OSB desky - využití

Datum: 1.4.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (0)

Snaha o návrat k přírodě je trendem celého světa a dění, proto se tato snaha projevuje i ve stavebnictví

V tomto případě je to vidět na větším použití dřeva při stavbách, konkrétně se v tomto článku jedná OSB desky, které jsou velmi často využívány jako záklop, opláštění a součást konstrukcí dřevostaveb. 


OSB desky jsou velmi často využívaným stavebním prvkem v této moderní době. Jedná se o velmi kvalitní stavební materiál na bázi dřevěných třísek a jejich využití je možné jak v interiérech, tak i exteriérech staveb. OSB zkratka vznikla z anglického názvu Oriented Strand Board", což ve stavebním světě, a ve volném překladu znamená, deska se vzájemně různě orientovanými vrstvami dřevěných třísek. Tímto je docíleno vysoké pevnosti, odolnosti a pružnosti. Dřevěné třísky bývají ve velikostech od 2 do 7 cm a celé je to spojeno polyuretanovým pojivem do desky OSB. 


Jaký je hlavní rozdíl mezi deskou OSB a rostlým dřevem? 

Je to jednoduché, na rozdíl od rostlého dřeva deska OSB nikdy nebude mít vady, praskliny a suky, které běžně rostlé dřevo obsahuje a to je hlavní výhoda těchto desek. 


Ideální rozměr dřevěných třísek je 75x25x0,6 mm. Takovéto třísky se pak vrství ve třech vrstvách a to v povrchových na obou stranách vodorovně a uprostřed v prostřední vrstvě kolmo na hlavní osu desky. Touto orientací třísek ve vrstvách OSB desky je dosaženo vyšší pevnosti a také tuhosti desky a to hlavně v jejím podélném směru. 
Pomocí různě orientovaných štěpků ve vrstvách desky docílí výrobce perfektních fyzikálních a mechanických vlastností OSB desky. Desky jsou vyráběny v různých variantách, a povrchových úpravách. Můžou být broušené a nebroušená na svém povrchu. Jako další varianta je systém desky s vyfrézovanou pero-drážkou po obvodě desky. Pokud se tedy jedná o desku s tímto okrajem, je docíleno perfektního napojení sousedících desek, což je doceněno hlavně při opláštění stěn, šikmých střech, ale i podlah z OSB desek. 


OSB deska může také být impregnovaná do vlhkého prostředí, což ji předurčuje pro použití v exteriéru, nebo koupelen, kuchyní a podobných vlhkých prostor. 


Velmi často jsou OSB desky využívány při realizaci dřevostaveb, kde jsou použity pro opláštění hlavních obvodových stěn z obou stran a také vnitřních příček a stropů. Snadno vytvořená konstrukce, opláštěná OSB deskami s výplní minerální izolace je velmi účinná a funkční stavební konstrukce a to z pohledu tepelně-izolačního a i akustického. Moderní nátěrové a bezpečnostní systémy dokážou ochránit tuto dřevěnou konstrukci i vůči požáru a společně s kvalitní minerální vatou, která je nehořlavá, je docíleno požadované požární bezpečnosti. 


OSB desky - základní druhy a jejich určení 


OSB/2

Desky s označením 2jsou předurčeny pro interiéry, tedy do suchého prostředí a jejich použití je tedy pro prostředí kolem 20°C a v relativní vlhkosti do 65%. Nárazová vlhkost může být i o něco vyšší, ale jen velmi zřídka. 


OSB/3

Desky s označením 3jsou impregnované a je možné je využívat i ve vlhkém prostředí, jedná se o nosné desky s impregnací, která je ochrání až do relativní vlhkosti 85%, zřídka je možné tuto hranici překročit. 


OSB/4

Jsou to desky s označením 4které je umožňuje používat ve vysoce vlhkém prostředí a také v místech s vysokým mechanickým namáháním. Všeobecně je nejvíce používána OSB deska s označením 3, jedná se o desku s dostatečnou ochranou vůči běžné vlhkosti a je možné ji využívat jak v interiéru, tak v exteriéru, pokud je dostatečně ochráněna vůči plnému, dlouhodobému zásahu vodou. Kromě označení OSB, obsahuje tedy název číslo, které je vysvětleno výše, dále zkratky, tyto můžou být RH, což označuje desky s rovnou hranou. Někteří výrobci desky s rovnou hranou neoznačují, tedy tuto zkratku nepoužívají. Pak je zde označení “4PD, což znamená, že deska OSB je osazena na všech stranách perem-drážkou, což usnadňuje spojování sousedících desek mezi sebou. 


Navídeska OSB 4PD nabízí možnost snadného vytvoření rovné plochy a také vymezení polohy vzájemně sousedících desek. Desky do sebe pomocí pero-drážky snadno zapadají, což nabízí také možnost pevnějšího spoje. Tento fakt ocení stavebníci, kteří v případě nosných rastrů nemusejí tvořit menší osové vzdálenosti, nežli u desek s rovnou hranou. Dále je zde možnost použití tenčích desek nežli u rovné hrany. 


Jako další druh označení je písmeno N, což je označení pro desky OSB, které nejsou broušené. Tyto desky je možné upravovat následně dle libosti, brousit a natírat se zachováním dřevěného vzhledu. Pokud je deska v označení nazvaná jako ECO, jedná se o desku vyrobenou bez obsahu formaldehydu.


Využití OSB desek v praxi

OSB desky nalézají mnohostranné využití zejména v suché výstavbě, což je velká výhoda, vynechání mokrých procesů nabízí rychlejší výstavbu, bez technologických přestávek, potřebných k uzrání betonů či omítek a podobně. Velmi často se tyto moderní desky používají jako nosné prvky stropních i střešních konstrukcí, nebo jak jsme výše uvedli, jsou OSB desky používány pro tvorbu vnitřních i obvodových stěn, kde svou přítomností stavební konstrukce vyztužujíVelmi často se používají i pro výrobu sendvičových stěn a pro podlahy, kde se jedná o nášlapné roznášecí plochy plovoucích podlah. Zde je potřeba uvést, že se může jednat v případě OSB desek i o pohledové plochy a to jak stěn, tak i stropů


V oblasti profesionální výstavby OSB desky jsou používány i pro výrobu nosníků, kde tvoří strukturu I-nosníků”. Také je možné vidět tyto desky jako oplocení stavenišť, nebo dočasné zakrytí stavebních otvorů, nebo jako ztracené bednění. OSB desky jsou používány i při výrobě nábytku, dveří a menších staveb, jako jsou zahradní domečky, pódia, prodejní stánky a billboardy. Využití nalézají i při výrobě transportních palet, pevnostních transportních obalů, beden a regálů


OSB desky jsou velmi kvalitním, všestranným ekologickým stavebním materiálem, nabízejí možnost ekologické likvidace v případě, že doslouží při svém poslání


Pokud máte blíže k přírodě a chcete kvalitní stavební konstrukci suchou cestou, použijte OSB desky. 

Autor článku: Pavel Hanzelín


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 8: