Obecné vlastnosti, plusy a mínusy používaných nášlapných vrstev podlah

Datum: 11.3.2016  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (4)

Moderní svět stavebnictví nabízí spoustu možností řešení podlahy a vše se točí kolem tepelně izolačních vlastností, také protipožárních vlastností a hodně kolem akustiky. 

Ano, výrobci podlahových komponentů ve smyslu konstrukce a izolací mají velmi dobré výsledky z pohledu akustiky a ostatních vlastností. 

Nicméně se celá podlaha dá pokazit poslední vrstvou a tou je nášlapná, pohledová vrstva. Tato může být buď nevhodně zvolená z pohledu používání podlahy, její podkladní konstrukce, a nebo prostoru ve které je tato zvolena. Myslím tím například takový koberec do koupelny, ano i to už jsem zažil. 

Podle čeho se tedy taková podlahová nášlapná vrstva má vybírat? 
Podle typu a řešení podkladní konstrukce podlahy. Toto nás také do jisté míry limituje. Dále podle toho k čemu je místnost určena a aby byla pro tyto účely podlahová krytina vhodná. Aby vydržela toto užívání a nebyla pro uživatele nebezpečná. Tím se například myslí to, že do koupelny se běžně používá jako nášlapná vrstva dlažba, ale pozor, tato musí být přímo vhodná do mokrého prostředí z pohledu smyku. Aby případně mokrou nohou po ní mohl uživatel bezpečně chodit. 

Podlahovou krytinu pro zvolený prostor je také třeba vybírat podle odolnosti, takže nebudeme pokládat dřevěnou měkkou podlahovou krytinu do míst, kde se bude chodit ve venkovní obuvi. Nebudeme pokládat silně hořlavou podlahovou krytinu pod krbová kamna. Je třeba sledovat jak nasákavost, tak i odolnost v tlaku a proti poškrábání. Je nadmíru jasné, že se do dílny nehodí linoleum či PVC jako podlahová krytina. A že si garáž neosadím podlahovou krytinou typu korek či masivní dřevo.

Vybírat podlahovou krytinu musíme také podle druhu topení, myslí se tím zejména v případě podlahového topení a schopnosti propouštět dostatečně teplo a také ho v případě potřeby akumulovat. Tedy vybrat takovou nášlapnou vrstvu, která nám bude dobře fungovat s podlahovým topením. Podlahová nášlapná vrstva musí být také vhodná pro naše děti a domácí mazlíčky. Například laminátová podlaha může být pro našeho psa peklo z hlediska smyku. 

Toto všechno je třeba brát v potaz už při plánování stavby či rekonstrukce, vždy je třeba zajít až do detailů řešení podlahy. Pokud je vám už předem jasné využití a určení prostor, tak je třeba řešit kompletní podlahovou konstrukci jako celek. Myslím tím z hlediska tepelně izolačního, protipožárního, akustického, bezpečnostního a pak také doladit nášlapnou vrstvu z hlediska pohledového, tedy estetického. Která je nedílnou a velmi důležitou součástí celé skladby podlahy.

Jako další pro některé z nás ovlivnitelná položka při výběru podlahové nášlapné vrstvy je i údržba podlahy při jejím užívání. Některé podlahy jen prostě vysajeme vysavačem, nebo zameteme a setřeme, ale některé vyžadují čas od času renovaci, nátěry, impregnace a olejování, hloubkové čištění a další podobné, časově a finančně nákladné práce a úkony. 

Jako poslední faktor, který ovlivňuje výběr podlahové krytiny je její životnost. Někdo hledá nášlapnou vrstvu s dlouhou životností, jiný zase plánuje podlahu čas od času obměnit. I to hraje roli při výběru podlahové nášlapné vrstvy. Nebudu si přeci jako nášlapnou vrstvu volit materiál, který bude drahý komplikovaně aplikovaný, abych ho za pár let strhal a vyhodil. 
 
Níže si probereme nejznámější a nejpoužívanější podlahové nášlapné vrstvy z pohledu jejich kladných, ale i minusových vlastností. Ovšem je třeba dodat, že minusová vlastnost nemusí být vždy striktně minusová, pokud je podlahová krytina použita na správném místě. Pak tato z prvního pohledu záporná vlastnost nemusí být problémem. Stejné je to ovšem u kladných vlastností, tam kde nám něco přináší, může jinde naopak být problémem. Masivní dřevěná podlaha.
Začneme hned masivním dřevem, masivní nášlapná vrstva ze dřeva v podobě vlysů, tedy parket či prken a palubek přináší příjemné pocity pro vaše nohy, působí teple a přirozeně. Masivní dřevěnou podlahovou krytinu lze použít takřka v každém interiéru, až na výjimky. Masivní dřevo je třeba pokládat celoplošným lepením a je ho možné různě upravovat, olejováním, voskováním, lakováním či mořením v různých odstínech. Dřevo vydrží opravdu hodně dlouho, pokud je dobře ošetřeno a staráte se o něj, tak opravdu léta. Mezi výhody masivních dřevěných podlahových krytin patří mnohočetná renovace v případě povrchového opotřebení. 

Z pohledu nevýhod této luxusní podlahové nášlapné vrstvy lze napsat náročnost finanční, také realizační a udržovací procesy. A to jak z pohledu časového, tak i pořizovacího. Masivní dřevěnou podlahu musí pokládat profík, jinak může dojít ke škodám a sníženému užitku této krásné podlahy. Další nevýhodou je vliv vlhkosti vzduchu v interiéru, která je třeba opravdu hlídat. Pokud se toto neuhlídá, může docházet ke skulinám, spárám, prasklinám jak dřevo pracuje, nebo naopak může nabobtnat. Jako další negativní faktor mohu uvést náročnější údržbu dřevěné podlahy, která ale někomu nemusí vadit. 

Stejné je to s teplotami vzduchu, které také masivní kus dřeva ovlivní. Ideální teplota pro dřevěnou masivní podlahu je kolem 20°C a vlhkost vzduchu nepřesahující 60% a žádné výkyvy v těchto hodnotách, jinak pak dřevo reaguje. Samozřejmě toto neplatí striktně pro některé výběrově a exotické dřeviny. Masivní dřevěná podlahová nášlapná vrstva je méně vhodná pro podlahové vytápěníKorková podlaha.
Korkové podlahy také patří k těm, co jsou příjemné na chůzi, hezky měkké a mají také teplý přirozený vhled a užívání. Někdo může namítat, že se jedná spíše o levnější, obyčejnou variantu podlahové nášlapné vrstvy, ale korková podlahová krytina je vhodná prakticky až na výjimky do všech běžných prostor. Nicméně je třeba si dát pozor na určité vlastnosti a potřeby korku. 

Korkové podlahy lze aplikovat v různých formátech, nejčastěji jako lepené korkové čtverce a tyto lze brousit. Broušení z pohledu renovace ovlivňuje tloušťka korkové nášlapné vrstvy. Někdy se korek také aplikuje jako plovoucí podlaha, pokud je aplikován na HDF desky se zámkem. Lze koupit hotové dlaždice, opatřené povrchovou úpravou, nebo ty co si doděláte sami dle vašich představ. Korkové povrchy se nejvíce lakují a to hned několika vrstvami speciálních laků na korkové povrchy. 

Výhody korkových povrchů jsou například v měkkém povrchu šetrnému pro klouby a páteř. Dále odolnost tohoto přírodního materiálu a mizivý přenos strukturálního (kročejového) hluku. Velký výběr druhů korkových krytin z pohledu odolnosti, včetně těch co jsou velmi odolné, určené pro vysokou zátěž chozením. 

Mezi nevýhody korkového nášlapného povrchu patří potřeba velmi dobré údržby, čištění a renovace a to hlavně v místech, kde je tento přírodní povrch nejvíce opotřebováván. Linoleum.
Mezi další přírodní podlahovou krytinu patří například linoleum, což spousta lidí ani neví a plete si tuto nášlapnou podlahovou vrstvu s klasickým syntetickým PVC. Jen pro osvětlení je linoleum vyráběno z přírodních produktů, což je pryskyřice, lněný olej, vápenec a dřevité, či korkové moučky. Linoleum je také vyráběno z juty a používají se přírodní pigmenty ke zbarvení a odstínové struktuře povrchu. 

Stejně jako korkové podlahy se také přírodní linoleum může kromě lepení aplikovat jako plovoucí podlaha, opět se jedná o podkladní lamelu se zámkem a na ní je jako povrchová úprava linoleum. 

Mezi výhody linolea patří tedy jeho přírodní vlastnosti, dále celkem slušná odolnost vůči opotřebení a to zejména, pokud se jedná o linoleum s obsahem dřevitých mouček. Linoleum tak získává na větší odolnosti a pevnosti a má pak i dlouhou životnost. Linoleum do sebe nic nenatahuje, je poměrně hygienické, proto se velmi často užívá i ve zdravotnictví. 

Mezi negativa linoleových podlahových krytin patří potřeba opravdu poctivé a pravidelné údržby, nestačí jen vysát a vytřít či zamést. Tato údržba se provádí voskováním, pomocí speciálních k tomuto určených míst. Tam kde se nejvíce chodí je třeba voskování provádět častěji, jinak se povrch poškodí. Obecně díky svému přírodnímu původu vyžaduje linoleum daleko větší pečlivost a častější údržbu, nežli PVC krytiny. Pokud se linoleum kvalitně nepřilepí, může docházet v plochách a namáhaných místech k boulím a shrnování linolea. Linoleum má díky svému původu tendenci pracovat dle teplot. Laminátová podlaha.
Pokud jsme již zmínili plovoucí podlahy, tak bychom měli také probrat laminátové plovoucí podlahy. Je to taková stálice na trhu podlahových krytin a hodí se do všech možných prostor. Nabídka odstínů a struktur je velmi bohatá. Laminátové podlahy mohou být jak velmi levné, tak i drahé, vyrábí se také laminátové podlahy vhodné pro podlahové vytápění. Nabídka laminátových podlah je velmi široká i z pohledu odolnosti a to od základní odolnosti třídy 21 až 23, které jsou vhodné spíše do bytů a domů až po odolnost 33, která vydrží i průmyslové namáhání. 

Laminátové podlahy nabízejí tyto klady: nepotřebují žádnou speciální údržbu, žádná renovace, jen vysát povrch od částic a vytřít správným přípravkem. Pokud prorazíme povrch lamely či hodně poškrábeme, lze tento kus podlahy snadno vyměnit za nový. Většina běžně v domácnostech používaných roztoků a chemikálií nemá na povrch laminátové podlahy negativní vliv. Trh nabízí mnoho vzhledů a povrchů laminátových podlah v rozsahu odolností a ve velkém cenovém rozsahu.

Mezi negativa plovoucí podlahy mohu uvést negativní vliv vysoké vlhkosti či vody jako takové. Rozlitá voda, která zateče do spojů a vsákne se do podkladní vrstvy desky, nadělá paseku. Takže nikoliv koupelny a podobné prostory, pokud se nejedná o speciální laminátové podlahy do těchto prostor. Další takové drobné negativum je nemožná pokládka na nevyzrálou, vlhkou podlahu v novostavbě. Sledovat vlhkost a pak teprve položit. Dále je třeba použít kvalitní podložku, jinak je snadno přenášen strukturální hluk. 

Povrch laminátové podlahy může někdy působit chladněji a na chůzi tvrdě, ale i toto lze ovlivnit správně zvolenou podložkou pod tuto krytinu. Jako poslední mínus uvedu nemožnost opravy či renovace. Pokud dojde k viditelnému poškození, lze pouze vyměnit kus za kus, opravit nijak nelze až na drobné rýhy a dírky. Tyto lze do jisté míry zalít speciálním voskem, ale nejedná se o trvalou opravu, musí se toto místo hlídat a opravu opakovat. Vosk se vytíráním a používáním laminátové podlahy vydrolí a vymyje. Vinylová podlaha.
Moderní vinylové podlahy nabízejí vlastnosti jako je odolnost vůči mechanickému poškození, dále škálu odstínů a struktur. Nenáročnost na údržbu a možnost lepení vinylu či pokládky na podkladních deskách HDF, jako je to u korkových podlah. Vinylové podlahy nabízejí velmi dobré vlastnosti z hlediska propustnosti tepla z podlahového vytápění. Vinylové podlahy lze zakoupit levně, stejně jako je to u laminátových, ale lze si také pořídit tak drahou vinylovou podlahu, že se dostaneme na úroveň dřevěné podlahové krytiny. 

Mezi výhody vinylové podlahy patří mechanická odolnost, akustika a příjemný nášlap. Také odolnost vůči vodě a vlhkosti (záleží jestli se jedná o samotný vinyl či na desce HDF anebo třívrstvý systém). Následují vlastnosti jako je široký výběr odstínů a povrchů, vhodnost pro podlahové vytápění, snadná údržba. 

Mezi negativa mohu zařadit odbornost pokládky, zejména pokud se dílce vinylu lepí a to vyžaduje i velmi rovný a čistý povrch bez výstupků. Musí se použít správné lepidlo, jinak se dílce odlepí či se pohybují a do vzniklých mezer se pak usazuje špína. Vinyl není přírodní materiál, stejně jako je to u PVC. Při poškození v případě HDF podkladní desky se celý díl vymění, ale pokud je dílec lepený, je výměna pracnější díky přilepení k podkladu. Dlažba.
Dlažba, je velmi luxusní materiál pro nášlapnou vrstvu podlahy. Nicméně má své klady i zápory a mezi klady patří například variabilita, luxusní vzhled, akumulace a prostupnost pro podlahové vytápění. Snadná údržba, čištění a cenová dostupnost. Což nemusí znamenat zrovna horší kvalitu. Dlažba může být kamenná, keramická, mramorová, kovová, betonová, skleněná a další možnosti, je jich opravdu hodně. Dlažba může nabízet různé struktury povrchů, hladké, nerovné, strukturované, zrnité. 

Dlažba je vhodná do všech interiérů, zejména pro společenské místnosti, kde se očekává velká návštěvnost, koupelny a kuchyně, chodby. Všude tam, kde se čeká velké namáhání. Mezi negativa dlažby mohu uvést nadměrnou tvrdost, která není zdravá pro klouby a páteř, v letních měsících a u nevytápěných podlah poměrně znatelný chlad z podlahy, která je opatřena nášlapnou vrstvou v podobě dlažby. 

V místech, kde se na dlažbě dlouho stojí, můžou být i zdravotní problémy. V případě poškození se prakticky až na výjimky nedá dlažba opravit. Poměrně velká náročnost na kvalitu podkladu a samotnou pokládku. U dlažby do určitých interiérů je třeba sledovat nasákavost a odolnost vůči chemikáliím, které se v domácnostech vyskytují. Nakonec uvedu u mínus v podobě ceny, moderní luxusní a velkoformátové dlažby jsou poměrně drahé, ale toto je vyvážené kvalitou materiálu a vlastnostmi, které pak tato podlahová krytina nabízí. Koberec.
Nakonec si něco povíme i o kobercích. Jedná se o jednu z nejstarších podlahových krytin, užívaných prvotně jako tepelné izolace a to nejen na podlaze, ale i na stěnách. Kvalitu koberce ovlivňuje nejen materiál z jakého je vyroben, ale i druh konstrukce koberce, jeho jádra a proto je lepší koupit dražší koberec, pokud už jste se pro tuto nášlapnou vrstvu rozhodli. Je potřeba vědět základní pravidlo z oblasti koberců a to, čím větší odolnost koberce, tím menší luxus a méně příjemný nášlap. Existují jak bytové koberce, tak i vysoce odolné průmyslové koberce pro veřejné, silně namáhané podlahové plochy. 

Koberce mohou být ze syntetických vláken, ale také ryze přírodní z vlny, bavlny, juty a podobných materiálů. Koberce se až na výjimky celoplošně lepí a vyžadují kvalitní podklad bez nerovností, jinak se tyto prokreslí chozením skrze koberec na povrch a časem až koberec poškodí, protrhnou. 

Mezi klady kobercových krytin patří cenová dostupnost, široká nabídka vzorů, chlupů a struktur, samozřejmě nepřeberné množství odstínů. Další klad je možnost ryze přírodního koberce. Kladem je i možnost zakoupení vysoce odolného koberce s dlouhou životností. Koberce mají velký vliv na akustiku v místnosti a to nejen na tu strukturální, ale i z hlediska pohltivosti prostorového hluku. Nabízejí měkký nášlap a teplý příjemný povrch. Koberce jsou, jak už bylo zmíněno, i tepelnou izolací. 

Mezi nevýhody kobercových krytin mohu uvést náročnost na povrch a pokládku. Koberce zachycují prach a chlupy ze zvířat, což může a nemusí být výhodou, záleží na úhlu pohledu. Sice vám toto všechno nelítá ve vzduchu, ale v případě malých dětí, které se často pohybují blízko podlahy je pak třeba velmi často koberec čistit a to nejen vysáváním. Koberce nemají rádi vodu, pokud dojde k polití, může dojít až k reakci v podobě plísně. S tímto je spojená i odolnost proti skvrnám, což je pro koberce také problém. Koberce mají z podlahových krytin asi nejkratší životnost, samozřejmě vyjma těch průmyslových, které jsou vysoce odolné. 

Toto jsou běžné typy nášlapných podlahových vrstev a jejich vlastnosti a to ať už pozitiva tak i negativa. Je dobré si vše promyslet ještě před rozhodnutím, jakou podlahu budete realizovat. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Jindra Toman | 21.3.2016 16:34
Podle mě je nejlepší dlažba, pokud se použije kvalitní, tak vydrží léta, může se po ní chodit i v botách. Vyhovuje i požadavkům na podlahové topení a umí i kumulovat teplo do sebe. Dlažby je nejlepší.
admin | 21.3.2016 18:41
Dobrý den, mohu potvrdit, že dlažba je v případě zakoupení kvalitního modelu velmi odolnou podlahovou krytinou. Také nabízí nespočet vzhledů a povrchů, přináší do interiéru noblesnost a luxus. Ale také má svá negativa. Například je tvrdá na chození, dále v létě, když se netopí a v zimě v případě, že není instalovaná na podlahovém topení, tak je chladná. V případě poškození se nákladněji a hůře opravuje. Prostě se musí vyměnit celý kus, prvek, dlaždice. A nakonec, většinou bývá drahá na pořízení, obzvláště ta kvalitní, odolná a hezká.
Jarda Kříž | 23.3.2016 07:43
Dřevo, pořádný masiv, dá se renovovat, vydrží hodně, tedy myslím dub, co jiného také. Je to hezká podlaha a přírodní.
admin | 23.3.2016 11:13
Dobrý den, souhlasím s vámi, dřevo přináší do interiéru přirozenost, teplo a luxus. Nicméně se nehodí do všech interiérů. Dalším problémem je vysoká cena za kvalitní dřevěnou podlahovou krytinu.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 6: