Dřevěné rámové stavby

Datum: 14.9.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (0)

Rámové stavby jsou nejpoužívanějším, osvědčeným systémem při realizacích dřevostaveb. Například v zámoří se takto staví většina volně stojících dřevostaveb a to až do výše dvou podlaží. 

Stejně tak ve střední Evropě se zvětšuje poměr dřevostaveb, staveb realizovaných tímto způsobem. 


Na první pohled se rámová stavba vlastně ani nepozná, jelikož je nosná konstrukce objektu z vnitřní a i venkovní strany naprosto obložená. Venkovní fasádní obklad je pak často řešen z konstrukčních desek na bázi dřeva, například OSB desek a jiných dřevovláknitých desek. Tyto jsou z důvodu povětrnostních vlivů ošetřeny úpravou proti hnilobě a dalším možným destrukčním vlivům. Také se u těchto typů staveb provádějí fasádní obklady z rostlého dřeva, které nabízejí pravý dřevěný vzhled. 

Pokud si zákazník přeje klasický vzhled omítnutého domu, tak se rámová konstrukce dřevostavby opatří klasickou kontaktní fasádou, která je založena na tepelné izolaci a dalších vrstvách, což je stěrková hmota s armovací tkaninou a následně probarvenou pastovitou omítkou. 

Ohledně vnitřní strany a obkladu rámové konstrukce dřevostavby se většinou používají OSB desky, nebo sádrokartonový systém. Oba systémy lze po úpravách omítat různými druhy omítek. Také se někdy natírají různými nátěry, lazurami a dají se i tapetovat. Dnešní moderní stavební trh nabízí i novodobé moderní tapety, které jsou oproti dříve používaným tapetám daleko lepší co do vlastností i vzhledu a použitých materiálů. A na čem je vlastně rámová konstrukce dřevostavby založena? 
Rámová stavba je založena na nosné tyčové kostře, dále z řeziva a pláště této kostry, která napomáhá také její stabilitě. Nosná, tyčová kostra přenáší svislé zatížení ze střechy domu a také stropů z jednotlivých pater domu, pokud se jedná o vícepodlažní dům. Opláštění kostry má za úkol přenášet vodorovné zatížení vznikajících při výztužných silách a také větru působící na dům. 

Dnešní moderní doba nabízí stavby z rámových konstrukcí formou prefabrikátů, tedy hotových panelů částí stěn z výroby. Tyto se pak montují na místě do výsledné stavby. Podle druhu a budoucího užívání budovy z rámové konstrukce se realizují různé skladby prefabrikátů rámových konstrukcí. Tento moderní systém dokáže značně urychlit samotnou stavbu. Proto jsou také dřevostavby z rámových konstrukcí na vzestupu. Rychlost výstavby je oproti klasickým zděným stavbám mnohem rychlejší. 

Je naprosto normální, že se na stavbu přivážejí prefabrikáty rámových konstrukcí dřevostaveb, které obsahují již rozvody sítí, okna a dveře. V naší lokalitě jsou dřevostavby z rámových konstrukcí čím dál tím více používané. Je to díky rychlosti výstavby, přiblížení se přírodě, přeci jen dřevo je bližší a příjemnější nežli beton. Jako další výhodu těchto dřevostaveb mohu uvést fakt, že se jedná o velmi bytelné typy staveb. 

Bytelné proto, že jejich konstrukci tvoří rám, který na spodní i horní straně je tvořen vodorovnými prvky, pasy. Nosnými prvky jsou stojky, které jsou na tyto pasy uchyceny. Jednoduchá konstrukce je pak velmi nosná a po opláštění se její pevnost a bytelnost ještě zvětší, jelikož desky, například OSB desky použité k opláštění zamezí naprosto k jakémukoliv možnému vychýlení nosných sloupků. Tomuto se říká “zavětrování”, běžný tesařský termín. Takto vlastně vznikl název dřevostavba z rámové konstrukce, jelikož stavbu tvoří stěny z kompaktních dřevěných rámů, konstrukcí. Je to jednoduché a funkční, prostor uvnitř rámové konstrukce lze využít pro rozvod sítí a nakonec je vyplněn kvalitní tepelnou izolací. Při použití kvalitní výplňové tepelné izolace lze dosáhnout velmi dobrých tepelně-izolačních vlastností objektu. 

Stačí dodržet jednoduchá pravidla při realizaci rámových konstrukcí a následné montáži dřevostavby na místě. Kvalitní zateplení a použité materiály, zamezení vzniku tepelných mostů a maximální vzduchotěsnost celé obálky domu. Pak lze dosáhnout i statutu energeticky pasivní stavby. 

Rámové konstrukce nabízejí obrovskou variabilitu již při návrhu budoucí stavby. Rychlost výroby jednotlivých částí je nesrovnatelná s klasicky zděnou stavbou a navíc jsou jednotlivé prvky rámové konstrukce lehké. Vnější vzhled nabízí také široké možnosti, dnešní technologie není nijak omezena a i dřevostavba může být omítnuta a obložena keramikou či sklem a plastem, co kdo chce. Toto je z důvodu možného provedení provětrávané fasády, nebo jak bylo uvedeno kontaktní fasády s klasickou omítkou. 

Dřevostavby z rámových konstrukcí nabízejí kvalitu, variabilitu, jednoduchost při realizaci a krátkou dobu samotné výstavby. 

Autor článku: Pavel Hanzelín


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 2: