Na co si dát pozor při montáži požární sádrokartonové příčky?

Datum: 3.1.2016  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (5)

Tento článek je výpisem pravidel a postupů, které zajistí, aby sádrokartonová příčka byla opravdu požárně odolná podle požadavků, kvůli kterým byla postavena. 

Základem funkční, sádrokartonové protipožární příčky je použití správných sádrokartonových desek, které splňují požadavky požární odolnosti, tedy aby se jednalo o sádrokartonové desky s označením RF anebo RFI. Takto jsou označené funkční SDK desky značky RIGIPS, které lze použít jako opláštění protipožární příčky. Pokud jde o sádrokartonové desky RF, tak se jedná o základní, protipožární desku s klasickým sádrovým jádrem, které je vyztuženo skelným vláknem. 

Rovněž karton, který tvoří povrchovou úpravu běžné SDK desky, musí u této protipožární desky být speciálně upraven při výrobě. Obě tyto úpravy dělají z běžné SDK desky, nakonec desku protipožární. Ohledně označení RFI se jedná o tu samou desku, která je navíc impregnovaná do vlhkého prostředí. Obě zde prezentované sádrokartonové desky jsou podle normy ČSN 73 0862 splňující skupinu materiálů označené jako “A” - nehořlavé. 

Ohledně montáže je třeba dodržovat zásady požadované výrobcem pro správnou funkčnost protipožární příčky ze sádrokartonového systému. 

V případě klasického napojování na ostatní konstrukce, stěny, stropy, podlahy a podobné stavební konstrukce, kde se používají z důvodu snížení přenosu strukturálního hluku těsnění z pěnových materiálů je toto možné. Je ale třeba celé místo v plné tloušťce opláštění zakrýt sádrokartonářským tmelem

Pokud se jedná o kluzné napojení SDK příčky na strop, kde je předpoklad průhybu nad 1 cm, je třeba použít speciální, těsnící pásek jako prodloužení UW profilů, který je vyroben z minerální vaty, která má vysokou odolnost vůči ohni. Nejméně se musí jednat o třídu “A2” v souladu s normou ČSN EN 13 501-1. Což jsou podle tabulky vlastností téměř nehořlavé materiály, které nepřispívají k rozvoji a vývinu požáru. 


Pak jsou zde další na první pohled pro někoho nepodstatné “detaily”, které mají také velký vliv na požární odolnost SDK příčky. Například nikdy nepřekračujte šířky veškerých dilatačních spár nad rozměr 2 cm. Pokud se jedná o vícevrstvé systémy opláštění deskami SDK, tak je třeba tmelit spáry ve všech vrstvách. 

Dbejte na to, aby celá sádrokartonová konstrukce byla kompaktní, aby nikde nebyla slabá místa, prostupy a v případě nástěnných svítidel a krabic pro osazení elektro komponentů, tyto musejí splňovat požadavky požární odolnosti dle normy. Vždy před nákupem těchto komponentů zkontrolujte certifikaci požární odolnosti, dodanou výrobcem. 

Zvláštní opatření a certifikace se například týká i samozhášlivých elektrikářských krabic, které navíc při případné montáži z obou stran protipožární sádrokartonové příčky nesmějí být umístěny proti sobě. Nejlépe je dodržet tzv. pravidlo jiného pole. Což znamená, že elektrikářské krabice, pokud jich je v příčce více na jedné straně příčky, jsou umístěny každá v jiném poli mezi svislé profily SDK. V případě, že toto nelze dodržet z nějakých pádných důvodů, tak je třeba umisťovat tyto samozhášlivé elektrikářské krabice minimálně 40 cm od sebe. Taktéž kabely elektroinstalace musejí splňovat požadavky požární normy, jedná se o třídu reakce na oheň, kde se požadují třídy ACA, B1CA nebo B2CA.

Ohledně vložené tepelné a akustické a samozřejmě v neposlední řadě protipožární izolace je třeba dbát na tyto pravidla: výplňová minerální izolace musí splňovat vždy zadané parametry a to hlavně z požárního hlediska, pokud se jedná o protipožární příčky. Musí se jednat tedy o minerální izolace ve třídě “A”. Dále musí být vyplněna kompletně celá příčka, celý vnitřní prostor, každá nevyplněná mezírka a dutina je slabým místem protipožární sádrokartonové příčky. Dodržujte požadovanou tloušťku minerální izolace do protipožární SDK příčky. 

Tato základní pravidla zajistí to, aby protipožární sádrokartonová příčka opravdu fungovala a dala vám v případě požáru dostatečný čas pro únik z nebezpečného místa. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Související články

Komentáře

Radek Kýl | 12.1.2016 20:17
Dobrý den, lze použít tyto postupy i u jiné značky sádrokartonu? Mám Lafarge desky a také tmely od nich, je to stejné? Díky za odpověď.
admin | 12.1.2016 21:08
Dobrý večer, postupy a zásady se mohou mírně lišit podle výrobce a jeho požadavků na aplikace, ale podstata zůstává stejná.
machasdk | 13.1.2016 07:16
Podstata tak nějak stejná je pane administrátore, ale kvalita se mezi značkami výrobců sádrokartonu velmi liší.
admin | 13.1.2016 11:28
V tomto s vámi souhlasím, ale o tom tento článek nebyl. Kvalita materiálu, konkrétně u sádrokartonového systému z pohledu sádrokartonových desek a profilů, také ostatních prvků a tmelů používaných pro realizaci je velmi důležitá. Konkrétně značka Rigips, kterou zde nabízíme je námi vyzkoušená při mnoha realizacích a proto ji také nabízíme.
Viktor | 1.3.2022 16:01
Dobrý den lze namontovat protipožární sádrokarton na příčku (dvojitý záklop sdk standart) aby splňovala protipožární předpis nebo poradit jak nejlépe to udělat. Stěny, strop i podlaha jsou z betonu, na stěně ani v ní nic nevede. Moc děkuji za radu.:-)
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 9: