Drcený polystyren a jeho využití ve stavebnictví

Datum: 18.1.2016  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (6)

Drcený polystyren není jen zpracovaný odpad při výrobě polystyrenu či recyklát. Jedná se o velmi účinnou tepelnou izolaci, která přináší velmi dobré vlastnosti. 

Pro začátek jen uvedu, že drcený polystyren má lepší tepelně-izolační účinky, nežli klasická forma v deskách. Díky tomuto “skupenství” po aplikaci mezi jednotlivými zrny, kousky polystyrenu zůstává malé množství vzduchu a to je to, co přináší lepší tepelně-izolační vlastnosti tohoto druhu zateplení. Na tomto principu fungují všechny tepelné izolace. 

Struktura každé tepelné izolace je založená na uvězněném vzduchu v průřezu vrstvy izolace a tím se tvoří tepelně izolační vrstva. Logicky tedy, čím je hmota plnější a má větší hustotu, tím bude horší tepelně izolační výsledek. Jako příklad uvedu diametrální rozdíl mezi klasickou, dříve používanou plnou cihlu oproti dnešní děrované cihle, která má tzv. dutou strukturu. V dnešní moderní době se ještě tato dutá cihla dá vyplnit tepelnou izolací. Plní se například keramzitem či minerální izolací (kamenná vlna), nebo také právě drceným polystyrenem. 

Drcený polystyren má celkem široké využití ve stavebnictví, níže si vypíšeme, o jaké možnosti využití se jedná. 

Nejvíce se drcený polystyren využívá jako výplňová, nezatížená izolace do konstrukcí podlah, stropů mezi trámy, nebo mezi krokve ve střechách. Nicméně drcený polystyren nalézá své využití v příčkách a také v obvodových stěnách. Drcený polystyren je často používán při zateplování špatně přístupných míst, nebo míst, která nelze rozebírat, či by jejich rozebírání bylo časově a finančně nákladné. 

Velmi často tedy bývá drcený polystyren využíván při rekonstrukcích dříve postavených staveb. Bývá použit jako zásyp konstrukcí podlah, kde byl dříve například škvárový zásyp. Nebo bývá používán v patrech, jako výplňová tepelná izolace v trámových podlahách. Díky svým vlastnostem se jedná o velmi lehkou tepelnou izolaci a to i ve velké vrstvě, dostane se všude, vyplní kompletně prostory, kam by se normální tepelná izolace v určitých případech nedostala. Jelikož je mezi kousky, kuličkami polystyrenu vzduch, tak vrstva izolace i dýchá a nedochází tak ke tvorbě plísní. Tím je drcený polystyren velmi vhodnou tepelnou izolací pro vlhčí domy, které je jinak větší problém zateplit tak, aby dýchaly. Ano dá se to řešit, ale už nejde o jednoduchá řešení. Polystyren prostě jen nasypeme do stavební konstrukce, případně zafoukáme pomocí aplikačního stroje a máme hotovo, o nic jiného se nemusíme starat. Vlhkost je díky vzduchu mezi kousky polystyrenu velmi dobře odváděna. 

Drcený, nebo chcete li sypaný polystyren nabízí nejen velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti a možnost odvádění par obsažených ve vzduchu skrze vrstvu zateplení, ale i další zajímavou výhodu. Touto výhodou je úspora času, není třeba vůbec nic složitě měřit, není třeba nic dořezávat jako to bývá u desek polystyrenu. Potřebujeme jen zjistit objem, tedy jaké množství drceného polystyrenu potřebujeme a to je velmi jednoduché. 

Vypočteme si plochu zateplované konstrukce a vynásobíme je výškou vrstvy zateplení a výsledek je pak objem v m3 potřebných pro zateplení, tedy vyplnění zateplované konstrukce. O něco složitější je to pak při komplikovaných, členitějších konstrukcích, vždy se musí objednat o něco více drceného polystyrenu, jelikož dokup vyjde vždy dráž nežli mírný zbytek co vám zůstane. Musí se znovu pro dokup jet či si objednat dopravu a také ten ztracený čas. 

Jako další kategorii využití drceného polystyrenu uvedu tvorbu lehčených betonů. Drcený polystyren bývá použit jako příměs do lehčených betonů, kde má funkci odlehčit hmotnost jinak nosné hmoty, kterou beton je a zároveň ji vylepšit co do tepelně-izolačních vlastností. Velmi často je takto upravený beton nazýván také jako “polystyrenbeton”. 

Polystyrenbeton je vlastně speciální, izolační beton, který obsahuje drcený polystyren, tento po vmíchání do betonu sníží jeho objemovou hmotnost a výhodou je, že se takto dá získat lehký beton o objemové hmotnosti od 200 kg/m3 do 1.500 kg/m3. Pevnost takového lehčeného betonu v tlaku je pak v rozmezí hodnot 200 kPa až 7.000 kPa. Záleží na množství obsahu vmíchané polystyrenové drtě v betonu. Výhodou polystyrenbetonu je jeho nízká hmotnost, lepší tepelně-izolační vlastnosti a také akustické, včetně lepší pohltivosti strukturálního hluku díky lepší elasticitě. 

Pro zajímavost, 1 m3 drceného polystyrenu, což je vlastně plocha 10 m2 s výškou vrstvy drceného polystyrenu 10 cm má hmotnost kolem 14 kg. Což je velmi nízká hmotnost při této vrstvě zateplení. Drcený polystyren - shrnutí vlastnosti
Velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, nízká hmotnost. Díky vzduchu mezi kousky drceného polystyrenu velmi dobrá regulace vlhkosti v konstrukci. Nevznikají problematické plísně. Při použití drceného polystyrenu v konstrukci nevznikají tepelné mosty a nevyplněná místa, kapsy. Navíc je tento typ zateplení nakloněn i akustice, izoluje tedy i zvukově. Jedná se prakticky o nenasákavou tepelnou izolaci. Drcený polystyren je zdraví neškodný a nevytváří prašné prostřední, nezapáchá a je příjemný na dotyk. Jako poslední velmi dobrou vlastnost uvedu cenovou dostupnost, jedná se o velmi levný druh zateplení v porovnání s účinností a vlastnostmi, které přináší uživateli. 

Drcený polystyren je velmi kvalitní a účinné zateplení, které je velmi vhodné jak pro novostavby, dřevostavby, ale také je tato izolace vhodná pro rekonstrukce dříve postavených objektů. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Jan Krákora | 19.1.2016 14:52
Dobrý den, koukám tady na ten váš článek a zaujala mě ta fotka na které jsou některé kuličky polystyrenu světlé, nebo vlastně bílé a na některé tmavé. Čím to je? Má to vliv na funkčnost toho polystyrenu a vlastně i na míru zateplení v případě použití? Díky za vysvětlení. Jan Krákora
admin | 19.1.2016 18:48
Dobrý den, je to pořád EPS polystyren, ale ten co je šedivý je s příměsí grafitu (uhlíku), tento má lepší tepelně izolační schopnosti. Jelikož se drcený polystyren vyrábí ze zbytků, tak se můžete setkat i s takovouto směsí, kterou jste viděl zde na obrázcích. Na funkčnost to nemá vliv, naopak, jak jsem napsal, ten šedivý má lepší tepelně izolační účinek. Podrobný popis tohoto šedého polystyrenu naleznete zde:
http://www.stavebniny-rychle.cz/styrotherm-plus-70-20mm-15m2-bal.html
Martin Otásek | 12.2.2019 19:37
Dobrý den, je vhodné srovnat drceným polystyrenem křivý strop na který přijdou polystyrenové desky 3cm a podlahové topení?? Děkuji, Otásek.
Mladen Bojanovic | 28.3.2021 10:46
milé dámy a pánové, hledám recyklaci polystyrenových granulí v pytlích po 250 litrech.
Potřeboval bych hodně, protože mám společnost v Rakousku.h
Máte někoho, kdo mluví německy?
Rád bych vás kontaktoval!
S pozdravem

bojanovic Mladen
Petr | 18.7.2022 11:42
Dobré poledne, napište mi prosím email co přesně potřebujete.

plaype@seznam.cz

Děkuji
Hrňa Petr
Vojtěch Křikava | 24.1.2022 19:00
Dobrý den, chci se zeptat na vaše doporučení k zateplení drceným polystyrenem při zateplování půdního stropu u staršího objektu. Strop je tvořen z hurdisek, škváry a betonové mazaniny. Lze tento polystyren nasypat přímo na beton (je nutné dávat pod něj parotěsnou podložku?), pak ho ohraničit dřevěnou konstrukcí (rošt) a nahoře uzavřít dřevovláknitou deskou? Jak má být vyřešena vrchní deska? V případě vaty se pod vrchní desku dávají latě, které vytvoří odvětrání. Doporučujete dát ty latě a tím odvětrat podlahu i u drceného polystyrenu? Děkuji
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 3: