Izolace šikmé střechy – URSA

Datum: 13.3.2014  Kategorie: VIDEA  Komentáře (0)

Zateplení šikmé střechy je velmi důležitou částí stavby domu s velkým vlivem na celkový účinek zateplení domu. 

Střecha domu je poměrně velkou částí stavby samotné, tak že je třeba se její realizaci věnovat a střechu realizovat kvalitně a když kvalitně, tak ji musíme dobře tepelně izolovat. Věděli jste, že střechou, která nebude, pořádně zaizolovaná bude utíkat z domu nejméně 30% tepla z celkových možných úniků? Jakmile střechu pořádně zateplíme, docílíme tím nejen snížení nákladů na vytápění domu, ale také v letních teplých měsících zateplením střechy získáme ochranu před nepříjemným přehříváním podstřešních prostor domu, což znají zejména ti, co podkrovní místnosti využívají k bydlení a nemají kvalitně odizolovanou střešní konstrukci. Pokud se střecha řádně tepelně zaizoluje, tak je to znát i v letních měsících. 

Nakonec i státní legislativa vydala patřičnou vyhlášku a také normu s požadavky na tepelnou ochranu budov. Novostavby musejí být zatepleny na požadované hodnoty, které zajistí, aby se zbytečným mrháním energií neničila příroda. A jak se zatepluje šikmá střecha se společností URSA?

Izolace šikmých střech : Zdroj: Youtube - Ursa CZ

Tato značka nabízí velmi kvalitní tepelné izolace na bázi skelné plsti, kde je značná část na výrobu užita z odpadního skla. Toto sklo se taví a rozvlákňuje, skelná vlákna jsou pak použita na výrobu kvalitní hydrofobizované tepelné izolace, které se mimo jiné používají právě i na zateplení šikmé střechy mezi krokvemi a pod krokvemi. Izolace značky URSA jsou také velmi dobré v oblasti akustiky, která je další důležitou složkou kvalitního bydlení, nehořlavost a snadná opracovatelnost, manipulace je samozřejmostí při použití minerálních izolací značky URSA

Prvním krokem při zateplení šikmé střechy je vkládání tepelné izolace mezi krokve a to za předpokladu, toho, že pod střešní krytinou je difusní podstřešní fólie, která chrání vkládanou tepelnou izolaci proti vodě, ale zároveň ji nechává dýchat a odvětrávat případné vlhkosti. Vkládáme tak tlustou izolaci, jak máme vysoké krokve, tento rozměr bývá 14, 16, 18cm a někdy i jinak, ale proto výrobci tepelných izolací do střešních konstrukcí vyrábějí tyto izolace v široké škále tloušťek. Šíři tepelné izolace volíme takovou, aby byla o 1 až 2cm širší nežli je rozměr mezi krokvemi. Tímto krokem zajistíme perfektní vyplnění prostor mezi krokvemi a také uchycení izolace mezi krokvemi. Potřebnou šíři tepelné izolace uřízneme speciálním nožem na řezání tepelné izolace, a řežeme kolmo, pro rovný a kvalitní řez použijeme nějaké rovné prkno, nebo kus OSB desky použité na stavbě domu. Tím že si prkno položíme na izolaci a přišlápneme, zajistíme zmačknutí pruhu izolaci a tím se nám bude řezání daleko lépe provádět. Izolaci vkládáme mezi krokve nejprve na jedné straně a pak vmáčkneme druhou stranu tepelné izolace, celý pruh izolace srovnáme tak, aby vyplnil prostor mezi krokvemi, a to zajistí nejen unikání tepla, ale také perfektní akustickou funkci. Takto postupujeme po celé ploše střechy a vyplníme celý prostor mezi krokvemi. Výrobce URSA postupuje tak, že dalším krokem je aplikace parotěsné fólie, tím se ochrání tato první vrstva mezi krokvemi, následně se vkládá další vrstva tepelné izolace. U nás v ČR je rozšířenější metoda, kdy se pod krokve realizuje sádrokartonová konstrukce, zavěšená do krokví, tato je zavěšena podle výšky další spodní tloušťky tepelné izolace. Většinou se to řeší pomocí sádrokartonového systému, vytvoří se rastry a do nich se pak vloží tepelná izolace, tím se překryjí krokve a eliminují se tím tepelné mosty v podobě krokví. Tento systém umožňuje tedy zvolit si tloušťku další vrstvy dle libosti a možností podkroví. Tímto se dá zateplit na velmi vysokou úroveň zateplení šikmé střechy a uspoří se tím mnoho prostředků za vytápění a případné chlazení v letních měsících.
 
Dalším krokem je aplikace parotěsné zábrany, která je zároveň i vzduchotěsnou zábranou, tato nám nejen že ochrání tepelnou izolaci proti vnikání vlhkosti z interiéru, která by nám snižovala účinnost zateplení, ale zároveň, pokud je aplikována vzduchotěsně vytvoří velmi kvalitní akustickou pohodu v domě. Vzduchotěsná obálka domu zamezí šíření prostorového hluku a tím se značně poníží přenos hluku z exteriéru do domu. Veškeré prostupu, spoje a průniky touto parotěsnou fólií musejí být velmi dobře zaizolovány, aby byly opravdu vzduchotěsné. K tomuto se používá speciální spojovací páska pro parotěsné fólie a také speciální lepící a těsnící tmely k připojování parotěsných fólií k ostatním stavebním součástem domu, jako je například stěna v podkroví.
 
Jako poslední krok provádíme záklop zateplení, které se provádí u nás nejčastěji sádrokartonovou deskou, která může být i akustická, modrá akustická deska, nebo pomocí OSB desek, což je druhá nejpoužívanější varianta. 

Zateplení šikmé střechy není složité, ale i třeba dodržovat postupy a použité materiály musejí být určené do zateplení šikmé střechy. 


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 5: