Dřevostavby a minerální izolace

Datum: 18.11.2013  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (0)

Jelikož i v našem státě neustále roste poptávka po dřevostavbách, je jasné, že tím pádem roste i poptávka po kvalitních minerálních izolacích, které jsou při realizaci dřevostaveb neodmyslitelnou součástí. Trend nízkoenergetických a pasivních domů má rostoucí tendenci se snahou šetřit energie a peníze na ně vynaložené. 

Minerální izolace mají mnoho plusových vlastností, které jsou právě hojně využívány při realizacích dřevostaveb. Minerální izolace na rozdíl od polystyrenu je tvárná, a jelikož dřevostavby jsou, jak již název napovídá ze dřeva, je jasné, že se tepelná izolace vkládá jako výplň do příček, sendvičových stěn, představených stěn, stropů a podhledů, také jako zateplení obálky při realizaci provětrávané fasády dřevostavby. Hlavní důvod používání minerálních izolací při zateplení dřevostavby je v tom, že minerální izolace nabízí velmi dobré tepelně izolační parametry, také protipožární parametry a akustické vlastnosti a právě všechny tyto vlastnosti a parametry jsou sledovány při kvalitním zateplení nejen dřevostavby. Navíc minerální izolace je nejen že tvárná, ale snadno se zmáčkne, přizpůsobí prostoru, do kterého ji umisťujeme. Minerální izolace absorbuje veškeré nerovnosti konstrukcí dřevostaveb, a proto se s ní velmi dobře pracuje při zateplení dřevostavby. Minerální izolace a to zejména kamenná vlna navíc v konstrukcích dřevostavby velmi dobře drží svou požadovanou pozici, nesesedá a nezmenšuje svou objemovou hmotnost. 
 
Je známá realita, že dřevo patří mezi materiály, které mají dobré tepelně izolační vlastnosti, nic méně aby se dosáhlo požadovaného tepelného odporu, muselo by se jednat o větší tloušťku dřeva, a proto se používají minerální izolace, které jak je známo mají několika násobně lepší tepelně izolační vlastnosti nežli samotné dřevo. Souhra dřevěné stavební konstrukce vyplněné, opatřené minerální izolací pak nabízí velmi dobré tepelně izolační vlastnosti včetně snížení a výskytu tepelných mostů, které velmi často u běžných zděných staveb nacházíme a tyto tepelné mosty pak nechávají odcházet teplo z vašeho domu i přesto, že se použily velmi kvalitní tepelné izolace. Proto je potřeba nepodceňovat vznik tepelných mostů. Dřevo svými vlastnostmi snižuje možnost výskytu tepelných mostů. Kvalitní akustické vlastnosti minerálních izolací jsou známé, jedná se zejména o minerální izolace s větší objemovou hmotností, která pak zajišťuje velmi dobré vlastnosti, jako je zvuková pohltivost, která pak zvyšuje komfort bydlení. Vzduchová neprůvzdušnost s použitím zvukově pohltivé minerální izolace nabízí pak ty nejlepší výsledky v oblasti akustiky a kdo by nechtěl mít doma klid a pohodu když odpočívá.
 
Požární odolnost dřevostaveb je asi nejvíce diskutovaným problémem a právě přítomnost minerálních izolací nabízí vysokou požární odolnost dřevostaveb, jejich konstrukcí, které jsou minerální izolací vyplněny. Dnešní norma neřeší samotné dřevo jako použitý materiál v oblasti požární reakce na oheň, ale celé stavební konstrukce, jejich reakci na oheň, požární odolnost stavební konstrukce ať už je z jakéhokoliv materiálu. Kvalitní minerální izolace nabízejí zpravidla požární reakci na oheň „A1“ což jsou materiály nehořlavé. Pokud tedy je dřevěná stavební konstrukce postavena s použitím minerální izolace, je pak její celková požární odolnost vysoká. Pokud je tedy dřevěná konstrukce chráněna minerální izolací, má lepší odolnost nežli například ocelová konstrukce. Jak je známo, tak ocel se při požáru časem poškodí, jelikož změkne a pak se taková stavební konstrukce zatížení cihlami, nebo jinými zdícími prvky může i zhroutit a často to tak dopadá, zatím co dřevěná konstrukce opatřená minerální izolací odolává lépe a navíc nezatížená těžkým zdivem má i lepší stabilitu a nezhroutí se. Minerální izolace, ať už se jedná o skelnou vlnu, či kamennou vlnu, jsou obojí zařazeny v třídě požární reakce „A1“ nehořlavé materiály, ale je lepší z těchto dvou minerálních izolací do požární příčky použít kamennou vlnu, jelikož tato delší dobu odolává ohni a vysokým teplotám. Je třeba si uvědomit, že ušetření při realizaci stavby může mít za následek pozdější problémy při užívání domu, trh nabízí mnoho minerálních izolací a je třeba se poradit s odborníkem a použít do jednotlivých konstrukcí správnou minerální izolaci. Zdánlivě srovnatelné materiály mohou mít velmi odlišné vlastnosti a kvalitu. Je pravidlem, že kamenná vlna až na výjimky je pevnější a proto je lepší pro protipožární a akustickou izolaci příček v domě, také do provětrávané fasády.
 
Stavba domu je investicí na mnoho let a proto je dobré se rozmyslet, jak vynaložené peníze investujeme a do čeho, jakého materiálu je investujeme, minerální izolace je velmi kvalitní tepelnou, akustickou a protipožární izolací a je pravidlem, že vyšší investice se navrátí při užívání domu. Levnější tepelná izolace také něco stojí, při tom její účinnost je daleko nižší a časem se může ještě zhoršovat, taková investice je pak prodělečná. Navíc se pak musí vše opravit a to stojí také dost peněz. 

Používejte jen kvalitní minerální izolace a vybírejte je podle jejich určení, podle parametrů a vlastností, každá minerální izolace má své určení a co má zateplovat a podle toho se má použít. 


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 8: