Obrácená střecha - střecha s opačným řazením vrstev

Datum: 21.3.2016  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (2)

Obrácená střecha, co to vlastně je a proč obrácená? Není to tak, že by byl dům “vzhůru nohama”. 

Tomuto řešení zateplení střechy se takto říká z toho důvodu, že je řešeno opačným způsobem, nežli většina kolem nás existujících střech. 

První rozdíl je v tom, že se jedná o ploché střechy. Ten hlavní je v tom, že to co je tam obráceně, je to, že hydroizolace je až pod vrstvou tepelné izolace. Což u běžných střech nebývá, obrácená střecha má tedy zateplení realizované na vrstvě hydroizolace. A nakonec dodám, že u obrácených střech je možnost po těchto chodit a plochu střechy využívat. 

Ano, obrácená střecha je super, můžete po ní chodit, mít tam zahradu, terasu a další podobné využití. Jedná se však o střechu, která se nehodí ke každému domu. Jak už bylo řečeno je to plochá střecha, nebo s mírným sklonem. Tento typ zateplení ploché střechy má také své nevýhody v podobě rizik, které se můžou přehlídnout při realizaci. 

Jak už bylo psáno výše, se tepelná izolace u obrácené střechy pokládá až na vrstvu hydroizolace a proto se musí jednat o nenasákavou tepelnou izolaci. Která to je? No nejméně nasákavá z běžně používaných tepelných izolací je extrudovaný polystyren, známý také pod označením XPS. Existují také varianty tvrzených polystyrenů a stabilizovaných polystyrenů EPS, ale můj osobní názor je použít pro izolaci obrácené střechy pořádný, kvalitní extrudovaný polystyren s polodrážkou po celém obvodu. Pokud mám napsat přímo, jaký bych osobně použil pro izolaci obrácené střechy, tak bych vybíral tyto extrudované polystyreny: Styrodur 3035 CS, vysoká pevnost v tlaku 300 kPa, odolnost, hladký povrch a polodrážka po celém obvodě desky o rozměru 1265x615 mm. Nebo bych použil Synthos XPS PRIME S 30-L. Tento má prakticky stejné vlastnosti, jako Styrodur. Jak z pohledu tepelně izolačního, tak i z pohledu nasákavosti a odolnosti v tlaku. 

Teď přímo ke skladbě a řešení obrácené střechy. Ujasnili jsme si, že nejlepší tepelnou izolací bude XPS, extrudovaný polystyren. Desky izolace pokládáme tedy na hydroizolační vrstvu, jedná se o povlakovou naprosto vodotěsnou hydroizolační vrstvu. Použijeme například hydroizolační, asfaltové pásy. Dnes se také využívají různé moderní hydroizolační fólie. Některé moderní fólie vyžadují separaci od tepelné izolace, což uvádí výrobce hydroizolační fólie. 

Desky extrudovaného polystyrenu pokládáme volně, nijak je nelepíme, ani nekotvíme. Jak jsem výše uvedl, je potřeba zakoupit desky XPS s polodrážkou po celém obvodě desky izolace. Tímto získáme souvislou vrstvu zateplení, která neobsahuje tepelné ztráty v podobě mezírek mezi deskami. Desky pokládáme nasraz, těsně k sobě. Střešní plášť obrácené střechy musí být proveden tak stabilně, aby se do souvrství nedostal případný vítr či příval vody při silném dešti a bouřce. Tento by mohl způsobit posun desek či jejich nadzvednutí a celkový rozpad vrstvy zateplení. Většinou se toto řeší zatížením souvrství obrácené střechy a nejčastěji vrstvou kačírku, nebo další pochozí vrstvou. Což může být dlažba na terčích, nebo i vrstva zeminy s trávou. 

Někdo namítne, jaký je vlastně rozdíl mezi klasickou jednoplášťovou střechou a obrácenou střechou. Například to, že obrácená střecha má jednodušší řešení, nemusíte používat parozábranu a tepelná izolace, XPS se pokládá volně, nemusíme řešit kotvení, lepení atd. Hydroizolace je chráněna vrstvou tepelné izolace proti poškození. Při realizaci obrácené střechy lze pracovat bez ohledu na povětrnostní vlivy. 

Obrácená střecha má velmi dlouhou životnost. Díky otevřenému přístupu k souvrství, které se dá snadno rozmontovat, se dá případné poškozené místo opravit. Hydroizolační vrstva není vystavována přímému slunci či mrazu a dalším povětrnostním vlivům. Dále má obrácená střecha oproti klasické jednoplášťové ploché střeše daleko větší únosnost a proto se také často využívá toto řešení při realizaci parkovišť na střechách administrativních budov a obchodních center. 

Také nějaké ty negativa. Například vyšší požadavek na únosnost konstrukce, na které se obrácená střecha realizuje. Je to tím, že vrchní vrstva, například dlažba, kačírek či zemina je těžká a proto je třeba, aby konstrukce byla na tento typ řešení připravená. Dále, jelikož je tepelná izolace až na vrstvě hydroizolace, je faktem, že v případě deště v zimním období je pak střešní konstrukce chladnou vodou, která se dostává pod tepelnou izolaci ochlazována. Je třeba s tímto počítat při výpočtu a efektivitě zateplení s možností ochlazování vodou. Stejně tak s faktem, že v případě vícevrstvém zateplení, tedy například místo jedné vrstvy XPS použití dvou na sebe volně ložených vrstev extrudovaného polystyrenu se mezi tyto může dostávat voda. A v případě zavlečení rostlinných zárodků, tyto pak mohou tropit v tomto místě neplechu. 

Dále je třeba dobře vybírat rostliny, které se budou na obrácené střeše v případě zelené pochozí vrstvy sázet. Proč je toto důležité, protože některé rostliny mají jiné kořeny a mohly by časem způsobit v souvrství prorůstáním problémy, či zcela souvrství obrácené střechy poškodit. Nebo je třeba před realizací vrstvy zelené střechy použít správné doporučené komponenty, vrstvy, které zajistí, aby se kořeny do spodních důležitých vrstev obrácené střechy nedostaly. 

Nakonec, je třeba před rozhodnutím vědět, že obrácená střecha vyžaduje častější vizuální kontrolu stavu. Obrácená střecha je nejenže účinné řešení, které přináší řadu výhod a možností, ale jedná se o řešení pochozí střechy s velmi dlouhou životností. 

Autor článku: Pavel Hanzelín
Obrázky: BASF SE

Komentáře

Petr Jícha | 3.4.2016 12:12
Zdravím, je možné tento systém použít také na šikmou střechu, klasicky sedlovou, ale s mírným sklonem? Je to na chatě, a nechci to celé kvůli zateplení bourat z vnitřku. Díky za radu.
Hrad Tomáš | 29.11.2016 21:25 | hrada.007@seznam.cz
Chci se zeptat,je možné místo kačírku použít pěnové sklo frakce 16-32 nebo liapor a na to bet.dlažbu.díky za odpověď.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 4: