Konstrukční řešení pasivních domů

Datum: 24.8.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (7)

Pasivní domy jsou jinak řešené nežli běžné rodinné domy a tak i jejich vzhled je často odlišný od běžných domů. 

Důvodem těchto vzhledových rozdílů jsou požadavky na kompaktnost těchto pasivních domů, jejich zasazení do terénu, které také hraje v konečném výsledku roli. Dále systém členění interiéru pasivních domů, který má také vliv na požadované energetické úspory. 

Základem interiéru pasivního domu je oddělení obytných, tedy vytápěných prostor od těch nevytápěných, neobytných. Už jen tím se velmi ušetří, proč vytápět neobytný prostor, pokud to není z jiného důvodu potřeba. 

Zásadní rozdíly již při navrhování pasivních domů jsou v architektuře jako takové. Jak už bylo zmíněno, velkou roli tady hraje kompaktnost tohoto typu domu. Z energetického hlediska je kompaktnost budovy pro pasivní dům zásadní. Je logické, že objekty s velkou plochou obálky budou mít vždy větší energetické ztráty, nežli ty kompaktní menší. 

Je zapotřebí tedy zajistit co nejlepší poměr plochy obálky domu vůči obestavěnému prostoru. Neznamená to tedy, že pasivní dům musí být malý, ale že jeho plocha obvodového pláště nesmí být zbytečně velká vůči vnitřnímu, tedy obestavěnému prostoru. 

Už jen ten fakt, že kompaktní méně členité domy jsou na pořízení, tedy stavbu levnější. Kompaktní, méně členitá konstrukce domu vyjde levněji z hlediska stavebních nákladů a to jak z hlediska materiálu, tak i realizace, jelikož na méně členité stavbě dělníci nestráví tolik hodin prací. 

Jenomže kompaktní a méně členité budovy jsou mnohdy nezajímavé a architekt často stojí před nelehkým úkolem vymyslet zajímavou oku lahodící stavbu s kompaktní vlastností a hlavně s nízkoenergetickým, pasivním výsledkem. Proto velmi často už jen architektonický návrh přijde na větší peníz, nežli u běžného domu. 

Snahou moderně myslícího architekta by mělo být navrhnout uživateli pasivní budovu, která nebude nevzhledná, jednotvárná. Nikdo nechce přeci bydlet s pocitem, že uléhá v králikárně. Další konstrukční řešení je ovlivněno také sluneční energií, která je u pasivních domů velmi důležitá. Pasivní dům je z tohoto hlediska ovlivněn zejména svým tvarem a orientací na pozemku. Vše musí být přizpůsobeno, aby dům mohl získávat co nejvíc energie ze slunečních paprsků. Jedním takovým příkladem jsou velké prosklené plochy orientované na jižní stranu. Takto přijme pasivní dům nejvíce sluneční energie skrze tyto skleněné plochy. 

Oproti tomu severní strana domu by měla být pokud možno bez oken, nebo jen s malými okny kvůli potřebnému světlu a s co nejmenší plochou fasády. Proto se pasivní domy projektují s technickými a neobytnými prostory směrem na sever. Ohledně pozemku je při stavbě pasivního domu nutné, aby byl pozemek vybírán tak, aby získával co nejvíce slunečního světla. Tedy i orientace pozemku by měla v případě svahu být jižní, pak jsou velmi dobré předpoklady získat pro svůj dům statut pasivní stavby. 

Jak už bylo výše zmíněno, vnitřní členění pasivního domu by mělo být projektováno s nejvíce obývanými prostorami směrem na jih a těmi neobytnými směrem na sever. 

Jako příklad lze uvést klasický kompaktní čtvercový dům, který má obývák s jídelnou a kuchyní směrem na jih s velkým francouzským oknem. Toalety a koupelna směrem na východ a ložnice na západ až sever. Vstup do domu s chodbou, technická místnost a veškeré neobytné místnosti by měly být orientované směrem na sever. 

Několik základních pravidel a postřehů při projektování pasivního domu.
Základem je kompaktní tvar domu s dobrým poměrem (co nejmenším) obestavěné plochy a obálky domu. Co nejvíce prosklených ploch směrem na jih a největší plocha fasády také na jižní stranu. Na sever malá okna s malou plochou fasády. Provedení šikmých ostění okenních otvorů nabídne větší možnost průchodu světla a sluneční energie do domu. 

Obytné místnosti musejí být orientované na jižní stranu (místnosti, kde se obyvatelé pasivního domu nejvíce zdržují). Oproti tomu nevytápěné, neobytné místnosti domu orientovat na sever. 

Pokud bude součástí domu garáž, tak je vhodné a pomůže to energeticky ji postavit, přesněji přistavět z venkovní strany domu na severní straně. Vznikne tak krytí domu ze severní strany a další izolace proti odchodu tepla z domu a už tak nevytápěných prostor. 

Pokud bude součástí domu zimní zahrada, je vhodné ji stavět z jižní strany domu, také jako přístavek. Takto orientovaná zimní zahrada dokáže přivést v zimním slunečním dni do pasivního domu neuvěřitelně mnoho tepla. 

Jako poslední možnost je začlenit svou stavbu pasivního domu do řadových nízkoenergetických, pasivních domů, společně takto řešené řadové domy jsou energeticky výhodnější nežli samostatně stojící pasivní domy. 

Nízkoenergetické a pasivní domy nemusejí být nevzhledné a pro moderně smýšlející uživatele mohou být tyto domy kromě energetické úspory zajímavé a pohledné.

Autor článku: Pavel Hanzelín


Související články

Komentáře

JIndra | 26.8.2015 07:49
Je fakt, že pasivní domy jsou většinou jednotvárné krabice s rovnou střechou.
admin | 26.8.2015 12:04
Dobrý den, je to tím, že musejí pro svou správnou funkci být jistým způsobem kompaktní. Nicméně lze i pasivní dům navrhnout zajímavě, je to na kreativitě projektanta či architekta.
Jarda Vašák | 26.8.2015 15:14
A ty střechy u těhle pasivních baráků, jako králikárna, přesně jak píšete v tom článku. Tyhle baráky mě připomínají garáže :-)
admin | 26.8.2015 15:29
Dobrý den pane Vašáku, důvodem rovných, pultových střech je co nejmenší ochlazovací prostor. Jakákoliv sedlová či obdobná střecha má hnedle větší plochu a to znamená větší energetické úniky, což se neslučuje s pasivním domem.
Karel Vodrážka | 28.8.2015 08:10
Pánové, nemůžete čekat vzhledově Karlštejn a energeticky pasivní stavbu zároveň, to se neslučuje.
simona Jandová | 30.5.2017 15:19
Pasivní domy nemusí být jenom krabice, podívejte se třeba na tento: https://www.zelenyzlonin.cz/detail/5-dvojdomek-england. Mně se teda líbí.
zbyna | 15.11.2017 10:58
Já teda nevím, ale podívejte se na tyhle domy: https://www.zelenyzlonin.cz/nabidka-domu. Mně se i líbí, takže pasivní dum nerovna se hnus.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 6: