Klima v dřevostavbě - tak trochu jiné klima

Datum: 18.12.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (14)

Že je klima v dřevostavbě jiné nežli v klasickém domě? No posuďte sami po přečtení tohoto článku.

Dřevostavby se liší od klasických zděných staveb v mnoha ohledech, ale tou hlavní je materiál, ze kterého je dřevostavba postavena. Jak už sám název vypovídá, jedná se o dřevo a materiály na bázi dřeva, což je přírodní materiál. Tento článek vyzdvihne výhody dřevostaveb z pohledu vnitřních klimatických podmínek. 

Začneme s tím, že velkou výhodou dřevostaveb je jejich lepší povrchová teplota stěn. A proč tomu tak je? Je to jednoduché, dřevostavby díky základnímu materiálu, dřevu mají malou akumulační schopnost, což někteří mohou považovat za nevýhodu, ale je tomu i jinak. Pokud je v obvodovém plášti použita správná, účinná tepelná izolace, tak se díky tomuto odizolování rychle vnitřní opláštění stěn přizpůsobí teplotě vzduchu. 

Určitě si mnozí z vás vyzkoušeli situaci, kdy jste přijeli v zimě do nevytopeného, zděného domu a přestože jste velmi rychle vytopili vnitřní vzduch na požadovanou teplotu, tak ze stěn stále sálal chlad. No a právě toto se u dobře realizované dřevostavby nestává. Po příchodu z práce dosáhnete vnitřní pohody díky obkladům stěn ze dřeva či klidně i ze sádrokartonu velmi rychle. Tedy pokud je ve skladbě stěn použita správná tepelná izolace.

Paradoxem tedy je, že v rodině, kde se všichni sejdou až večer a přes den v domě nikdo není, je výhodnější právě z tohoto pohledu dřevostavba. Nemusíte přes den udržovat teplotu kvůli kumulaci tepla ve stěnách. Prostě máte nastavenou na termostatu jen udržovací teplotu a před vaším příchodem se teplota zvedne na požadovanou pohodovou teplotu a ta je díky systému stěn a jejich skladbě navozena daleko rychleji, nežli u klasických zděných staveb. Pokud tedy budeme posuzovat pohodu bydlení z hlediska pocitové teploty v interiéru, budou na tom interiéry s teplým vzduchem, ale chladnými stěnami vždy hůře. Například, interiér zděné stavby s teplotou vzduchu kolem 20°C a s chladnými stěnami bude vždy navozovat pocit, že je třeba více topit. Kdežto v interiéru dřevostavby, kde bude stejná teplota vzduchu, tedy kolem zmíněných 20°C a stejně teplými stěnami se budete cítit daleko lépe. Povrchová teplota stěn a vzduchu bude prakticky vyrovnaná. Nebudete mít pocit, že je třeba více topit. 

Navíc je třeba vědět, že stav, kdy zejména obvodové stěny mají vnitřní povrchovou teplotu vyrovnanou s vnitřním vzduchem, nedochází ke kondenzaci par obsažených ve vzduchu na povrchu těchto stěn. Tím pádem lze i vyloučit vznik plísní. Což jistě přivítá každý, kdo chce bydlet zdravě a alergici o to více. Samozřejmostí u takto řešených stěn je také naprostá absence tepelných mostů v konstrukci obvodové stěny.

Když už jsem se zmínil o alergicích, je dokázáno klinickými testy, že interiér dřevostavby je velmi vhodný právě pro alergiky a astmatiky, prostě pro osoby s dýchacími potížemi. Základem je použití dobře vyschlého dřeva na stavbě a také naprostá absence formaldehydů, které byly dříve obsaženy v deskových materiálech na bázi dřeva a štěpků. Například dnešní moderní OSB desky neobsahují žádné takové nezdravé součásti. Dále vyrovnaná vlhkost v interiéru dřevostavby zaručuje právě vhodné bydlení pro tyto osoby. 

Dobře provedená dřevostavba dokáže udržovat právě díky dřevu vnitřní vlhkost na ideálních 50%.
Pokud se jedná o difúzně otevřené stěny dřevostaveb, které jsme dobře popisovali v jednom z našich článků, tak je tento jev zcela prokazatelný. Difúzně otevřené konstrukce dřevostavby dokážou přirozeně nechat odcházet skrze sebe přebytečnou vlhkost a zase naopak ji v případě potřeby nechat narůst na ideální hranici. Dnes už existují pro získání tohoto stavu i speciální inteligentní parobrzdy s proměnnou ekvivalentní difúzní tloušťkouDále je možné zlepšit ještě vnitřní klima dřevostavby pomocí dřevěných či laminátových podlah, nebo keramických. Prostě bez použití koberců, které jsou pro osoby postižené alergií a dýchacími potížemi naprosto nevhodné. Moderní doba, která přináší speciální technologie pro řízenou, kvalitní výměnu vzduchu (rekuperace), také velmi velkou měrou pomáhají získat lepší klimatické podmínky v interiéru objektů a to nejen u dřevostaveb. 

Momentální chování počasí v posledních letech není nic dobrého pro naše zdraví a právě dřevostavby si dokáží velmi dobře poradit s velkými výkyvy počasí, tedy z extrémního tepla do chladu a naopak. Je prokazatelné, že dřevostavby reagují na tyto změny daleko lépe a pro člověka přijatelněji. Vzpomeňte si na letošní léto, kdy ještě pozdě v noci byly stěny stále teplé, a i když venkovní teplota vzduchu byla už přijatelná, tak ve zděné stavbě bylo vedro. Toto se vám jen tak v dřevostavbě nestane. 

Stěny dřevostavby nekumulují toliko teplo a to ani z vnitřní a ani z vnější strany.
Ano někteří z vás teď namítají, ale stěny zděných domů jsou z vnější strany chráněné tepelnou izolací. Ano, já souhlasím, ale pokud se nejedná o provětrávané fasády, tak se stejně při velkých vedrech teplo do zděných stěn nakumuluje, sice ne hned, ale nakonec ano. A to teplo musí ven a nedá se to nijak řešit, pouze vnitřním chlazením interiéru pomocí klimatizace. 

dobře provedené stěny dřevostavby se toto prostě nestane. Dřevostavba se sice rychle přes den ohřeje, ale stejně tak rychle i večer zchladne. Reaguje na okolní teplotu vzduchu, a pokud už nesvítí slunce, tak ji nemá co ohřívat a jelikož neakumuluje teplo do stěn, tak rychle zchladne. Navíc v případě použití chladící klimatizace je spotřeba za energii menší, jelikož nebojujete paradoxně s teplem naakumulovaným ve stěnách, které sálá do interiéru a klimatizace tak musí více chladit. Dalším řešením je večer a v noci více větrat okny v této letní době, ale to někdy není tak účinné, jak bychom chtěli. Samozřejmě je tady vždy nějaké to ale, abychom nepsali jen o superlativech dřevostaveb. 

Problémem moderních, nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb jsou velká okna situovaná na jih, což přináší v zimních měsících teplo do interiéru, ale v létě pak přehřívání interiéru. 

Tento fakt se týká samozřejmě i zděných staveb, osazených takto řešenými okny. Je zde ale řešení, nedávno jsme vám předložili článek o venkovních roletách a žaluziích. Tato venkovní stínící technika je velmi účinná a tento problém s přehledem řeší. Rolety či žaluzie osazené z venkovní strany nepustí sluneční paprsky na okna a tak se do interiéru nic nedostane, nebo jen toliko co budete chtít vy, podle toho jak naklopíte lamely žaluzií, či nastavíte venkovní roletu. 

Po přečtení tohoto článku posuďte sami, je li na tom přeci jen dřevostavba z pohledu vnitřního klima lépe.

Autor článku: Pavel Hanzelín

Související články

Komentáře

Pavel R. | 20.12.2015 19:53
Co naplat, dřevo je prostě rizý přírodní materiál a bude vždy příjemnější žít v budově postavené z přírodního materiálu :)
admin | 21.12.2015 06:39
Dobrý den, ano v tom s vámi souhlasím, ale i zděné stavby mají své výhody a ohledně materiálu není v cihelném střepu, či v pórobetonu v případě tvárnic nic zdraví nebezpečného. Jen prostě dřevostavby mají svá specifika a výhody, které jsem v tomto článku vyzdvihl.
Jarda | 21.12.2015 20:28
Souhlas, dřevostavba zase není tak tolik top, má také svá negativa.
Drevostavitel Hall | 21.12.2015 22:08
Tohle zboznuji, co takhle konkretne? Jaka negativa maji drevostavby?
Jarda | 22.12.2015 13:59
Tak třeba dřevo hodně pracuje a reaguje na změny teplot a na vlhko, při nadměrném vlhku vznikají houby. Pak je tady dřevokazný hmyz a také a v tom mě asi všichni podpoří je v dřevostavbě vyšší riziko požáru. Dřevo do sebe nenabere teplo, tak že žádná úspora, akumulace tepla.
Drevostavitel Hall | 22.12.2015 17:09
A to čerpáte z vlastních zkušeností? Nezlobte se, ale nemáte pravdu, dnešní moderní dřevostavby dokážou velmi dobře reagovat na změny vlhkosti. Například v případě použití systému difúzně otevřených stěn je výsledek lepší než u klasické zděné stěny. Houby a plísně vznikají i ve zděných stavbách, pokud se vyskytuje nadměrná vlhkost, tam nevidím rozdíl a výhodu zděné stavby. S požárem to také není zcela pravda, existují úpravy, které dokážou udělat z klasického dřeva požáru odolný materiál. Ohledně akumulace tepla máte pravdu, ale zase na druhou stranu je v dřevostavbě daleko rychleji teplo a pocitová teplota díky rychlému nárůstu povrchové teploty dřevěných stěn navodí příjemnější prostředí nežli ve vychladlé zděné stavbě z masivních stěn, kterým daleko déle trvá, než se ohřejí a tak je povrchová teplota stěn nízká velmi dlouho oproti dřevostavbě.
Jarda | 23.12.2015 11:51
Nezlobte se na mě, ale já většině těch argumentů co tady vysvětlujete nevěřím. Jsem ze staré školy a zděná masivní stavba je pro mě barák a ne nějaká dřevěná chatka. Tak to prostě mám dané.
Pavel R. | 22.12.2015 00:07
Pan Jarda je prodejce cihel? Nebo obchodni zastupce ytongu?
admin | 23.12.2015 20:58
Dobrý den, účelem tohoto článku není postavit zděné stavby proti dřevostavbám, ale popsat rozdíly mezi těmito druhy staveb z pohledu kvality vnitřního klima.
Ladislav5 | 26.7.2017 21:35
Bydlíme v dřevostavbě třetím rokem a jsme moc spokojeni s klima. Jinak nám stavěla firma dřevostavby my home.
Kája | 10.2.2020 18:05
Zdravím, chtěl bych se zeptat, kdo jste stavěl dřevostavbu, jaké vytápění zvolit, myslíte si, že bych mohl mít krbovou vložku jako jediný zdroj tepla?
Daniel Pekař | 11.2.2020 20:29
Zrovna ve dřevostavbě určitě, protože ji určitě budete s dnešní legislativou stavět jako nízkoenergetický dům, nechal jste si počítat, jak moc výkonou krbovou vložku do domu potřebujete? Já jsem pořizoval do našeho domu přímo krbovou vložku, která je přizpůsobená topení ve dřevostavbě.
Kája | 13.2.2020 13:16
To jsem si počítat nenechal, kdo by mi tohle mol spočítat? který výrobce prodává krbové vložky určené přímo do dřevostaveb?
Daniel Pekař | 15.2.2020 14:10
Většinou tohle dokáže každý topenář, to nějak +- dopočítat. Jinak pokud by jste se chtěl podívat na krbové vložky, které jsou přímo vhodné do dřevostaveb, tak se podívejte na krby-bef .cz
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 1: