Dřevěné skeletové stavby

Datum: 21.9.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (4)

Skeletové stavby jsou jedním z nejstarších druhů konstrukčních řešení staveb. Skeletové stavby jsou, jak již název vypovídá, založeny na nosné kostře. 

Konstrukce se tak, již jen jak bylo u dřívějších prvopočátečních dřevostaveb, neřeší pouze kladením jednotlivých kmenů na sebe vodorovně, ale kmeny stromu se zahrabávaly do země a vznikly tak sloupy. 

Jako výplň stěn mezi sloupy tehdy byly použity mezi sebou propletené větve. Takto vytvořená stěna se pak povrchově upravila hlínou. Takto vzniká jedna z prvních kombinovaných staveb, kde se použilo dřevo a hlína. Tyto prastaré konstrukce byly později dotvořeny do systému hrázděných staveb. Nadále pak vévodily Evropě po mnohá staletí. 

Tento typ staveb nabízel lepší možnosti co do členění vnitřního prostoru. Moderní stavitelství ale vyžadovalo modernější vzhled a také se zvětšovala velikost oken těchto staveb. Proto se i skeletové stavby vyvíjeli do dnešního vzhledu. Základem moderní kvalitně řešené skeletové stavby je primární konstrukce, která pak umožňuje realizaci nenosných stěn a také variabilní tvorbu vnitřního členění. Tato se může provádět pomocí lehkých stěn z OSB desek, nebo ze sádrokartonového systému, který jak je známo nabízí možnost měnit vzhled interiéru jak je libo. 

Skeletové stavby zcela jasně oddělily nosné konstrukce staveb od stěn, které jsou zcela nenosné a nepřenášejí žádné zatížení z nosných konstrukcí objektu.Pokud se ještě jednou vrátíme k podstatě dnešní moderní skeletové stavby, tak je jasné, jak bylo psáno výše, že tato je založena primárně na nosných sloupcích a sloupech. Celá konstrukce je pak tvořena řadou nosníků a výztužných prvků, které ve svém pravidelném rastru nabízejí nosnou konstrukci stavby v podobě kostry. 

Jako sekundární nosná konstrukce se pak jeví integrovaný strop, který je tvořen pomocí plošných nosníků, prefabrikátů. Stěny pak mohou být variabilně řešeny, jsou nezávislé na nosné konstrukci stavby, nepodílí se nijak na přenášení zatížení stavby a její konstrukce. Pak je možné používat velká okna a celé prosklené stěny, bez obavy zhroucení stavby. 

U skeletových staveb je velmi důležitá ochrana nosné konstrukce, sloupů a dalších nosných prvků před povětrnostními vlivy. Proto se většinou volí vnější plášť, obálka objektu beze spár. Důležitá je vzduchová neprůvzdušnost! Navíc nosné prvky skeletové stavby nabízejí uvnitř domu zajímavý z pohledu architektoniky vzhled, kdy jsou nosné sloupy a prvky viditelné. Skeletové stavby jsou vlastně opakem staveb rámových, masivních staveb. Jasným a zásadním rozdílem je fakt, že u masivních staveb a staveb z rámových konstrukcí veškeré zatížení přenášejí nosné stěny lineárně. Což u skeletových staveb není pravdou, zde je přenášeno sloupy, které jsou rozmístěny tak aby zatížení přenášely bodově.

Skeletové stavby nabízejí možnost obnažené vnitřní konstrukce, což je dnes velmi moderní, proto se i výrobci tepelných izolací a systémů zateplení ubírají k například k systému zateplení šikmé střechy z vnější strany. Tento systém nabízí zachovat přirozený vhled střechy, tak jak je konstrukce řešena. Trámy a krokve jsou tedy obnažené. 

Ohledně dřevěných skeletových staveb je třeba uvést fakt, že tyto nabízejí tento typ konstrukčního řešení bez velkého počtu vnitřních nosných sloupků. Proto jsou dřevěné skeletové stavby často vyžadovány architekty. Nabízejí variabilní řešení půdorysu domu. 

Skeletové stavby tvořené ze dřeva nejsou jen výhradně věcí rodinného bydlení, tedy rodinných domů. Tyto stavby jsou vhodné i jako průmyslové objekty, sklady a provozní haly. Stejně tak jsou skeletové stavby vhodné pro realizace bytových domů, škol a podobných objektů. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Jirka78 | 11.10.2015 20:14
Chtel bych se zeptat na nazor, co je lepsi, klasicka drevostavba z tramku, proste ramova stavba, nabo skeltova jak tady ukazujete? Diky za odpoved. Jirka
admin | 12.10.2015 07:36
Dobrý den, to takto jednoznačně nelze určit. Záleží, jaká kritéria byste srovnával. Oba systémy mají své výhody a pokud byste chtěl velká okna a prosklené plochy, tak je výhodnější, nebo spíše z konstrukčních důvodů vhodnější skeletová stavba. Rámová stavba je staletími prověřený systém, kde vás nic nepřekvapí a řekl bych, že bude pro samostavitele jednodušší na realizaci, ale to je můj názor. Rozdíl je jednoznačný, u rámových staveb je i opláštění nosnou součástí, která celou stavbu zavětruje. U skeletové stavby je nosná jen konstrukce z trámků, trámů a opláštění není nosné a ani nijak zvláště ze statických pohledů důležité. Řekl bych, že pro moderní stavby s velkými okny a prosklenými plochami je skeletová stavba správnou cestou. Pokud budete chtít klasický vzhled domu s omítkou, je vhodnou cestou dřevěná rámová stavba. Rámová stavba nabízí velmi velkou bytelnost konstrukce.
Karelx | 16.10.2015 21:38
Dobra kostra je zaklad, je to stejne jako u cloveka. Kostra vsechno drzi a nese.
nikolka | 5.9.2019 10:03
ahojky čauky mnauky
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 3: