Na co si dát pozor při zateplení podkroví svépomocí

Datum: 3.9.2015  Kategorie: VIDEA  Komentáře (3)

Šikmá střecha a její zateplení svépomocí nemusí být problém, pokud si dáte pozor na tepelné mosty a dodržíte určité postupy a pravidla. 

Světový výrobce tepelných izolací známý pod značkou ISOVER nabízí společně s portálem Svépomocí.cz video, návod jak zateplit šikmou střechu bez zbytečných chyb, které mají jinak za následek značné energetické ztráty. 

Video nabízí klasické zateplení mezi krokvemi a také pod krokvemi. Celé video provede zájemce postupem, jak zateplit šikmou střechu, jaké použít materiály a jak se vyhnout tepelným mostům. Při tomto názorném zateplení šikmé střechy je použita osvědčená, účinná tepelná izolace Isover Unirol Profi, což je tepelná izolace vyrobená na bázi skelné plsti s velmi nízkým součinitelem tepelné vodivosti λ (W·m-1·K-1) 0,033. Jedná se zároveň o akustickou izolaci s hydrofobizovanými vlákny. 

Tepelná izolace Isover Unirol Profi je z hlediska požární odolnosti a reakce na oheň zařazena ve třídě “A1”, což jsou nehořlavé materiály. Tato tepelná izolace je vhodná právě pro zateplení šikmé střechy a také pro izolaci stropů. Výrobce ji nabízí v pásech širokých 1200 mm a ve škále tlouštěk od 50 mm až do 180 mm. 

zdroj Youtube: ISOVER CZ a Svépomocí.cz

Tepelná izolace Isover Unirol Profi se velmi dobře zpracovává, dobře se řeže klasickým nožem na tepelné izolace a snadno se s ní manipuluje. Díky svému formátu šíře 1200 mm je vhodná pro standardně navrhované šikmé střechy se standardní roztečí krokví. 

Ve videu je také probírána vzduchotěsnost zateplení, kdy je třeba pomocí kvalitní parozábrany ošetřit, chránit tepelnou izolaci proti vniknutí par obsažených ve vzduchu z interiéru. Každý vzduch obsahuje vlhkost a tato, pokud se dostane do tepelné izolace, značně snižuje její tepelně-izolační schopnosti a také akustické schopnosti. A na co si dát pozor při zateplení šikmé střechy?

Při vkládání tepelné izolace mezi krokve je třeba v případě skelné vaty, což je i námi prezentovaný Isover Unirol Profi přidat k rozměru rozteče krokví 2 cm. Tímto dosáhneme lepšího uchycení tepelné izolace mezi krokvemi, jelikož tato se v prostoru krokví díky své pružné struktuře rozpíná. 

Takto správně nařezané pruhy skelné vaty pak mezi krokvemi drží sami, nemusíte je nijak přidržovat pomocí provázků a podobných pomůcek, jako se to v některých případech provádělo dříve. Důvodem byla kvalita použité tepelné izolace, která nebyla dostatečně pružná a u některých sklonů konstrukcí šikmých střech vypadávala z prostoru krokví. Při vkládání tepelné izolace vyplňte kompletně celý prostor krokví včetně prostoru u pozednice, docílíte tak kvalitního zateplení a také vysokého akustického efektu. Nikdo z nás nechce v době odpočinku být rušen hlukem z exteriéru. Tepelnou izolaci mezi krokve vkládejte a nemačkejte více než je třeba, jinak byste zmačknutím tepelné izolace snižovali její tepelně-izolační účinky. Je třeba použít mezi krokve takovou tloušťku, aby byly vyplněny v celé své výšce. 

Překrytí tepelných mostů v podobě další vrstvy tepelné izolace pod krokvemi je velmi důležitou částí zateplení šikmé střechy. Krokve jsou sice dřevěné, ale v zimním chladném období by představovaly tepelné mosty, jelikož dřevo nemá tepelně-izolační schopnosti pouze ve větších tloušťkách. Proto je třeba krokve překrýt další vrstvou tepelné izolace. Této části zateplení se říká zateplení pod krokvemi. Při vkládání tepelné izolace pod krokvemi opět jen vkládejte, nikoliv mačkejte, jinak celou vrstvu zateplení posunete směrem do difuzní fólie. U tepelné izolace hraje roli její tloušťka v konstrukci a každé vytlačení mimo konstrukci je ztrátové z pohledu energetických ztrát. 

Pro vrstvu zateplení pod krokvemi je vhodné použít spíše tepelnou izolaci v deskách, lépe se uchycuje do držáků, které jsou kotveny do krokví. Ve videu je použita tepelná izolace na bázi čedičových vláken Isover UNI. Tato tepelná izolace patří mezi často užívané čedičové vaty ve skladbách podkroví a celkově zateplení šikmých střech. Opět jsou zde velmi dobré vlastnosti co do zateplení, akustiky a také požární odolnosti. Krokvové nástavce použité ve videu jsou velmi zajímavým a kvalitním řešením jak z pohledu uchycení tepelné izolace pod krokvemi, tak i pro následnou instalaci parozábrany a montáže sádrokartonového systému použitého jako záklop. Plochy krokvových nástavců mají po sejmutí nálepky samolepicí schopnost, díky které se na ně velmi snadno uchytí parozábrana. Vzduchotěsnost při použití parozábrany na spodní a horní straně včetně štítové stěny zajistí tmel, na který se parozábrana přichytí. Pokud se parozábrana uchycuje přímo na krokve, což v některých případech můře nastat, tak se tato parozábrana uchycuje sponkami a pak se tato místa z důvodu vzduchotěsnosti přelepí spojovací páskou na parozábrany. Aplikace parozábrany je jednoduchá, přilepí se na držáky, kde jsou samolepicí místa, spoje mezi jednotlivými pruhy parozábrany se spojují pomocí spojovací pásky a u stěn se parozábrana lepí na tmel. 

Následně se montuje sádrokartonová konstrukce, která se opět vyplní tepelnou izolací Isover UNI a pak se vše zaklopí sádrokartonovou deskou. Podle použití podkroví se vybírají správné sádrokartonové desky, nezapomeňte použít v případě koupelny v podkroví sádrokartonové desky do vlhka. Také je možné použít modré sádrokartonové desky, které mají akustické vlastnosti, tyto ještě více umocní již tak kvalitní skladbu izolace podkroví z pohledu akustiky, která je důležitá pro kvalitní odpočinek. 

Zateplení šikmé střechy není tak složitá práce, stačí jen dodržet postupy a použít kvalitní materiál, se kterým se dobře pracuje. 

Autor článku: Pavel Hanzelín


Komentáře

Roman | 8.9.2015 11:21
Nedávno jsem viděl s nimi rozhovor v TV a celkem jim to jde. Od Isoveru to byl velmi dobrý krok s nimi začít spolupracovat. Koukatelné, podávají stravitelné informace. Jen tak dál.
Vratislav | 7.10.2015 20:33
Dobrý den, zaujal mne krokevní držák se samolepící plochou. Bohužel se mi ho nedaří sehnat. Poradíte mi dne na něj narazit? Děkuji
admin | 8.10.2015 05:55
Dobrý den, jedná se o "Rigips Krokvový nástavec", pokud toto slovní spojení zadáte na internetu, tak vám internet nabídne spoustu odkazů na prodejce této důmyslné součásti zateplení šikmé střechy. My ho bohužel nemáme v nabídce.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 2: