Difúzně otevřená konstrukce - příznivé mikroklima v domě

Datum: 9.3.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (4)

Funkční používané systémy moderní dřevostavby pro prostup částečné vlhkosti z domu skrze stavební konstrukci, která je difúzně otevřená.

Difúzně otevřené stavby jsou v zahraničí stavěny již druhou desítku let, systém není tedy zcela nový a nemusíte se ho bát, jen je třeba používat správné komponenty pro funkčnost difúzně otevřených stavebních konstrukcí. Jedná se o minerální izolace s potřebnou hodnotou, faktorem difúzního odporu, stejně tak záklopové desky, například OSB desky a jiné dřevovláknité desky, které se při realizacích používají. Také se v některých skladbách používají speciální parobrzdy, nikoliv parozábrany, tyto se v difúzně otevřených konstrukcích nesmějí vůbec užívat. 


Co to vlastně znamená

Jednotlivé vrstvy stavební konstrukce, například stěny, ale může to být i střecha, jsou navrženy s potřebným difúzním odporem. Tento difúzní odpor musí v konstrukci směrem ven klesat. V případě, že v konstrukci dojde ke kondenzaci par obsažených ve vzduchu, tato umožní odchod par, kondenzátu do exteriéru. 


Celý systém má velmi dobrý vliv na mikroklima interiéru domu. Pozor, nejedná se v žádném případě o větrání domu. Nečekejte žádný pohyb vzduchu typu průvanu! Větrat je třeba okny, anebo systémy, jako jsou rekuperace, vzduchotechnika, klimatizační jednotky apod. 


Vlhkost, která opouští interiér skrze difúzně otevřenou konstrukci je velmi malá, jedná se o molekuly vody. Pro stav ovzduší v interiéru to má pozitivní vliv, nicméně se musí dál větrat. Každá difúzně otevřená konstrukce by měla být navržena s ohledem na celý dům, jak bude dům řešen a používán a celkově o jaký se jedná typ stavby. 
Pro difúzně otevřené dřevostavby je ohledně obvodových stěn doporučeno z vnější strany jako další zateplení použít systéprovětrávané fasády, nebo systémy VKZS s difúzně otevřenými vlastnostmi. Je to pro difúzně otevřené stavby zásadní, tento typ zateplení obvodových stěn koresponduje úzce s difúzně otevřenou konstrukcí obvodové stěny. 


Difúzně otevřený dům by měl mít takto řešenou obálku stavby, tedy obvodové stěny a také střechu domu, existují návrhy řešení pro rovné i šikmé střechy s difúzně otevřeným řešením. Skladby jak už jsme psali, neobsahují parotěsné fólie a veškerý materiál, včetně tepelné izolace a desek pro tvorbu stěn a stropů je difúzně otevřený. Takto je umožněn prostup plynů skrze stěnu a strop se zachováním molekulárního přenosu vodních par. 


Pro ty z vás, jenž chtějí vědět, jak to funguje, z pohledu fyziky jen uvedeme stručně, že vzduch, plyny se pohybují, šíří konvekcí, což je proudění, objemový tok na základě rozdílu tlaků. Dále také kondukcí, což je molekulární tok, v podstatě ona difúze. Celé je to založené na rozdílu podílů hmoty, nebo molekul. 


Pokud se toto co vypadá tak složitě a nesrozumitelně převede do praxe, je to obyčejný prostup plynů a vodní páry skrze konstrukci, která difunduje, tedy propouští potřebné množství vodních par z objektu ven. Je to proudění vzduchu s obsahem páry na molekulární úrovni, které je prováděno mezi suchým a vlhčím místem, také teplejším a chladnějším místem. 


Co nám přináší za výhody difúzně otevřená dřevostavba?

Prakticky zamezení tvorby plísně, jelikož mikroklima v interiéru je ideální a stejně takový stav je i v konstrukci, která je takto řešena. Celkově je tedy v takovém interiéru lepší a přirozenější vzduch. Perfektní tepelně izolační a také akustické vlastnosti díky správné objemové hmotnosti minerální izolace použité do difúzně otevřených konstrukcí. Požární odolnost ve třídě A1 (nehořlavé materiály), což zajišťuje vlastnost minerální izolace na bázi čediče


Za nevýhody se dá považovat asi cenově vyšší náročnost při použití správných komponentů, také náročnost na provedení, jinak by systém nefungoval správně. Jelikož se u nás jedná o celkem nový systém výstavby používaný hlavně u dřevostaveb, dejte pozor na výběr projektanta, který bude připravovat návrhy stavby s difúzně otevřenou konstrukcí a také na realizační firmu, která bude stavbu provádět. Sami se do tohoto procesu asi nepouštějte, je třeba vše provést správně


Difúzně otevřené stavby jsou moderní a jedná se o systém, který se určitě u nás bude časem běžně používat. 

Autor článku: Pavel Hanzelín


Komentáře

Jarda77 | 13.3.2015 10:27
Máme novostavbu, je to dřevostavba a máme to celé s difúzně uzavřeným systémem. Prý je to lepší, když jsme to připravovali, tak nám firma nabídla řešení s parotěsným systémem, že prý je to mnohem lepší. Když čtu ten váš článek, tak už si tím moc jist nejsem. Není parotěsný systém již zastaralý, nepostavili nám dřevostavbu, která je sice nová, ale zastaralým způsobem?
admin | 13.3.2015 15:44
Dobrý den, nehledejte v tom nic špatného. Vůbec to nemusí nic znamenat. Jak jsem v článku uvedl, je se sice difúzně otevřený systém v zahraničí delší dobu používaný, ale ten, kterým máte stavbu řešenou je také v pořádku a stále se používá a používat podle mě ještě dlouho bude. Tedy pokud je proveden správně a to já nemohu posoudit.
ekonlai | 19.11.2015 13:01
chtel bych se zeptat na vlastnosti, priklad pouziti inteligentni parobrzdy a zejmena na stabilitu jeji vlastnosti v case. Zvazujeme pouziti parobrzdy Intelo - zejmena na stabilitu vlastnosti jsou ruzne nazory. diky za odpoved.
admin | 19.11.2015 18:47
Dobrý den, vámi zde jmenovanou parobrzdu neznám, tak že nemohu sloužit s posouzením a porovnáním. Ohledně vlastností v článku popsané inteligentní parobrzdy mohu jen dodat, že se jedná o Isover VARIO KM DUPLEX UV, kterou zde máme v nabídce a veškeré dostupné informace jsou v detailu výrobku viz odkaz:

http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-vario-km-duplex-uv.html

Stabilita, tedy pokud si rozumíme, tak Isover VARIO KM DUPLEX UV je až 18 měsíců stabilní proti UV záření. Při správném použití a instalaci dosahuje tato parobrzda životnosti až 50 let. Další informace jsou v přiložených přílohách v detailu výrobku viz technický list.

Dále v našem článku (níže vkládám odkaz) jsou velmi podrobně popsány vlastnosti a výhody použití této inteligentní parobrzdy, včetně videa a obrázků jak co funguje.

http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-vario-km-duplex-uv-inteligentni-difuze.html
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 8: