OSB desky a realizace dřevostavby.

Datum: 9.3.2011  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (3)
OSB desky jsou stavební prvky, konstrukční desky vyráběné na bázi dřevin a pojiv, při použití správné technologie pak vznikají velice kvalitní konstrukční stavební desky, dnes po celém světě nazývané OSB desky v angličtině OSB, nebo OSB boards, také OSB plates.

OSB deska jako taková je výhradně ekologický, přírodní materiál vyrobený na bázi kvalitních jehličnatých dřevin, většinou se jedná o smrkové třísky a také třísky z borovice. Kvalitní OSB desky jsou pak vyrobeny při postupu stanoveného technologií a to zhruba takto: velkoplošné třísky se vysušují a to velice šetrným způsobem, v dalším kroku se na ně nanesou syntetické pryskyřice a dále ve stanoveném podílu vůči nim parafínová emulze. Následné vysokotlaké lisování je prováděno kontinuálně s procesem teplotním. Kvalitní OSB desky musejí být vyrobeny z kvalitních dřevin a nejen toho, ale také výběrem vhodného tvaru dřevěných třísek, tento je technologickým, výrobním postupem jednoznačně stanoven. Dalším důležitým postupem je orientace třísek ve vznikající OSB desce, tato orientace musí být do tří na sebe vzájemně kolmých vrstev dřevěných třísek. Oproti dříve standardně vyráběným OSB deskám se nejnovější technologie ubírá směrem výhradně používajícím pojivo na bázi polyuretanových pryskyřic, což je velice ekologické pojivo, jelikož neobsahuje formaldehyd. Takto vyrobené OSB desky nejsou v žádném případě zdraví škodlivé.

OSB desky je stavební materiál, který je velice zajímavým a přitom méně nákladným stavebním prvkem často využívaným jako záklop tepelné izolace v šikmých střechách a podhledech, také jako součást konstrukce podlahy. Dnes už jsou OSB desky používány jako záklop při opláštění venkovních stěn dřevostaveb (OSB desky do vlhka), jsou velice dobře použitelné jako záklop při realizaci provětrávané fasády, což je v podstatě nejlepší řešení pro zateplení objektu, tedy jeho obvodového pláště a v neposlední řadě jsou OSB desky využívány jako součást dřevostaveb při řešení vnitřních příček v objektech a to nejen u dřevostaveb, ale i u běžných objektů z cihelného zdiva a tvárnic. OSB desky naleznou své místo i při realizaci předsazených stěn.

Nejčastěji jsou na trhu k mání OSB desky nebroušené do vlhka v tloušťkách 8, 101, 12, 15, 18, 22, 25mm, formátu 2500 x 1250mm a také velice často používané OSB desky nebroušené do vlhka 4PD (pero+drážka, zámek) a v tloušťkách 12, 15, 18, 22, 25mm formátu 2500 x 6235mm.Komentáře

Adam | 9.3.2011 22:26
Dobrý den, jak tyhle OSB desky může ohrozit stříkající voda, píšete že jsou do vlhka, je to takový nepřesný pojem, prostě, když je budu mít na domě jako venkovní stranu zdi, a bude na ně občas pršet, stane se s nima něco, vydrží to? Díky za odpověď.
admin | 16.3.2011 14:14
Dobrý den, tato OSB deska je určena do venkovního vlhkého prostředí a pokud jí použijete jako venkovní stranu, záklop tepelné izolace na vašem domě, neměl by být problém ani s občasnou stříkající vodou na tyto OSB desky. Samozřejmě tím nemyslím trvalý přísun vody na OSB desku, občasný déšť jí neublíží a nesníží její vlastnosti. Navíc počítejte stejně s tím, že povrch nějak ošetříte, myslím tím nějakou povrchovou úpravu, lak atd.
Jaroslav | 11.4.2016 10:01
Dobrý den,
Jak dlouho může být OSB deska, z níž je postaven dům, vystavena povětrnostním vlivům bez toho, aby navlhla či se příp. jinak porušila? vizuálně vypadají v pořádku, můžou mít vliv OSB desky na statiku domu? chceme koupit dům 4 roky neomítnutý. Děkuji za info. Syslo
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 6: