Jak vnímají provětrávané fasády specialisté od Knauf Insulation?

Datum: 4.12.2015  Kategorie: VIDEA  Komentáře (9)

Knauf Insulation je jeden ze známých výrobců tepelných izolací a ucelených systémů zateplení jednotlivých konstrukcí objektů. Jedno z nejúčinnějších zateplení obálky domu je zateplení pomocí provětrávané fasády. 

Specialisté od Knauf Insulation připravili video, ve kterém se zmiňují o výhodách tohoto druhu zateplení, také jak funguje a co všechno přináší pro uživatele objektu. 

Na rozdíl od kontaktní fasády, která jak už napovídá název, je zcela kontaktní a veškeré vrstvy jsou napevno aplikované k obvodové stěně domu. Provětrávané fasády jsou demontovatelné, což je jedna z hlavních výhod. V případě, že se rozhodnete systém vylepšit, nebo přidat vrstvy izolace, tak se snadno záklop demontuje a po výměně tepelné izolace opět namontuje. 

zdroj Youtube: knaufinsulationCZ

Provětrávaná fasáda má na rozdíl od kontaktní větrací mezeru, která má za úkol odvádět vodní páry z obvodové stěny a také ze souvrství zateplení provětrávané fasády. Tepelná izolace, která musí být difúzní, tedy musí být snadno propustná pro vodní páry obsažené ve vzduchu je montována přímo na obvodovou stěnu objektu. Zjednodušeně je kotvena pomocí speciálních držáků či kotev, nebo vkládána do speciálních roštů. 

Následně je minerální tepelná izolace zakryta difúzní fólií, která má za úkol chránit tepelnou izolaci vůči povětrnostním vlivům. Mezi záklopem a těmito vrstvami je pak ona větrací mezera, která funguje na principu průvanu, odspoda je vzduch natahován a na horním konci je odváděn do ovzduší. Celé je to velmi jednoduché a účinné. Funguje to na principu komínového efektu. Kromě odvádění případné vlhkosti nabízí systém provětrávané fasády také ochranu v letních teplých měsících proti přehřívání objektu. Opět je toto založeno na větrací mezeře, která neustále umožňuje proudění vzduchu mezi tepelnou izolací a záklopem, do kterého sice praží slunce, ale větraná mezera neumožní, aby se teplo ze záklopu dostalo dále do souvrství zateplení a do obvodové stěny domu. 

Provětrávaná fasáda je vhodná pro objekty, které mají problémy s vlhkostí či jsou to starší objekty a po kontaktním zateplení by se mohly problémy s vlhkostí objevit. Jedná se o otevřený systém zateplení, který je velmi účinný a funkční. Provětrávaná fasáda nabízí také velmi dobrou akustiku, díky minerální vatě také kvalitní protipožární ochranu. Variabilita možnosti záklopu je obrovská, počínaje klasickým dřevěným záklopem, nebo keramickým, kamenným, skleněným, kovovým zákopem, konče speciálními plastovými záklopy, imitující dřevo a další různé materiály. Provětrávaná fasáda nebere možnost stavebníkovi aplikovat na obálku domu klasickou omítku či probarvenou fasádní hmotu. 

Systém provětrávané fasády nabízí velmi rychlou montáž s absencí mokrých procesů, které vyžadují technologické přestávky. Navíc zde není problém s teplotou při montáži, nevadí ani vysoká letní, chladná či mrazivá zimní. Provětrávanou fasádu můžete montovat prakticky vždy, kromě deště, kdy je vhodnější počkat, aby se zateplení neprovádělo s mokrou izolací. Ta by pak již aplikovaná déle vysychala, mohly by nastat problémy a dojít k poškození zateplení. Výrobce tepelných izolací Knauf Insulation nabízí velmi kvalitní tepelné izolace, vhodné pro provětrávané fasády. Systém provětrávané fasády je považován za jeden z nejúčinnějších systémů zateplení.

Autor článku: Pavel Hanzelín

Související články

Komentáře

imgur | 6.12.2015 07:54
Líbí se mi ta jejich vata ecose, je to fakt příjemné na omak. Moc jsem tomu nevěřil, ale když jsme to kupovali, tak jsem na to šahal a dobrý, nic nekouše.
admin | 6.12.2015 12:02
Dobrý den, přívlastek v názvech tepelných izolací "ecose" je opravdu velkou snahou se přiblížit se co nejvíce přírodě a ekologii, zdravotní nezávadnosti a přitom zachování co nejlepších tepelně izolačních a akustických vlastností. Více informací o ECOSE naleznete v tomto našem článku: http://www.stavebniny-rychle.cz/knauf-insulation-a-jeho-ecose-technologie.html
Ronda | 8.12.2015 21:46
Dneska maji vsichni certifikaty na ekologii a zdravotni nezavadnosti a pak clovek vezme do ruky vatu na zatepleni a kouse ho kuze jeste druhy den.
admin | 9.12.2015 07:35
Dobrý den, nechci zde hodnotiti všechny minerální vaty a jejich vlastnosti, ale ohledně systému ECOSE je pravdou, že tato minerální izolace nekouše, nemá vlastně žádný zápach, neuvolňuje žádné špatné a dráždící částečky do ovzduší. Při výrobě tepelné izolace označené jako ECOSE není použit nezdravý formaldehyd, fenoly, ani akryláty a bělidla. Specificky hnědou barvu má tepelná izolace ECOSE právě proto, že neobsahuje ani žádná přírodní přidaná barviva. Tato izolace byla testována společností Eurofins, což je 170 laboratoří ve 33 zemích z celého světa, které pracují pod touto hlavičkou. Tato společnost testuje potraviny a farmaka z celého světa, zjišťují kvalitu a vliv na životní prostředí a právě tepelné izolaci ECOSE udělili ocenění jako izolaci, která splňuje emisní limity volatilních organických sloučenin ve vnitřním ovzduší, tedy v interiérech.
Zdenda | 31.12.2015 12:06
Provetravana fasada je stejne nejlepsi zatepleni, na tom nikdo nic nezmeni. Nejlepe funguje a pritom neprinasi zadne ohrozeni a problemy pro dum.
admin | 1.1.2016 09:48
Dobrý den, mohu s vámi jedině souhlasit. Provětrávaná fasáda nepřináší pro dům žádné omezení z hlediska uzavření obálky domu a navíc je tento druh zateplení velmi variabilní co se týká záklopu. Bohužel je tento druh zateplení také jedním z nejdražších, proto není tak často aplikován, jak by se zdálo.
nordiko | 2.1.2016 16:21
Zapomínáte pánové, že na rozdíl od kontaktního zateplováku je větraná fasáda rozebiratelná a to je hodně velkej bonus. Jde tak měnit druh izolace za novější s lepším tepelným odporem.
admin | 2.1.2016 17:27
Dobrý den, díky za názor, ale toto je zmíněno v článku hned v prvním odstavci. Samozřejmě se to týká těch druhů záklopů, které demontovatelné jsou. V případě záklopu zakončeného klasickou fasádní omítkou lze sice také provětrávanou fasádu otevřít, ale omítka včetně souvrství pod ní se musí provést znovu. Týká se to tedy perlinky, stěrky a samotné fasádní, probarvené hmoty.
Alexander Bory | 10.7.2017 15:19
Rád bych reagoval na názor, že provětrávaná fasáda je drahá. Dnes to již na tolik neplatí. Napřiklad produkty firmy Scanroc jsou již konkurence schopné "tradičním" fasádám a navíc mají velmi dlouhou záruku - 30 let a životnost materiálů 100 let vice na www.scanroc.eu
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 5: