Jak postupovat v případě mechanického poškození vnějšího kontaktního zateplení?

Datum: 3.2.2016  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (3)

I když je vnější kontaktní zateplení poměrně odolné vůči mechanickému namáhání, může čas od času dojít k poškození právě mechanickým vlivem. 

K tomuto dochází nejčastěji pomocí nárazu, kdy se prorazí vnější souvrství zateplení, což je probarvená fasádní hmota, stěrka s armovací tkaninou a nakonec se poškodí i tepelná izolace a to jak v případě polystyrenu, tak i fasádní desky z minerální vaty

V takovémto případě je důležité, aby se toto místo co nejdříve opravilo. Důvodem je fakt, že v případě, že do tohoto poškozeného místa zateče voda, může to způsobit velké škody. V případě, že by zateklá voda v systému dokonce i zmrzla, roztrhala by zateplení a to v rozsahu v jakém by bylo množství vody zateklé v souvrství zateplení. 

A jak se provádí taková oprava v případě mechanického poškození kontaktního zateplení obvodové stěny?Pokud se jedná opravdu o menší, lokální poškození způsobené například průrazem menšího předmětu, provedeme opravu snadno. Označíme si pravidelný, jednoduchý tvar kolem místa poškození, nejlépe obdélník či čtverec. Záleží na rozsahu a tvaru poškození, každopádně by mělo místo, které vyřízneme dobře pokrýt místo poškození. Je tedy lepší vyříznout o něco větší segment zateplení a to všechna souvrství, včetně poškozené tepelné izolace. Pokud máme místo vyříznuté až na obvodovou stěnu, musíme obrousit v okolí vyříznutého segmentu souvrství systému, tedy omítku, stěrku a to až k armovací tkanině. 

Obroušené místo dokola vyříznutého segmentu by mělo být cca 10 cm, důvodem je kvalitního, plynulého napojení opravy na okolní plochu souvrství zateplení. Snahou je tedy opravu provést bez toho, aby bylo vidět vystouplé či vmáčknuté místo. Následně si připravíme tepelnou izolaci ve stejném tvaru, jako je vyříznuté místo v souvrství zateplení. Tento kus zateplení, který budeme vkládat do opravovaného místa, musí být ve stejné tloušťce, jako je použitá tepelná izolace na zateplení obvodové stěny domuPokusíme se tedy vyplnit otvor co nejpřesnějším kusem izolace, pokud nám přeci jen vzniknou spáry, ne však veliké, myslí se tím do několika mm, tak je vyplníme PU pěnou, nejlépe tou co se používá na lepení tepelné izolace na obvodové stěny při kontaktním zateplení. V případě minerální vaty tento problém řešit nemusíme, jelikož vata není tak pevná jako polystyren EPS a můžeme ji nechat o malinko větší a krásně ji do místa poškození vložíme. 

Následuje aplikace základní vrstvy stěrky v místě vložení izolantu. Základní výztužnou vrstvu na místo poškození vložíme tak, že armovací tkanina musí přesahovat nejméně 8 cm na všech stranách kolem otvoru poškození. Tím je zajištěno, že armovací tkanina přesahuje přes původní armovací tkaninu. Je to zcela jednoduchá věc, jelikož jsme výše popisovali postup, kdy se kolem otvoru zbrousí kolem dokola vyříznutého místa vrchní souvrství (omítka a stěrka) až na původní výztužnou tkaninu. Místa, která se překrývají v místech překrytí obou vrstev výztužné tkaniny, musíme dobře vyrovnat a vše zapravit do vrstvy stěrkové hmoty. 

Nezapomeňte na fakt, že základní armovací vrstva, je podkladem pro probarvenou fasádní hmotu, proto s ohledem na zrnitost je třeba ponechat pro tuto poslední pohledovou vrstvu místo. Jinak by nám po nanesení omítkové hmoty místo opravy vystupovalo na povrch fasády a bylo by tak snadno viditelné. Největším problémem asi zůstává poslední úkon, kdy je třeba perfektně vyplnit místo opravy finální probarvenou fasádní hmotou, která bude ve stejné rovině jako původní finální vrstva zateplení a bude také velmi dobře napojena na tuto původní fasádu. Odborníci podotknou, že je velkým problémem sehnat naprosto stejný odstín fasádní probarvené hmoty, jako byl ten původní. Jednak je to tím, že i přesto že se vyrábějí odstíny s označením, tak jsou každý v nějaké šarži a tato se velmi zřídka opakuje ve výrobě. Pokud tedy majitel domu nedisponuje nějakým ještě funkčním zbytkem probarvené fasádní hmoty, těžko se tento odstín dohání. 

Takto se dá opravit výše popsaným způsobem kontaktní zateplení v případě mechanického poškození. Zručný kutil zvládne většinu úkonů sám, ale v některých případech bych na finální vrstvu raději pozval odborníka z oboru zateplování fasád. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Jarda Kříž | 14.2.2016 15:18
Tohle umí také datel, už jsem se s tím setkal, hlavně z počátku, ještě než se začala používat pořádná perlinka a stěrka a hlavně odolné omítky.
admin | 14.2.2016 19:47
Dobrý den, je pravdou, že kontaktní zateplení a jeho vrstvy prošly časem vývojem, který vedl k vylepšení. Ale přesto někdy k mechanickému poškození dojde a tak je dobré vědět, jak správně postupovat při opravě.
Jakoubek R. | 8.4.2016 12:55
Zdravím, dá se objednat odstín omítky podle stavu té co tam už máme. Je to už pár let a podle mě to bude vybledlé.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 8: