co znamenají různá číselná označení a na co jsou jaké frakce kameniva vhodné. Také si zde přečtete, jak na výpočet potřebného množství ve zvolené frakci kameniva.

Velmi často se objevuje slovo frakce při stavebních pracích vyžadující podloží, například při zahradní architektuře, tvorbě příjezdových cest a chodníků v podobě zámkové dlažby, zahradních cestiček apod. Problémem je, že různí kutilové nevědí pořádně, co frakce kameniva znamená a jak při zvolené frakci vypočítat potřebné množství.

Nejčastěji se tento problém s frakcí a množstvím řeší při objednávání štěrku, proto si nejdříve vysvětlíme, co znamenají čísla v označení kameniva.

Základním vysvětlením pojmu frakce je to, že se jedná o hrubost drti, kameniva. Drť sama o sobě není všeobecný pojem, drť je jak už název vypovídá rozdrcený kámen. Tento kámen je drcen na různé velikosti, například často používaná drť frakce 16/32 je drtivo o rozměru mezi 16 až 32 mm. Jedná se tedy o drtivo o průměrném rozměru těchto dvou čísel, kdy rozdrcený kámen se v těchto číslech rozměrově pohybuje. 

Pokud se nejedná o drť, tak se může jednat také o kulaté tvary, tedy označení známé jako “kačírek”. Tento druh se ale svým tvarem nehodí pro podkladní vrstvy, jelikož svým tvarem není vhodný pro setřásání, nelze jej tedy zhutnit. Zatímco drť lze hutnit a setřásat a je to tím, že se jedná o ostré tvary, které se do sebe lépe zaseknou a vy tím získáte pevné, také současně drenážní podloží. Další označení může obsahovat před číselným označením hrubosti kameniva také “0”, což znamená, že se jedná o nepranou drť, která bude obsahovat velmi drobné kamínky, písek. V tomto případě se ale jedná o frakci drtě, která není vhodná jako drenážní podkladní vrstva, jelikož při setřásání a hutnění drobné částečky propadnou celou vrstvou a dole se pak nahromadí a vznikne velmi špatně propustná vrstva. Tento druh drtě je sice dostatečně nosný pro tvorbu další pochozí či pojezdové vrstvy, ale jako drenážní vrstva bude nefunkční. 

Pokud tedy hodláte realizovat zámkovou dlažbu jako chodník či příjezdovou cestu na pozemku, musíte volit drť, která bude vypraná. Další radou je samotná velikost frakce. Pokud se jedná o pochozí část, tak postačí menší frakce drtě, například výše zmíněná drť frakce 16/32. Pokud se ale jedná o příjezdovou cestu či stání, kde bude probíhat větší zatížení, tak je vhodnější použít větší frakce, například drť frakce 32/63. Takto připravíte podkladní vrstvu a po jejím zhutnění na ní musíte aplikovat další vrstvu, drť 16/32, která nepropadne do spodní větší frakce. Na tuto frakci pak teprve je možné nanést vrstvu frakce 8/16. 

Při vynechání správné navazující frakce ve snaze ušetřit si, naopak vyháníte peníze z peněženky, jelikož menší nenavazující frakce propadne mezi tu velkou a materiál se vám tak prodraží, jelikož bude větší spotřeba. Jak už bylo výše zmíněno, chcete li, aby výsledkem bylo kvalitní podloží pro pokládku zámkové dlažby, musíte vše dobře setřást, zhutnit, upěchovat.
 

Takovou běžně používanou skladbou podloží pro pochozí a pojízdnou zámkovou dlažbu běžnými osobními vozidly je 35 cm vrstvy frakce 32-63 a pak další vrstva 15 cm frakce 16-32. Obě vrstvy řádně setřesené a upěchované na zhutněném terénu, kde je před tím odstraněna vrchní vrstva zeminy. Na tyto vrstvy řádně setřesené se pak aplikuje jako poslední vrstva před pokládkou samotných prvků zámkové dlažby ještě 4 cm vrstva tzv. “rýže”. Jedná se o rozměrově velmi malou frakci 4-8. Tato se nesetřásá a po pokládce zámkové dlažby se vše zvibruje pomocí vibrační desky. 

Častým dotazem bývá spotřeba drtě. Všeobecně je průměr hmotnosti štěrkových drtí kolem 2,4 t/m3 a musíte počítat s faktem, že upěchovaná drť bude obsahovat méně vzduchem nevyplněných míst, než jak je to při nakládce volně ložené drtě. Je jednoduchým pravidlem, že čím větší frakce drtě, tím je nižší hmotnost na 1 m3, což sice na první pohled nevypadá, ale je to tak a proč? Protože čím větší frakce, tím i větší mezery mezi jednotlivými kusy drtě volně loženými na korbě vozidla. Proto je třeba počítat s větší spotřebou. Velké frakce jak bylo zmíněno výše, váží většinou kolem 1 t/m3 a více a po setřesení se hmotnost zvýší o cca 20%. Jinak se běžně hmotnost drtě menší frakce pohybuje kolem 1,4 t/m3 až 1,8 t/m3.Je to zcela jednoduché, pro výpočet potřebného množství změřte výšku vrstvy a plochu, na kterou se bude drť ve zvolené frakci navážet, a pak přidejte k výslednému objemu alespoň 20-25% navíc Ve výsledku na tom budete lépe, nežli při objednávce další dovážky s platbou za dopravu či ztracené doby za vlastní odvoz. 

Myslím, že tento článek jasně vysvětluje, jak je to s frakcemi a se spotřebou podkladních drtí. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Související články

Komentáře

Jiří | 21.11.2015 09:35
zdravím, chtěl bych pokládat zámkovku a bude se tam stát a pojíždět s dodávkou 2,7 tun. Jak mám tedy postupovat, aby pak nebyly vlny? Díky
admin | 21.11.2015 10:27
Dobrý den, pod tímto článkem, hned nad vaším komentářem jsou odkazy na související články a jeden z nich (Pokládka zámkové dlažby - postup) tuto problematiku řeší. V článku je i tabulka, která právě určuje dle zatížení a používání plochy ze zámkové dlažby, jak vysokou musíte zámkovou dlažbu použít a jaká má být frakce kameniva a dalších podkladů. Vše je tam popsáno včetně podrobného postupu realizace pokládky zámkové dlažby.
Jiří | 23.11.2015 16:36
zdravím, perfektní informace, moc děkuji :)
Libor | 13.5.2017 06:54
dobrý den, potřeboval bych poradit, kolik váží m3 štěrku 16/32. a m3 štěrkodrtě 0/63. Moc děkuji
bazz kameník | 31.3.2018 08:04
Však to tam vidíš - je to zhruba kolem 2tun na kubík.. Vzhledem k ceně kolem 250kč/t si objednáš trochu víc a nemůžeš nic zkazit. Štěrkodrť váží o trochu víc než tříděný štěrk, protože má míň mezer mezi kameny ale je to vždy přibližně.. Bude po lijáku nebo dlouho sucho a seš jinde o čtvrt tuny na m3...
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 4: