Komentáře k: Kupujete starší dům? Na co si dát pozor při prohlídce?

Lukáš Balcar | 19.11.2015 09:12
Dobrý den, tento článek mě zaujal a podobný problém mám v pár let staré novostavbě. Vy tady píšete o starých stavbách, ale mě se tyto praskliny objevují v celkem novém domě a stále se to zhoršuje. Je to jak u příček, které navazují na obvodové stěny a i v rozích obvodových stěna v některých místech sesedá i podlaha o více je centimetr. Můžete mi prosím říct čím by to mohlo být? Kamarád mi říkal, že jsou praskliny normálním jevem, než si dům sedne, ale tohle je novostavba z roku 2011 a už jsem i dělal pokus co mě poradil jiný kamarád, abych prasklinu přetřel vrstvou sádry a tak prý poznám, jestli to pokračuje. Některé praskliny jsou i více jak centimetr široké. Čím by to mohlo být, dům byl postaven na zakázku a přišel jsem již do hotového. Původně to měl koupit někdo jiný a tak jsem neviděl průběh stavby a fotky také nejsou. Ty praskliny jsou hrozné, čím to může být?
admin | 19.11.2015 11:49
Dobrý den, těch možností a důvodů, proč se i v novostavbě vyskytnou nepřiměřené praskliny může být více. Nemám dostatek informací, abych vám řekl přesně, nehledě na to, že jsem praskliny neviděl. Odpovím tedy jen obecně, praskliny u novostavby mohou být, ale jedná se o vlásečnicové praskliny, které se mohou objevit v době, kdy dům vyzrává a sedá si. Nesmí se ale jednat o příliš velké praskliny. Toto období může být různé, ale obecně se jedná o rozmezí od 3 do 5 let stáří novostavby.

Za příliš velké praskliny mezi navazujícími stěnami můžou tyto příčiny, špatně provedené základy, které jsou nestabilní. Vynechání základových pasů v místě, kde jsou obvodové a nosné stěny. Nebo to může být proto, že podloží nebylo správně řešeno, tedy musí se provést skrývka, jelikož zeminu nikdy nezhutníte, ta bude vždy pracovat. Důsledkem prasklin může také být špatně zhutněné podloží pod základovou deskou, nebo špatně řešená základová deska.

Například velmi tenká, nebo neproarmovaná základová deska, která pak může sesedat či prsknout a v některém místě se propadat. Použití nekvalitního betonu, který je pro tvorbu základové desky jasně stanoven normou. Jedná se tuším o beton B20, B25 (C20/25), ten bych určitě použil já, je dostatečně kvalitní a má pak velkou únosnost. Nebo se někdy dělá chyba, že se kvůli základové desce po obvodu domu realizují prolejvačky (základové betonové tvárnice) a základová deska se pak vylije do vnitřního prostoru, zatímco se má správně přetáhnou i přes tyto základové tvárnice, které mají být správně postaveny na základových pasech.

Základové pasy mají být do nezámrzné hloubky, což je v našich končinách od 80 do 120 cm, ale ještě hraje roli nadmořská výška, kde se bude stavět. Pokud se jedná o podsklepený dům, tak tam hraje roli jak byly realizovány základy a stěny sklepa. Dalším důvodem, proč by stěny mohly praskat je voda, podmáčené základy, nemusí to na první pohled být vidět, ale dům se může hýbat, voda je prevít.

Dále tady hraje roli provedení stěn, dodržení postupů a použití doporučených komponentů pro zdění obvodových stěn a příček, což je odvislé od druhu zdiva, u některého se musí mezi sebou navazující, rohové stěny kotvit kotvícími páskami, někde se zase stěny normálně provazují na vazbu. Těch důvodů může být mnoho.

Ohledně základů si můžete přečíst tento náš článek, kde je vše správně popsáno: http://www.tepelna-izolace.cz/jak-na-zalozeni-stavby-domu.html
Lukáš Balcar | 20.11.2015 12:11
Děkuji za informace, je to přízemní dům, nepodsklepený. Postaven z pórobetonových tvárnic. Některé možnosti co tady píšete už jsem také slyšel, ale nevím jak byl dům stavěn a jestli byly dodrženy všechny postupy. Na začátku to bylo dobré, po první zimě se objevily první prasklinky a pořád to pokračuje už třetí zimu.
Raimer L. | 24.11.2015 12:02
Dobrý den, podle toho co pan Balcar zde popisuje, tak aniž bych viděl stav bude podle mě problém s podložím. Buďto je špatně zhotovena základová deska, nebo není dostatečně zhutněné podloží. Jako druhou variantu vidím nesvázané stěny.
zednik x | 7.12.2015 15:02
Zdar, jen přidám svůj názor, velké praskliny totiž můžou být i když se stěny svážou ocelovými kotvami, ale přitom se nedodrží dilatační mezera mezi příčkou a nosnou stěnou. Příčka je většinou tenčí nežli obvodová stěna a navíc je jinak tepelně ovlivněna a proto nejvíc v zimě tohle může dělat neplechu. Ještě jak na to, separační spára (1-2 cm silná) se v místě napojení příčky na obvodovou nosnou stěnu vyplní PU pěnou a po dokončení příčky se z obou stran napojení spáry vytmelí. Říká se tomu pružné připojení příčky na obvodovou stěnu. Je to nejlepší řešení, pevné připojení se dělá jen ve výjimečných případech a praskliny jsou potom dost možné.
karlos | 8.12.2015 15:27
Já mám zkušenosti, že nejvíce se stávají praskliny, protože je špatně zhutněné podloží pod základovou deskou. Taky je často vidět, že se staví dům po zbourání původního a aby se ušetřilo za skládku, tak se sutiny dají jako návoz pod nový dům a to je velký problém, to není správný materiál pod základovou desku a vůbec do základů, to si bude sedat sto let a stejně to bude špatné.
Jirka Krhaný | 16.12.2015 10:49
Dneska staví kdo může a často se odvádí fušeřina. Viděl jsem stavět dům na skrývce, kde se jen tak lehce zhutnělo a pak se navezl extruďák a dala se deska z betonu. To pak dopadá přesně jak je zde popsáno, praskající stěny, sesedající podlahy. Kdy už lidi pochopí, že stavba chce své a že se nedá nic ošulit.
admin | 16.12.2015 13:17
Dobrý den, něco na tom pravdy je, že se stavěním domů živí mnoho firem, které to neumějí a neodvádí kvalitní práci. V konečném důsledku to pak odnáší zákazník, investor, který v takovém domě musí bydlet.
tonda | 12.1.2017 20:33
Dobrý den, chci se zepta jak a čím vytrhat staré základy domu? v jakém cenovém rozpětí se to asi pohybuje?

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 3: