Jak správně připevnit sádrokartonové desky

Datum: 21.2.2014  Kategorie: VIDEA  Komentáře (0)

Několik základních pravidel pro připevňování SDK desek do sádrokartonových konstrukcí. 

Základní pravidla, která vyžaduje kvalitní a funkční sádrokartonový systém – suchá stavba.

 

Základní a jasné pravidlo se týká polohy desky v sádrokartonové konstrukci. Sádrokartonová deska musí být vždy pokládána tak, aby společná spára, která následně vznikne mezi deskami SDK, vycházela na střed osy sádrokartonového profilu


Sádrokartonovou desku přichytíme k profilu SDK pomocí speciálního sádrokartonového šroubu, který je znám jako samořezný šroub TN. Ke šroubování těchto šroubů používáme v dnešní moderní době akušroubovák se speciálním nástavcem, který má nastavitelnou hloubku dorazu šroubu. Používáme takové samořezné šrouby TN, které po zašroubování do desky a následně sádrokartonového profilu budou uvnitř konstrukce došroubovány nejméně 1cm za profil SDK. Je třeba odečíst tloušťku sádrokartonové desky a také tloušťku sádrokartonového profilu a následně nám musí zbýt ještě 1cm na opačné straně od SDK desky. Toto pravidlo platí i u sádrokartonové stěny s vícenásobným opláštěním. 


Sádrokarton montáž - návod : Zdroj: Youtube - TheRigips


Uchycování sádrokartonových desek provádíme tak, že šroubujeme od středu ke krajům, nebo od kraje ke kraji sádrokartonové desky. Tím se vyhneme nepříjemnému jevu v sádrokartonové konstrukci a tím je pnutí a kroucení sádrokartonové konstrukce. 


Zašroubovaný šroub, musí být v ploše sádrokartonové desky mírně zapuštěn, aby se dal pak pohodlně přetmelit a tím byl perfektně zakrýt v ploše desky. Při došroubování šroubu musíme dát pozor, abychom neprotrhli karton, povrch desky a to zejména v okolí hlavy šroubu, kde to pak způsobuje problémy. Zejména pokud se jedná o sádrokartonové desky do vlhka, tam nesmí dojít k poškození povrchového kartonu, jinak deska ztrácí svou vlastnost, odolnost vůči vlhkosti, to samé platí i u běžné SDK desky, poškozený karton znehodnocuje desku SDK. 


Šrouby umisťujeme u krajů SDK desky tak, abychom dodrželi minimální rozměr od kraje desky, ten nesmí být pod 1,5cm. Pokud se jedná o podélnou hranu sádrokartonové desky, která je obalena kartonem, tak tento minimální rozměr je 1cm od kraje kartonem obalené hrany. Důvody těchto rozměrů jsou jednoduché, pokud bychom šroubovali šrouby blíže k okraji, nežli je dovoleno, může dojít k protržení kartonu a tím k znehodnocení SDK desky. Pokud by to bylo naopak dále, než je doporučeno, tak může dojít k minutí podkladního profilu a deska SDK tak nebude dostatečně uchycena k SDK konstrukci. Pokud se přesto tato chyba stane, musíme zašroubovat nové šrouby a správně, tyto nahrazující šrouby šroubujte minimálně 3cm a více od původních šroubů. 


Maximální vzdálenost šroubů v ploše desky SDK je u příček a předstěn 25cm a pokud se oplášťuje podhled anebo stropní sádrokartonová konstrukce, je třeba dodržovat maximální rozteč 17cm. Pokud se realizuje vícevrstvé opláštění sádrokartonové konstrukce, můžeme u první a i další spodní vrstvy tyto rozteče až ztrojnásobit. Vnější hlavní vrstva desek SDK musí mít předepsané rozteče, jak je psáno výše. 


Z tohoto článku a videa plyne fakt, že pokud se dodrží postup připevňování sádrokartonových desek k sádrokartonové konstrukci, je práce efektivní a jednoduchá. Výsledek je pak kvalitně uchycená sádrokartonová deska. 


Související články

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 6: