Podlaha z OSB desek

Datum: 19.7.2013  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (154)

Podlaha z OSB desek je jedním z řešení jak provést plovoucí podlahu společně se zateplením. Nejčastější dotazy jsou směřovány směrem ke skladbě podlahy řešené právě z OSB desek. 

Nejčastějším řešením je kladení OSB desek přímo na tepelnou izolaci, anebo je vytvořena nosná konstrukce na kterou se pak OSB desky namontují. 

Pokud je vytvořena nosná podlahová konstrukce, která je aplikovaná přímo na trámy, což bývá většinou při řešení podlahy v patře u dřevostaveb a podobných objektů, kde je základem podlahy v patře právě sestava nosných trámů, jsou používány OSB desky o tloušťce 15, 18, 22, 25mm. Jedná se většinou o desky OSB formátu 2500x1250mm. Pokud stavitel počítá již ve fázi projektu s tímto řešením podlahy v patře, je dobré přizpůsobit již v projekci osovou vzdálenost stropních trámů a to nejlépe na 625mm. Pokud je dodržena tato osová vzdálenost, je pak možné použít OSB desky o tloušťce 18mm, pokud je osová vzdálenost větší, ale maximálně 800mm, pak je dobré použít silnější OSB desky, tedy od 18mm a více. Rozhodnutí je však dobré učinit podle statika, tedy podle použití podlahy, jejího předpokládaného statického zatížení. Pokud se jedná o OSB desky bez zámku, tedy nejedná se o desky spojené perem a drážkou, musí se zachovávat dilatační spára. Desky se nejlépe šroubují a je tady pravidlo, že se šroubují vruty do dřeva dlouhými 2,5 násobně nežli je tloušťka OSB desky. Vruty však nesmějí být kratší nežli 4,5cm o průměru vrutu 4,2mm. Při aplikaci vrutů je třeba dodržet pravidlo, že na kratším okraji OSB desky musíme zachovávat menší rozteč nežli v ploše OSB desky. V ploše můžeme aplikovat vruty maximálně 30cm od sebe, zatím co na kraji je nutné nepřesáhnout rozteč vrutů 15cm od sebe. Vruty na kraji desky umístěte alespoň 1cm od kraje. Desky aplikujte vždy dlouhou stranou přes nosnou konstrukci, rošt vytvořený pod deskami, tedy dlouhou stranou napříč nosných trámků a je důležité OSB desky pokládat na vazbu, jako se staví z cihel. Tak aby se spoje mezi deskami nestali průběžnou spárou v podlaze jako takové. Takto je dobře vytvořená roznášecí vrstva z OSB desek při realizaci podlahy. OSB desky tady mají i velký statický význam, pokud je takto vytvořená podlaha například v patře dřevostavby, plní zde podlah z OSB desek i statickou úloho v podobě zpevnění, vyztužení konstrukce domu.


 
V případě druhé verze, kdy se OSB desky pokládají přímo na tepelnou izolaci, je nutné vybrat správnou tepelnou izolaci. Většinou se pro tento systém realizace podlahy z OSB desek hodí minerální izolace z čedičové vaty, která je tvrzená a zároveň má vlastnosti kročejového útlumu. Což je velmi důležité. Nebo je možné použít tvrzený podlahový polystyren a nejlépe extrudovaný polystyren XPS. V případě použití stabilizovaného polystyrenu EPS je nutné si pohlídat jeho únosnost v tlaku a je doporučeno užít co největší. Plovoucí podlaha z OSB desek je většinou tvořena roznášecí vrstvou z desek o tloušťce 18 až 22mm, pokud se jedná o méně zatížené podlahy, tedy bytové podlahy. Musíme si být jisti zejména tím, že desky nebudou nadměrně zatěžované ve styčném místě, tedy tam, kde se OSB desky spolu dotýkají. Je lepší samozřejmě použít větší tloušťku desek OSB, třeba i 25mm. Pokud se jedná o systém, kdy se desky kladou na tepelnou izolaci ve dvou vrstvách a křížem přes sebe, samozřejmě obě vrstvy na vazbu a prošroubováním obou vrstev k sobě, někdy ještě slepením obou vrstev, pak postačí použít menší tloušťku OSB desky, ne méně než 18mm. Samozřejmě je nejlepší volba použít OSB desky P+D (pero + drážka). Také je tady pravidlo, že se OSB desky dávají osami kolmo k sobě, tedy jak bylo výše uvedeno, desky OSB se v tomto případě dávají křížem přes sebe. Tímto se docílí velmi pevné a přitom i staticky odolné roznášecí vrstvy, která je pak perfektně připravena pro aplikaci pochozí vrstvy, třeba laminátové, nebo dřevěné plovoucí podlahy, samozřejmě je tady třeba použít podložku jako pod každou plovoucí podlahu, dle druhu pochozí vrstvy, například Mirelon, nebo jiný doporučený materiál. Jelikož se jedná o roznášecí vrstvu ze dřeva a s použitím OSB desek P+D, je nutné ponechat u krajů dilatační spáru, tedy kolem dokola místnosti u všech zdí nechat dilatační spáru, aby dřevo mohlo podle teploty a vlhkosti pracovat, roztahovat se a smršťovat jako plovoucí podlaha. Tato dilatační spára musí být nejméně 15mm od zdi. U desek bez pera a drážky se ponechává dilatační spára mezi každou deskou a to 3mm. 

Podlaha z OSB desek je velmi moderní a jednoduchý způsob řešení podlahy se zateplením, navíc se jedná o ekologický způsob realizace podlahy a to je v současném trendu žití, které se snaží přiblížit k přírodě a žít v souladu s ní velké plus!


Komentáře

Jíra | 11.3.2014 16:44
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že bych chtěl realizovat také podlahu v patře pomocí OSB desek, rád bych se jednak chtěl poradit, kterou čedičovou vatu byste mi doporučili a o jaké tloušťce, a jednak jakým způsobem kotvit první vrstvu OSB desek na čedičovou vatu. Děkuji
Novotný
admin | 11.3.2014 18:13
Dobrý den, tloušťka je na vás, pokud je to v patře, pod kterým se bydlí, tak musíte použít vatu s kročejovým útlumem, například nějaký ze Steprocků, nebo Isover N, nebo Isover T-P. Ohledně kotvení, je postup velice podrobně popsán v tomto článku. první verze je šroubování OSB desek do nosné konstrukce a ta druhá je pokládání desek přímo na izolaci a prošroubování dvou vrstev desek OSB na vazbu k sobě.
karolina | 29.4.2014 08:27
Dobrý den,
chtěli bychom podlahu z osb desek ve vstupní hale v recepci.Dostaly se k nám informace,že podlaha klouže.Je tomu tak,nebo se nemáme bát. Děkuji K.
admin | 29.4.2014 12:32
Dobrý den, nevím, jakou budete volit povrchovou úpravu, ale ta také ovlivní adhezi povrchu. Jinak samotná OSB deska neklouže, tedy ne více nežli běžné povrchy jako je běžná plovoucí podlaha a dlažba.
karolina | 29.4.2014 14:14
děkuji za odpověď,
chceme úpravu lakem.Myslíte tedy,že to nebude žádný problém?Děkuji K.
admin | 29.4.2014 16:12
Dobrý den, normálně se to takto řeší a nebývá s tím problém.
kutil | 26.5.2014 17:51
Dobrý den,
rekonstruuji podlahu ve starém panelákovém bytě. Stará podlaha měla skladbu-parkety nalepeny na hobře asfaltem pod hobrou papír a pod papírem cca 4 cm slévárenského písku. Vše jsem kromě písku odstranil. (nechci zvětšovat hloubku podlahy a doplňovat ji znovu kopovaným materiálem) Mám v plánu do písku položit KVH hranoly 60x40 do výšky sousední již betonové podlahy. Hranoly chci položit pouze napříč místnosti 400 mm od sebe. Výšku hranolu dosipat liaporem. Kolem stěny nalepit diletační pásek tl. 2cm (podlaha 3,4x3,5m). Na tento připravení podklad bych chtěl položit OSB desky P/D tl. 22mm ( broušené – nebroušené?). Spoje OSB desek bych přilepil lepidlem DISPERCOLL D2 (je vhodné i pro OSB?) a k hranolům přišrouboval OSB desky vruty RAPID 2000 4x60 mm ve vzdálenosti max 150mm od sebe. Následovat bude už jen položení PVC materiálu max. ještě mirelonu pod PVC. Mýslíte, že by to šlo tímto způsobem zrealizovat? Bude OSB P/D 22mm postačovat nebo volit silnější či slabší – broušené, nebroušené? Bude lepidlo Dispercoll D2 postačovat nebo volit raději jiné ?Jená se o běžně zatěžovanou podlahu v panelovém bytě. Děkuji za každou odpověď !!
admin | 26.5.2014 19:55
Dobrý den, nedokáži vám odpovědět jednoznačně zda ano či ne, lepidlo jak píšete je na dřevo, tak že by mělo postačit, já znám a mohu doporučit to co je v článku, to máme ověřené, vaší skladbu nemohu potvrdit, jelikož jsem ji nikdy neviděl realizovanou a jak funguje následně. Nic méně podlahy s použitím Liaporu popisují přímo výrobci v technickém listu u výrobku Liapor viz přílohy, tam se dočtete hodně. Mě to nepřijde jako špatné řešení, ale nemohu doporučit něco, co nemáme ověřené.

Výrobek: http://www.stavebniny-rychle.cz/liapor-1-4mm-vak-1m3.html

Technický list: http://www.stavebniny-rychle.cz/data/mod_eshop/3807/mo/down/liapor-kamenivo-technicky-list.pdf
kutil | 27.5.2014 06:03
Chápu a děkuji za odpověď !
Michal | 7.12.2017 23:58
Dobry den, můžete mně prosim sdělit, zda-li jste tuto podlahu realizoval, případné jaké s ní máte zkušenosti ? Uvažuji o stejném řešení, tj. kročejová izolace 20 mm přímo na trámy mezi kterými je prostor dorovnán liaporem. Na to 2 x12 mm OSB křížem položená. Údajně se kročejová izolace podle výrobce musí pokládat na pevnou kompaktni rovinu (beton, OSB). Děkuji. Michal
Ivan | 28.2.2018 00:08
Máme jako realizační firma zkušenosti s podlahou v několika podkrovích ve skladbě Liapor 3-6cm bez roštu a 2x OSB 12mm slepené Herkulesem s dilatací u zdi 1cm vyplněna PU pěnou.
Zatím si nikdo nestěžoval na únosnost.
janča | 12.6.2014 08:49
dobrý den,chceme zaklopit podlahu na půdě osb deskami 22mm.budeme pokládat na trámy vzdálené od sebe 85-90cm.je možno položit desky přímo na trámy nebo se musí zbudovat nějaký další podpůrný rám?(prostor mezi trámy bude vyplněn izolací ursa-jedná se vlastně o zateplení stropu nad obytnou místností ve starším R.D).původně byly trámy zaklopeny prkny.Podlaha na půdě by měla být pochozí, zatím je využívána pouze občas, v budoucnu možnost půdní vestavby.děkuji j.
admin | 12.6.2014 11:28
Dobrý den, aplikace, její postup je popsán detailně v tomto článku u kterého jste položil váš dotaz, OSB desky se budou aplikovat přímo na trámy, ale jelikož osová rozteč trámů ve vašem případě je více nežli 80cm, pak musíte vybrat tu nejsilnější OSB desku, jak je psáno v článku, jeho horní části nad obrázkem. Stejně bych to nechal posoudit statika.
Viki | 9.8.2014 14:12
Dobrý den,chystám se rekonstruovat 3 pokoje ve starším rodinném domě jedná se o pokoje v 1. patře.Řešení podlahy je : nosné trámy 60-70cm od sebe zespodu našroubován strop spodniho patra.Vzniklá dutina je vyplněná škvárou a všelijakým odpadem. Po vybrání vznikne dutina cca 15 cm do vrchní hrany hranolu.Chtěl bych to řešit : Vyplnění dutiny vatou s kročejovou vlastností.Vata by se vyplnila pod vrchní hranu hranolů?(Nebo má být zachována nějaká vzduchová kapsa)Na hranoly bych namontoval OSB desky s pérodrážkou o síle 18mm (2 vrstvy) nebo varianta č.2 pouze 1 vrstvu 25mm osb?Prosim o doporučení.A zda koupit OSB desky broušené nebo nebroušené.Na zhotovenou podlahu se položí Mirelon a bude se pokládat plovoucí podlaha.Prosím o nějakou radu nebo připomínku k mému návrhu zda je možno podle něj zrealizovat.Předem dekuji za odpověď. David
admin | 10.8.2014 15:20
Dobrý den, ideální postup je popsán v článku výše, nic méně vaše varianty jsou schůdné, já osobně bych dával dvě desky a křížem, jak je to psáno v článku a hezky bych je celoplošně lepil, včetně spojů mezi sebou. Pak hezky sešrouboval dle popisu v článku viz nákres. Pokud bude vata nezatížená (mezi trámky v konstrukci), tak není třeba používat kročejovou vatu, ale vatu akustickou s pohltivostí. To znamená nějakou vatu s akustickou vlastností ve významu pohltivosti (větší objemová hmotnost). Pak bych dával podkladní vrstvu z OSB desek, na ní bych aplikoval kročejovou izolaci, tedy vatu či polystyren s kročejovým útlumem, pak roznášecí vrstvu jak jsem psal ze dvou vrstev OSB desek a pak teprve nějakou podlahovou krytinu. Desky v tomto případě můžou být nebroušené, budou skryté ve skladbě podlahy, tak na co utrácet více peněz za broušené desky.
Gába | 11.8.2014 13:38
Dobrý den, jakou zvolit OSB desku pod koberec, brouš. či nebroušenou?
admin | 11.8.2014 14:40
Dobrý den, pod koberec by já osobně volil nebroušenou OSB desku, nejedná se o pohledovou část, bude tam ten koberec, tak na co povrchovou úpravu za příplatek.
Jarka | 21.8.2014 20:24 | jarkapos@seznam.cz
Do rekonstruhovaného skladku v RD jsme položili OSB desky, které chceme už jenom natřít nějakým nátěrem. Můžete mi poradit, co je vhodné?. Dostala jsem radu, že bychom mohli použít barvu s názvem HODOPUR. Co mi poradíte?
admin | 22.8.2014 11:24
Dobrý den, Hodopur můžete klidně použít.
Wendys | 23.9.2014 13:12
Dobrý den chtěl bych se zeptat děláme na chalupě podkroví a řeším teď podlahu.V přízemí je strop rákos prkna trámy,které jsem nechal vyfoukat vatou na nich prkna.Chtěl bych dát na ně rošt a to nejdříve gumu[kus pasu dopravníku]nařezat jí na pruhy na ní hranoly 10x10 mezi ně vatu a na hranoly osb desky.Chci se zeptat jestli je to tak správně a jakou dát vatu mezi hranoly a jestli dát hranoly přímo na trámy a sešroubovat.Trámy jsou 73-83cm od sebe.Díky za odpověď.
admin | 23.9.2014 13:47
Dobrý den, já osobně bych postupoval podle článku viz výše, je to tam velmi dobře popsané, více už asi říct nemohu. Ohledně vaty, je třeba vložit do dutiny výplňovou minerální vatu s akustickou schopností, tudíž nějakou s větší objemovou hmotností, tyto vaty dobře pohlcují prostorový hluk. Ohledně kročejové izolace je třeba použít minerální vatu s kročejovým útlumem, tedy takovou, která izoluje, snižuje strukturální hluk. Což je hluk, který se přenáší konstrukcemi. Velmi dobře je to popsané včetně nabízených vat obou druhů v jednom z našich článků viz odkaz: http://www.stavebniny-rychle.cz/neni-hluk-jako-hluk.html
Bohumil Horák | 13.10.2014 13:29 | bohumil.horak@seznam.cz
Plánuji postavit podlahu v maringotce (včelín) z OSB desek. Na ocelové konstrukci maringotky budu mít rošt z prken o výšce 160mm a tl.30mm. Na ně chci přišroubovat OSB desky tl18mm se zámkem (falcem). Je nutno tyto mezi sebou lepit? Nebo stačí jen k dřevěnému rámu přišroubovat? Jaké je doporučovaná rozteč upevňovacích šroubů?
admin | 13.10.2014 15:17
Dobrý den, nevím k jakému účelu bude maringotka využívána, ale to lepení se provádí hlavně kvůli vrzání. Rozteč upevňovacích šroubů je uvedena v obrázku. Na krajích podlahy 150mm a v ploše je třeba dodržet maximální rozteč 300mm. Já osobně bych dal dvě vrstvy OSB desek jak je to popsáno v článku a pozor také na osovou rozteč roštu, také je to v článku popsáno.
Bohumil Horák | 13.10.2014 13:31 | bohumil.horak@seznam.cz
Na podlahu z OSB desek uvažuji jako nášlapnou vrstvu lineoleum - je třeba OSB desky impregnovat? Pakliže ano - čím?
Spodní strana podlahy z OSB desky v maringotce bude bez izolacew. Izolovat? Impregnovat? Čím?
admin | 13.10.2014 15:51
Dobrý den, pokud hodláte na OSB desky lepit linoleum, tak doporučuji použít broušenou OSB desku, nebo nebroušenou obrousit. Jinak povrch musí být suchý, nemastný a čistý, bezprašný. Penetraci před případným lepením linolea dávat nemusíte. Ohledně impregnace do vlhka jen uvedu, že desky OSB, bývají impregnované právě do vlhka, mají to většinou v názvu psáno a pak to řešit nemusíte. V tomto případě se nic neděje, pokud nebude na desku téct často voda, nebo nebude ve vodě přímo ležet.
Mijar | 15.10.2014 17:51 | mijar34@seznam.cz
Dobrý den. Čtu zde otázky a odpovědi. Ale chtěl bych se zeptat, bude-li OSB deska broušená PD užívaná jako podlaha, čím ji natřít, aby dostala krásnou medovou barvu. Aby se vybarvila. Je možné dát jednovrstvou lazuru a přes to nějaký pochozí lak ??? Nebo ji natřít přírodním olejem, ale jaký dát potom vrchní nátěr, aby se dobře podlaha udržovala a byla pevná, proti oděru a promačkávání např. koleček od křesel, nohy židlí, atd. Děkuji za odpověd.
admin | 15.10.2014 17:56
Dobrý den, na povrchové laky a úpravy nejsem specialista, tak Vám mohu jen doporučit co bych udělal já. Dal bych lazuru, trh nabízí takové co vytáhnou strukturu a přírodní vzhled dřeva. pak bych dal nějaký lak s vysokou pevností, abych ošetřil povrchové odírání.
Vojtěch | 18.10.2014 12:12 | paurv@seznam.cz
Dobrý den, realizoval jsem podlahu z OSB desek v podkroví rodiného domu, nosné trámy mám od sebe max 750mm. Zvolil jsem použít OSB desky o šířce 15mm a dal je křížem dvě vrstvy na sebe, tudíž podlaha má sílu 30 mm, což se mi zdálo před realizací dostatečné. Mám ale problém, že se místy podlaha pronáší. Můžete mi prosím poradit způsou jak toto pronášení vymezit, jiným způsobem než přidat ještě vrstvu OSB desek. Předem děkuji za odpověď.
admin | 18.10.2014 12:22
Dobrý den, tady není pomoci, měl jste použít silnější OSB desky, nebo mít menší osovou vzdálenost mezi nosnými trámky viz text v články: Pokud stavitel počítá již ve fázi projektu s tímto řešením podlahy v patře, je dobré přizpůsobit již v projekci osovou vzdálenost stropních trámů a to nejlépe na 625mm. Pokud je dodržena tato osová vzdálenost, je pak možné použít OSB desky o tloušťce 18mm, pokud je osová vzdálenost větší, ale maximálně 800mm, pak je dobré použít silnější OSB desky, tedy od 18mm a více. Rozhodnutí je však dobré učinit podle statika, tedy podle použití podlahy, jejího předpokládaného statického zatížení.

Řešení: jedině silnější desky (alespoň 18mm silné), nebo další vrstva, což nechcete, nebo přidat další trámky, což by opět znamenalo rozebrání podlahy. Ono se toho v tomto případě vymyslet moc nedá. Asi jsem Vás nepotěšil, ale zázraky někdy nejdou...:)
míla | 22.10.2014 12:52
Dobrý den, v součesné době si stavím dílnu. Strop jsem udělal ze stropních trámu, které jsou 26 cm vysoké, vzdálenost, kterou trámy překlenují je 5,7 m, mezera mezi jednotlivými trámy je 75 cm. Zvažuji, že bych na těchto trámech vytvořil rošt z prken 27mm silných, v roztečích od sebe 31,75 cm o min šířce 16 cm a na to položil OBS desky PD o šířce 18mm. Rošt z prken by zakryl zhruba polovinu podlahy. Je toto provedení dostačující, pro běžně pochozí půdu.
admin | 22.10.2014 17:27
Dobrý den, chcete li znát můj osobní názor, tak bych na tento rošt dal dvě vrstvy OSB desek, tak jak je to na obrázku v tomto článku, lepené a prošroubované k sobě.
Hošek Jiří | 29.10.2014 10:02
Dobrý den chci se zeptat jakou nechat vzdálenost osb desky od stěny u stropního podhledu děkuji
admin | 29.10.2014 10:47
Dobrý den, je to dost podobné jako v tomto článku. Není jedno, jestli to je na stropě, nebo na podlaze. Je třeba zachovávat dilatační spáry kvůli změnám vlhkosti v interiéru a tím ponechání možnosti desce pracovat, aby se nezvlnila. Je to ještě rozdělené na desky s perem a drážkou a desky OSB s rovnou hranou. U desek s rovnou hranou je třeba dodržet mezi každou deskou mezeru 3mm a u stěn a základu je třeba dodržet dilatační spáru 10mm. OSB desky s perem a drážkou vytvářejí dilatační spáru automaticky, tam je třeba dodržet dilatační spáry kolem oken a dveří 3mm. Montují-li se OSB desky v řadě delší než 12m, musí být každém dosažení této délky zřízena dilatační spára široká 25 mm.
Karel | 30.10.2014 21:23
Dobrý den,použiju variantu OSB křížem na tvrzenou vatu která je položená na stropě. Mám dotaz, při chození po OSB, nebude mi po obvodě vyfukovat skelný prach? Mám dát na tep.izolaci (pod desky)parotěsnou fólii a po stranách ji prilepit a ukotvit na obvodové stěny?Děkuji za odpověď.
admin | 30.10.2014 22:16
Dobrý den, přesně tak, dejte tam tu fólii. Tím ochráníte tu izolaci proti vlhkosti z interiéru a ostatním problémům, včetně toho vašeho.
František Zelenka | 3.11.2014 09:56 | frantisek.zelenka.ml@gmail.com
Dobrý den, rekonstruuji podkroví a rád bych podlahu zhotovil z OSB desek. Zakoupil jsem prkna 2,5 cm tloušťky na rošt, které budu dávat 40 cm od sebe a tento rošt bude připevněn na trámech, které jsou od sebe 80 cm. Můžete mi prosím poradit, jaké tloušťky mohu pokládat OSB desky na tento rošt? Slyšel jsem názor, že na tento rošt stačí jedna řada OSB desek o tloušťce 22mm což mi přijde málo. Děkuji
admin | 3.11.2014 10:05
Dobrý den, nechci být nezdvořilý, ale veškeré informace, které potřebujete obsahuje tento článek u kterého píšete Váš dotaz. Nic méně jsem Vám sem vložil tu část co by Vás měla zajímat:
Pokud stavitel počítá již ve fázi projektu s tímto řešením podlahy v patře, je dobré přizpůsobit již v projekci osovou vzdálenost stropních trámů a to nejlépe na 625mm. Pokud je dodržena tato osová vzdálenost, je pak možné použít OSB desky o tloušťce 18mm, pokud je osová vzdálenost větší, ale maximálně 800mm, pak je dobré použít silnější OSB desky, tedy od 18mm a více. Rozhodnutí je však dobré učinit podle statika, tedy podle použití podlahy, jejího předpokládaného statického zatížení.

Přeji hezký den.
Lucie | 9.11.2014 21:35
Dobrý den,
rekonstuujeme starý rodinný dům a máme v plánu použít na podlahu osb desky. Současná podlaha je standardní stará zástavba, tzn. škvára a dřevěné prkna. Nechce se nám brousit starý nátěr z prken, tak přes ně chceme položit OSB desky, které budou sloužit jako finální "pohledová" podlaha. Zajímá mě, jak tyto desky správně na současné dřevěné prkna připevnit - používat šrouby ( i přesto že to bude pohledová část), nebo stačí jen vlepit do perodrážek a nechat na volno? je možné/nutné mezi prkna a OSB desky dávat Mirelon (nebo nějakou jinou izolační vrstvu)? - pokud ano, nebude se dřevěná podlaha časem "zapařovat" a následně třeba hnít ? Díky za radu.
admin | 10.11.2014 07:36
Dobrý den, nechcete šroubovat, tak pak jedině lepit. Proč by se měla podlaha zapařovat, ta momentální je vlhká? Bojíte se vlhkosti z původní podlahy, ale nechcete ji řešit rozebráním staré a provedením správných vrstev jak mají být. To je pak těžké najít řešení. Pokud ta vlhkost tam je, tak dnes může ven mezi prkny, jakmile ji tam uzavřete byť i parozábranou, tak půjde do stěn s tím počítejte. Ta vlhkost musí někam jít, nebo se musí zdroj vlhkosti odizolovat, ale u zdroje a ne až v poslední nášlapné vrstvě podlahy. Chtělo by to do souvrství podlahy dát parozábranu. To by pomohlo od vlhkosti, ale ta parozábrana musí chránit izolaci, která tady není, což je také chyba, když už řešíte podlahu, tak bych dal tepelnou izolaci. Desky OSB u nás nabízené jsou do vlhkého prostředí. Proč tam chcete ten Mirelon? Já bych na ta stará prkna nalepil OSB desky a to celoplošně. Je to možnost jak se vyhnout šroubování. Radím jen jak bych to řešil já, nejsem specialista na takto vymyšlenou situaci. Berte to tak, že vaše situace je velmi nestandardní. Nechcete to či ono, ale chcete řešení. Přeji hodně štěstí.
Lucie | 13.11.2014 19:32
Díky za reakci. Momentálně podlaha vlhká není. ale protože nyní a v minulosti byla dřevěná podlaha na vzduchu, neznamená, že když jí zakreji, že se nezačně zapařovat. nebo se pletu? Mirelon pod osb desky jsem zmínila, kvůli omezení případného vrzání podlahy. Jestli existují jiné varianty, jak zamezit tomu, aby prkna při styku s deskami nevrzali, tak určitě si za Mirelonem nestojíme. Jde o to, že hledáme informace kde se dá, a snažíme se udělat obrázek o tom, co je opravdu vhodné dělat, co je zbytečné. a čeho se vyvarovat.
admin | 13.11.2014 22:10
Dobrý večer, musím jen potvrdit to co jsem napsal v příspěvku výše. Vrzání jde řešit celoplošným lepením a vlhkost je prostě tak jak jsem napsal.
Albi | 30.11.2014 22:26
Dobrý večer.

Řeším nyní podlahu z OSB desek. Chtěl bych použít dvě vrstvy OSB desek P+D s osami kolmo na sebe. Jaká by měl být osová vzdálenost trámů, pokud bych chtěl použít OSB desky o síle 12 nebo 15mm (ve dvou vrstvách, jak jsem zmínil)? Pokud je to tedy samozřejmě vůbec technicky možné.

Děkuji
admin | 30.11.2014 23:08
Dobrý večer, moc nerozumím tomu, že byste dával desky OSB osami kolmo na sebe. Nic méně vzdálenosti trámů mezi sebou a doporučené tloušťky desek jsou popsané v článku. Je tam také popsáno jak se celá konstrukce podlahy z OSB desek má řešit.
Albi | 1.12.2014 08:34
Sám v článku popisujete: "Také je tady pravidlo, že se OSB desky dávají osami kolmo k sobě, tedy jak bylo výše uvedeno, desky OSB se v tomto případě dávají křížem přes sebe."

V článku je popsáno, že při osové vzdálenosti trámů 625mm je vhodné použít OSB desky o síle 18mm. Není z toho však jasné, jestli je to v jedné vrstvě nebo ve dvou. Proto se ptám, zda je možné snížit osovou vzdálenost trámů a tím snížit potřebnou sílu OSB desek. Nebo ať budu snižovat osovou vzdálenost trámů jakkoliv, měl bych požít OSB o minimální síle 18mm (v jedné vrstvě, ve dvou pak 36mm).

Díky
admin | 1.12.2014 13:44
Dobrý den, článek je napsán jako základní vodítko po získání informací od realizátorů a zatím nikdo nedával k sobě trámy tak blízko (většinou se řeší na šíři OSB desky), navíc by to vyšlo asi z pohledu peněz dráž dát více trámů a blíž k sobě a tím využít možnost použít menší tloušťku OSB desek v jedné vrstvě. A jak to budete řešit? Dáte trámy blíž k sobě a desky budou přesahovat přes ně a budete je řezat, aby vycházely spoje mezi deskami na trámy? Proto se tam píše použít osovou vzdálenost mezi trámy: "osovou vzdálenost stropních trámů a to nejlépe na 625mm" což je vhodná vzdálenost pro běžnou OSB desku, jinak nebude vycházet šíře desky mezi spoje sousedících desek. Pokud byste je dával jinak, stejně je budete muset řezat a budou ztráty, odřezky. Muselo by se to propočítat, aby to vycházelo napříč, na délku desky, což je pak opět problém, jelikož budete mít u spodní vrstvy desek spoje v prostoru (mezi trámy) a to je podle mě nedobré řešení... Navíc, i kdyby byla osová vzdálenost menší nežli 625mm je třeba zachovat tloušťku OSB desky 18mm. Nevím, co by se stalo, když dáte jen jednu vrstvu v tomto případě, jak je psáno v článku, je třeba nechat to posoudit statika. Já bych to neriskoval. Podle mě je lepší použít osvědčené postupy nežli improvizovat a pak se trápit výsledkem. Já bych povolal statika a řešil to s ním, také je třeba vědět, jak bude podlaha využívána a zatěžována. To vše má na realizaci vliv. Přeji hodně štěstí při rozhodování.
Karl | 4.12.2014 02:31
Dobrý den, předěláváme podlahu v 1. patře ve starém RD. Podlaha je prkenná v jejím rohu vybetonovaný čtverec 50x50 cm, který sloužil jako podstava pro kamna, který je ve stejné výšce jako prkna. Podlaha je i po přišroubování v některých místech nerovná cca. 15-20 mm. Bude stačit přišroubovat OSB desky na stávající prkna? Nebo musím pod OSB desky dát ještě něakou srovnávací vrstvu? A jak přidělat OSB desky na zmíněný betonový roh. Děkuji moc za každou radu Karl
admin | 4.12.2014 08:19
Dobrý den, záleží jen na vás, jestli chcete mít nerovnou podlahu. Pokud přišroubujete OSB desky tak jak píšete, tak asi podlaha nebude rovná... desky budou nerovnosti kopírovat.
Jestli se ptáte na můj názor, tak já bych asi křivou podlahu nechtěl. :)
Na beton můžete OSB desky lepit, nebo je přivrtat.
Karl | 4.12.2014 10:41
Nikdo by nechtěl křivou podlahu. :) Ale čím to vyrovnat? Díky
admin | 4.12.2014 15:39
Dobrý den, jsou dvě varianty, první je rozebrat prkna, podklad, zřejmě podvaly vyrovnat a pak vrátit zpět, ale to asi nechcete a je to pracné. Druhá varianta je použít nivelační, vyrovnávací správkovou hmotu s vlákny (silonová vlákna). Vlákna zajišťují pružnost vrstvy a pak už můžete lepit, nebo šroubovat desky OSB.
Jakub | 6.12.2014 06:33
Dobrý den, chtěli bychom podlahu z OSB v novém rodinném domě v přízemí. Jedná se o obývací pokoj. Máme se řídit skladbou podlahových trámů a vrstvením jako ve vašem článku výše, nebo byste měl jiné řešení? Popř. jakou byste volil izolaci a nejspíš folii o které se taky mluvilo.
Děkuji
admin | 6.12.2014 16:10
Dobrý den, já bych volil podlahu popsanou v článku. Kompletní skladbu, tak jak je tam popsaná.
JAG | 8.12.2014 00:26
Dobrý den. Řeším podlahu v podkroví u starého domku, kde je osová vzdálenost trámů 1150 mm. Trámy 170 mm x 190 mm. Je možné použít OSB desky o síle 25 mm a na ně palubky 28 mm x 153 mm. Je mi jasné, že budou z OSB prořezy. Stávající prkna 27 mm x 210 mm chci tímto způsobem nahradit (jsou napadené červotočem).
Děkuji
admin | 8.12.2014 07:16
Dobrý den, jak píši v článku: "pokud je osová vzdálenost větší než 625mm, ale maximálně 800mm, pak je dobré použít silnější OSB desky, tedy od 18mm a více. Rozhodnutí je však dobré učinit podle statika, tedy podle použití podlahy, jejího předpokládaného statického zatížení." Je tedy nadmíru jasné, že bude lepší použít nejsilnější desky, nic méně bych stejně statika pozval.
Martin | 1.3.2015 16:49
Dobrý den, chtěl bych srovnat podlahu v patře je to stará budova a skladba stropu jsou trámy pak desky a na tom parkety. Parkety bych chtěl vytrhat ven a případné nerovnosti srovnat Liaporem jakou tloušťku OSB desek potom zvolit? Na podlaze potom budou vystavěny příčky ze sádrokartonu. Píšete že mezi stěnou a OSB deskou ma být mezera 15mm čím se dá tato mezera vyplnit pokud na podlahu budu pokládat lino nebo koberec v krajích by se mě to propadalo...
admin | 1.3.2015 20:53
Dobrý den, ohledně tloušťky desek to záleží na osové vzdálenosti trámů. Je to dobře popsáno v článku a také v mé odpovědi hned nad vaším dotazem. Ohledně potřebných mezer u stěn je můžete zakrýt krajovými lištami. Jako u jiných plovoucích podlah. Ty mezery tam musí být kvůli materiálu ze kzerého podlaha je. To dřevo musí mít možnost pracovat. Jinak by se vám podlaha zvedala a vlnila.
Martin | 2.3.2015 05:22
Asi jsme se úplně nepochopili OSB desky nebudou ležet přímo na tramech. Pod parkatama které chci dát pryč jsou ještě desky na ně by přišel Liopar pro srovnání nerovnosti a pak OSB desky takže se nebudou mít kam provešovat. Uvažoval jsem nejméně o 15mm ve dvouch vrstvách.
admin | 2.3.2015 06:31
Dobrý den, nebudou se prohýbat, pokud ty spodní desky se také nebudou prohýbat. Liapor není pevná vrstva, tedy pokud se nekombinuje s cementem viz zásypy Liapor technický list u tohoto výrobku zde u nás, aby byl pevnou vrstvou, tak musí být na stabilním podkladu.

http://www.stavebniny-rychle.cz/liapor-1-4mm-vak-1m3.html

Ohledně OSB desek, pokud budou spodní dostatečně stabilní by pak mohly ty vrchní stačit v tl. 15 až 18 mm ve dvou vrstvách křížem přes sebe.
Roman | 5.3.2015 22:10
Dobrý den, stále čtu rozdílné názory na parotěsnou fólii, používat či nikoliv a nebo kam jí umístit.
Rád bych dělal podkroví na půdě obytného domu, původní strop je řešen I profily, hurdiskami, švárou a betonovým potěrem. Nyní bych měl dát parotěsnou fólii na betonový potěr s přesahem po stranách cca 30 cm do stěn nad úroveň budoucí podlahy, položit trámy, vyplnit je protihlukovou izolací a přidat dvě vrstvy OSB desekPD tl. 15mm. První vrstva na vazbu, druhá vrstva(finální) na kolmo k první vrstvě také na vazbu. Vrchní deska by byla koupena jako broušená jako finální, ošetřená později lakem, či nějakým olejem. Jedná se mi o to jestli tu parotěsnou fólii neposunout až pod OSB desky na trámy. Vlhkost ze spodních místností také musí jít někam pryč a takto by mohla kondenzovat na původním stropě. Nebo izolace nad parotěsnou fólií vyřeší posun rosného bodu? Nerad bych, abych měl vlhký strop v dolní obytné místnosti. Nebo posunout parotěsnou folii až na trámy pod OSB desky s tím, že vlhkost ze spodních místností vystoupá až do izolace? Zase tam nepustím vlhkost ze shora od OSB desek. Není nejlepší češení nic nedávat? Obytné místnosti nejsou celoročně obývané. Jak je to správně? Děkuji za odpověď
admin | 6.3.2015 08:05
Dobrý den, pokud je na spodní tak jak popisujete, tak dle mého názoru dávat parotěsnou fólii nemusíte. To je můj názor. Také to můžete řešit jako difúzně otevřenou skladbu. Stačí použít správnou vatu, která má požadovaný difúzní odpor a také záklopové desky a je to. Ale podle mě je to jedno, jelikož zespodu se skrze vámi popsané souvrství podlahové konstrukce nic z hlediska vodních par nedostane.
Roman | 6.3.2015 22:23
Dobrý den, děkuji za odpověď, asi nejlepší řešení nechat to bez parotěsné folie. Mohl by jste mi ještě navrhnout materiál k takto difuzně otevřené podlaze? Jakou izolaci, desky mohou být OSB? Je třeba mít po obvodu stěn nějaké nádechy a výdechy vzduchu, myslím mít nějakou přirozenou cirkulaci, tím pádem i vysušování skrz izolaci? Stěny podkroví jsou cihlové cca 50 cmvýšky, které přechází do šikmé střechy, která je zakončena paropropustnou folií pod latěmi. Předpokládám tedy, že bych musel dát i tuto izolaci na stěny + do šikminy střechy. Je to tak? Můžete mi prosím navrhnout ještě tuto skladbu?Předpokládám, že zde bude záklop ze sádrokartonu. Je třeba mezi paropropustnou folií a izolací mezi krokvemi tl.16cm nechat vzduchovou mezeru cca 2 cm na vysušování krokví? Tzn. že bych dal izolaci 14cm + 6 cm přes krokve kvůli tepelným mostům a zadekloval bych to sádrokartonem. Musím dát paroptěsnou folii pod sádrokarton? nezavřel bych to potom? Děkuji za odpověď
admin | 7.3.2015 08:38
Dobrý den, bohužel, s difúzně otevřenou konstrukcí vám nepomohu. Nemám s tím žádné zkušenosti. Jen vím, jak to funguje, ale neumím to správně spočítat. Musí se použít materiály se správným difúzním odporem a ten difúzní odpor musí měnit svou hodnotu směrem ven. Tohle je na specialistu, nejvíce se touto otázkou zaobírají stavitelé dřevostaveb. Tam je to horké téma. Difúzně otevřené konstrukce jsou u nás celkem novinkou. Zkuste hledat na nějakých fórech o dřevostavbách. Celé je to založené na tom, že souvrství je navrženo s potřebným difúzním odporem. Difúzní odpor musí v konstrukci směrem ven klesat. Jakmile v konstrukci dojde ke kondenzaci par, které jsou ve vzduchu, takto navržená konstrukce umožní odchod par do exteriéru.
Martin | 29.4.2015 13:01
Dobry den.
Pekny snadno pochopitelny postup! Diky.

Mam dotaz ohledne vyrovnani podlahy pod krocejovou izolaci..

Starsi dum, ve spodnim patre klenba. Nahore kde chci resit podlahu zalito betonem. Na betonove podlaze jsou ruzne nerovnosti. Predpokladam, ze krocejova izolace by mela lezet na co nejrovnejsim povrchu.. Asi nejjednodusi by bylo treba srovnat podlahu nejakym piskem nebo jinym sypkym materialem.. Existuji ruzne samonivelacni materialy, ale jejich cena me odrazuje. Navic nechci dalsi vrstvu betonu.. Muzete poradit jak toto resit? Diky

Martin
admin | 29.4.2015 13:52
Dobrý den, děkujeme za kladné hodnocení.
Jednou z možností je vyrovnávací podsyp z Liaporu viz tento odkaz: http://www.stavebniny-rychle.cz/liapor-1-4mm-vak-1m3.html

Můžete si vybrat frakci a balení v rozbalovací nabídce, přílohy u zboží pak vysvětlují jak na to a jaké jsou postupy a možnosti. další info nabízí tento článek s videem: http://www.stavebniny-rychle.cz/sucha-a-rovna-rychla-podlaha-s-liaporem.html

Pokud se ale jedná jen o drobné nerovnosti, tak je možné uložit izolaci do tzv. cementového mléka. To máme zase vysvětleno zde na našem druhém webu v článku "Sesedání podlahy a podlahový polystyren": http://www.tepelna-izolace.cz/sesedani-podlahy-a-podlahovy-polystyren.html

Další odkaz nabízí také zajímavé informace k této problematice a jak vyřešit snadno lehkou pochozí podlahu: http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-stepcross-tl-160mm.html
Martin | 14.7.2015 15:18
Dobry den, moc diky za informace.

Nakonec jsem se rozhodl pro reseni podlahy v halvani mistnosti systemem AKUFLOOR. V druhe mistnosti bude nutny tramovy rost..

Hlavni mistnost:
Plocha: 40m2
Soucasna podlaha: beton male nerovnosti
Planovana podlaha: AKUFLOOR

Mistnost kde bude loznice a koupelna:
Plocha: 29m2
Soucasna podlaha: beton male nerovnosti
Planovana podlaha: zde bude nutne zvednout podlahu asi o 40cm. Proto budu muset udelat nejaky rost.

?
Dokazali by jste dodat veskery potrebny material? Pripadne mi pomoci s dolazenim skladby podlah?
Muzu dodat jakekoliv dalsi informace.

Predem diky
admin | 14.7.2015 16:59
Dobrý den, pokud máte zájem o naše služby a nacenění dalšího materiálu, který není zde v nabídce našeho eshopu, použijte prosím náš kontaktní formulář a vše do něj napište. Formulář naleznete v kontaktech, nebo na tomto odkazu: http://www.stavebniny-rychle.cz/kontakty.html
honza | 4.5.2015 22:53 | johanmachac@seznam.cz
Dobry den, chtel bych se zeptat ohledne dilatace pri pouziti OSB desky s pero-drážkou u steny 15mm. Proc je nutne mit až 15mm kdyz jsou desky prisroubovany k rostu na pevno. Mohou pak dobre dilatovat? Diky moc
admin | 5.5.2015 08:21
Dobrý den, kompletní konstrukce je také ze dřeva, tudíž i rošt, tak že se také může měnit jeho rozměr. Navíc nejde jen o pohyb OSB desek, ale o rozpínavost dřeva jako takového, které reaguje na teplotu a vlhkost vzduchu. Takto jak je to napsáno v článku je to v pořádku, ano desky OSB takto mohou dilatovat. Zrovna mě napadlo, že na zahradě máme dřevěný domek a pokaždé když více zaprší, tak se dveře do tohoto domku špatně otevírají a zavírají, což způsobuje právě vlhkost vzduchu. Přitom dveře jsou spojeny železnými pláty napříč přes všechny prkna a zbytek domku je z prken, ale na železné konstrukci a přesto to mění své rozměry a objemy.
honza | 9.5.2015 06:56
Dobry den, na dilataci samotne konstrukce jsem zapomnel, mate pravdu. Diky H.-
Martin | 13.5.2015 13:35 | bejbik007@seznam.cz
Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně řešení podlahy na chatě jedná se o půdní prostor velikosti cca 6x6 metrů určený jako ložnice.Stávající podlaha má stavbu trám- lat 4x5- prkna 25mm- dtd 12mm. Trámky jsou od sebe 75-85 cm. jelikož je celá podlaha křivá tak to chci vyřešit OSB.Mé řešení by bylo vše vyndat, na trámy přidělat stávající prkna, ty vyrovnat a udělat z nich rošt tzn. vynechat ob jedno, poté dát mirelon 3-4mm a na to položit 2x18mm OSB které bych ale nešrouboval do těch prken jen mezi sebou. Bohužel jsem omezen výškou, která při současném stavu je 201cm (já mám 195).Bylo by podle vás takové řešení možné? Aještě bych měl dotaz - mezi půdou a přízemím je otevřené schoďiště takže jestli se nepletu tak parotěsnou zábranu nemusím dávat, protože celoročne bude v tech místnostech stejná teplota.Děkuji za odpověd.
admin | 13.5.2015 19:13
Dobrý den, nechci být nezdvořilý, ale moc vašemu výkladu nerozumím a takto na dálku vám bez obhlídky nedokážu asi poradit. Vlastně bych ani neměl, protože je to věcí statika, co půjde a nepůjde ve vašem případě. Hodnoty roztečí a požadavky na nosný rastr jsou uvedeny v článku a já vám asi nedokáži takto na dálku dát více rad. Jak můžou být trámky od sebe a jak silné na ně OSB desky je také popsáno v článku. Ohledně šroubování souvrství OSB desek je to uvedeno v obrázku včetně požadavků na počty a rozteče mezi šrouby včetně umístění. Ohledně parotěsné zábrany jen uvedu, že tato má chránit tepelnou izolaci vůči vlhkosti z interiéru, aby se nesrážela v souvrství.
Mirek | 8.6.2015 20:24
Dobry den,mám dotaz.Rozebral sem podlahu v přízemí podsklepeného domu.Pod škvárou jsou ička s klembou.Izolace stěn je zhruba 8cm nad klembou.Chci srovnat klembu nivelací na to izolaci vytaženou do výšky izolace stěn,na to dřevěný rám vyplněný vatou.Na rám 2vrstvy osb desek.Rád bych znal váš názor.Děkuji
admin | 9.6.2015 07:01
Dobrý den, ve vašem návrhu zevrubného postupu řešení podlahy z OSB desek nevidím problém. Samozřejmě pro správnou funkci je třeba dodržet veškeré postupy včetně detailů viz článek.
Martin | 15.6.2015 08:34
Dobrý den, děkuji za vypsaný postup. Budu z něj jistě čerpat cenné rady. Chtěl bych se jen zeptat = stropní trámky, které budu od sebe dávat ve vzdálenosti 625mm budou mít delku 400cm. Nosné trámy jsou totiž od sebe vzdáleny cca 390cm a já se chci dotázat zda 4m není moc. Ptal jsem se několika kutilů a říkali, že pokud stropní trámky (rošty) budou mít rozměry 10x16 a budu je stavět na výšku - problém to nebude. Dotazovaní sice jsou kutilové ale ne odborníci, proto se ptám vás.
admin | 15.6.2015 10:50
Dobrý den, ohledně délky trámků a jaký to bude mít dopad na stabilitu konstrukce a funkčnosti podlahy vám také neřeknu nic přesného. Neznám všechny podrobnosti a na místě jsem nebyl. Byla by velká troufalost to takto na dálku posoudit. Tohle je na statika. Můžete čerpat ze zkušeností kutilů a realizačních firem, ale já osobně bych svůj záměr předložil statikovi k posouzení.
Jaromír Fridrich | 23.6.2015 14:13
Dobrý den.
Chystám se rekonstruovat podlahu v podkroví a prosím o radu. Stávající podlaha je tvořena prkny přes trámy,ale je docela křivá.Nechce se mi však prkna trhat, jelikož jsou zcela vpořádku.Můžete mi poradit jak vyrovnat nerovnosti?Stačí přes tato prkna položit OSB nebo je nutné nejprve např.vysypat liaporem a pak teprve pokládat OSB?
Děkuji a prosím zaslat odpověď na můj uvedený e-mail.
admin | 23.6.2015 18:51
Dobrý den, pokud jsou prkna stabilní a neprohýbají se, tak můžete klidně jako vyrovnávací vrstvu použít podsyp z liaporu. Podrobný návod je zde na odkazu viz příloha technický list: http://www.stavebniny-rychle.cz/liapor-1-4mm-vak-1m3.html
Michal | 20.7.2015 18:14
Dobrý den, mám takový dotaz, dá se OSB deska použít i venku? potřebuji udělat podlahu ale ve výšce tzn. nad terénem cca 20 cm (železnou kontrukci již mám a ukotvená bude dostatečně prošla žárovým zinkem pro jistotu) ale na to bych chtěl položit dlažbu resp. podklad nějaká deska (OSB? překližka s folií?) na to lepidlo a dlažbu. Je to možné takto vyřešit?
admin | 20.7.2015 19:10
Dobrý den, obecně se OSB deska dá použít i v exteriéru, tedy pokud se jedná o OSB desku do vlhka. Je však rozdíl mezi vlhkem a přímou trvalou vodou. OSB deska do vlhka musí být před přímou vodou (déšť, sníh) povrchově chráněna. Jinak s tím není problém, tedy ji můžete použít. Já osobně mám takovouto zkušenost, kdy jsem OSB deskou do vlhka měl překrytou skruž s vstupem do vodní jímky a nebyla nijak povrchově ošetřena, chráněna, tedy na ni pršelo a v zimě na ni ležel normálně sníh. Časem cca po jednom roce trochu nabobtnala, ale držela pohromadě a nerozpadla se ani se nijak nekroutila. Pokud tedy zajistíte, aby na ni běžně nepršelo a nepadal na ni sníh, nemusíte se ničeho bát.
Michal | 20.7.2015 22:12
Dekuji za info. Ja mam podobnou zkusenost. Stavel jsem bazen a mel to prave zakryte osb deskami tl. 12, vydrzelo to ale trochu se ohnuly ale je fakt ze nebyly polozene uplne na rovine ani nejakem rostu jen na par tramech prisroubovane ve sklonu, pod plachtou trochu i prselo na to, vydrzelo to pres zimu. V drevonakupu kdyz jsem kolegovi parkrat vyzvedaval tu cernou(hnedou) preklizku taky rikali ze i osb se da pouzit venku jen to natrit. Ale ty nebrousene se snad na nic venku ani nehodi :) jeste popatram a uvidime. Kazdopadne dekuji.
Roman Šrámek Jeremy | 27.7.2015 18:13
Dobry den , chceme polozit osb desky brousene jako finalni povrch na beton mistnost velka cca 10m2.A ted co bych rad vedel delam dobre? Popis na beton paro na paro starlon 3mm a po te osb brousena pero drazka a jak kotvit proti pohybu staci lepit ve spoji do pera?A jak velka dilat.spara staci 5mm? Moc dekuji za odpoved S pozdravem Šrámek.
Roman Šrámek Jeremy | 27.7.2015 18:15
Jeste dodam tlostka osb 12mm pevny rovny podklad melo by stacit? Dekuji
admin | 27.7.2015 20:27
Dobrý den, omlouvám se, ale některým vašim termínům nerozumím, cituji: "paro na paro starlon 3mm". Jinak obecně lze vytvořit z OZB desek plovoucí podlahu jako pochozí vrstvu, stejně jako se tvoří z laminátových lamel. Je třeba pod ni zvolit vhodnou podložku, například Mirelon a podobně, to by vám měl poradit prodejce těchto doplňků v podlahovém studiu. Já za sebe mohu doporučit pouze Mirelon, tloušťka je na vás, čím větší tím bude lepší účinek, samozřejmě nepřehánět, aby se podlaha nehoupala (10 mm by mělo stačit). Ohledně dilatační mezery u stěn bych dodržel co je v článku psáno, tedy dilatační spára musí být nejméně 15mm od stěn místnosti ve které je tato podlaha realizována. Pokud chcete lepenou podlahu, pak se lepí přímo na betonovou samonivelační stěrku, povrch musí být naprosto hladký a rovný, bez mastnost a nečistot. Postupuje se stejně jako u lepených masivních podlah, nebo parketových podlah.
Roman Šrámek Jeremy | 27.7.2015 20:47
Omlouvam se parozabrana - paro.
Petr | 3.8.2015 00:56
Dobrý den.
V bytě měním podlahu. Odstranil jsem parkety a asfalt, na kterém byly položeny. Podlaha je nyní tvořena betonem, který chci vyrovnat samonivelační stěrkou. Mohu přímo na tuto stěrku položit dvě vzájemně sešroubované OSB desky křížem přes sebe (pero-drážka, tloušťka 15 mm), na ně mirelon (2 mm), a pak laminátovou plovoucí podlahu? Je nutné OSB desky lepit plošně ke stěrce?
Mohu případně nahradit spodní OSB desku polystyrenem EPS 200 S?
admin | 3.8.2015 08:07
Dobrý den, pokud jste si přečetl článek u kterého jste napsal vaše dotazy, tak už víte spoustu informací o možnostech jak vytvořit podlahu z OSB desek. Neznám skladbu vaší podlahy a nevím, jestli se jedná o podlahu v patře, nebo na terénu. To vše má vliv na odpověď. Nadruhou stranu je na vaše dotazy mnoho odpovědí v komentářích zde u tohoto článku. Desky OSB lze lepit celoplošně a také je pokládat jako plovoucí podlahu. Také lze pod ně umisťovat tepelnou izolaci včetně polystyrenu EPS 200 S. Pokud byste to takto realizoval, tak doporučuji kvůli roznášecí vrstvě použít dvě vrstvy OSB desek jak je psáno v článku. Pokud nechcete podlahu nijak zateplovat a nejedná se o podlahu nad obytným prostorem kde by se musel řešit kročejový hluk, tak to můžete provést jak jste popsal.
Petr | 3.8.2015 20:06
Děkuji za info. Byt je v patře (nad dalším bytem). Podlahu mohu celkem zvýšit max. o cca 4 cm (bez pochozí vrstvy jen o 3 cm), takže mám pouze možnost dvou OSB desek. Polystyrenem bych chtěl snížit náklady na cenu podlahy tzn. nahradit jednu OSB desku (o tepelnou izolaci nejde). Jakou skladbu podlahy těchto 3 cm byste doporučil? Mohl byste také porovnat (výhody/nevýhody) plošného přilepení nebo nepřilepení sešroubovaných OSB desek ke stěrce? Děkuji.
admin | 4.8.2015 09:12
Dobrý den, moc se toho nedá v této tloušťce vymyslet. Nejmenší tloušťka kročejového polystyrenu Styrofloor T4 je 15 mm. Tak z důvodu snížení kročejového hluku toto, nebo Mirelon. Jinak vás soused pod vámi nebude mít rád. Ohledně srovnání lepení a šroubování OSB desek? Snad jen že u lepených dvou vrstev nehrozí v případě celoplošného lepení vrzání podlahy. Já osobně bych v případě dvou vrstev OSB desek volil kombinaci lepení a prošroubování desek mezi sebou a řešil bych to jako plovoucí podlahu. Celá vrstva jak je popsána v článku.
radek | 5.8.2015 11:50
dobrý den, je skvělé vidět že je tu někdo kdo se tomu opravdu věnuje :) . Chceme řešit v obchodě podlahu z osb, jedná se o přízemí ve starém pražském domě. je silnější vlhkost jen ve zdech. Na podlaze je lino, pak podkl. koberec.nerovnost je místama max. 2-4mm. Chceme koupit 18mm broušenou PD a tu pouze suchou cestou položit na tento koberec. Chceme položit jen jednu vrstvu. Myslíte že to je vhodný postup? stačí když nám podlaha vydrží 5 let a bude pevná. Nehceme do této rekonstrukce investovat zbytečně peníze. Předem Vám děkuji za pohotový dotaz.
admin | 5.8.2015 18:51
Dobrý den, pokud nejsou opravdu rozdíly nerovnosti veliké, tak by to jako dočasné provizirní řešení šlo provést. Ale v případě, že nerovnost je v větší, tak by se mohly poškodit spoje mezi OSB deskami a to by nebylo dobře. Nejlepším postupem by bylo vše odstranit a provést saminivelační vyrovnávací stěrku a pak teprve pokládat OSB desky.
Honza | 5.8.2015 12:09
Dobrý den,

pokud jsou desky bez pera a bude mezi nimi dilatační spára cca 3mm, čím tuto spáru prosím vyplnit, aby se to v nich nepropadalo, když na tom bude pouze podlahová folie a linoleum?

Děkuji.
admin | 5.8.2015 18:44
Dobrý den, já bych použil OSB desky P+D. Tam tento problém nemusiíte řešit. Desky OSB bez perodrážky jsou vhodnějš jako podkladní roznášecí vrstva pod pochozí vrstvy typu lamely plovoucí laminátové podlahy atd. Pokud byste to přeci jen chtěl řešit, tak bych na vašem místě použil nějaký truhlářský, podlahářský tmel. Podle mě by měl být pružný, aby se podával rozpínavosti OSB desek jak je třeba.
Jarda | 14.8.2015 11:01
Dobrý den,chci dělat podlahu v podkroví z osb na ně pak plovoucí laminát.podlahu. Skladba stropu je :trámy na nich původní prkna(pod nimi žádná izolace - místnosti pod ním jsou vytápěné). jelikož podlaha není zcela rovná, potřebuji ji nějak srovnat.Mohu na stávající prkna položit nějakou zvukovou izolaci(poraďte typ a sílu), na ně 2vrstvy OSB křížem slepit,miralon a plovoucí podlahu podlahu?je nutné v některé vrstvě položit parozábranu?Děkuji
admin | 14.8.2015 11:40
Dobrý den, nejdříve bych na prkna položil parozábranu a pak vyrovnal povrch pomocí Liaporu, což je vyrovnávací podsyp z Keramzitu, který je akustický, tepelně izolační a požárně odolný materiál, navíc velmi pevný. Na odkazu níže naleznete informace a v technickém listu viz přílohy u zboží jsou i návrhy skladeb i s pomocí OSB desek pro vaše řešení. Ohledně kročejové izolace lze použít kročejová vata, nebo polystyren, to je na vás. Nezapomeňte také na okrajové pásky snižující přenos kročejového hluku do stěn a tím do přilehlých místností jak nahoře, tak i dole.

http://www.stavebniny-rychle.cz/liapor-1-4mm-vak-1m3.html

Kročejový polystyren: http://www.stavebniny-rychle.cz/krocejovy-polystyren.html
Kročejová vata: http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-n-tl-20mm-11-52m2-bal.html
http://www.stavebniny-rychle.cz/steprock-nd-tl-20mm-7-2m2-bal.html
Jarda | 14.8.2015 12:04
díky za rychlou odpověď,ale mám problém s tím(ohledně liaporu),že původní desky se prohýbají.
Jarda | 14.8.2015 12:49
Můžete mi prosím poradit,co s tím?
díky
admin | 14.8.2015 14:37
Dobrý den, tady se nedá nic vymyslet. Musíte dodržet rozteč konstrukce a konstrukci připravit jak je popsáno. Pravděpodobně jsou trámy moc od sebe vzdáleny či prkna jsou moc tenká. Toto jsou logické důvody, proč se prkna prohýbají, tak že je třeba vytvořit podkladní konstrukci podle informací z článku. Pokud se to nedá řešit, tak je třeba začít od začátku a vytvořit správnou konstrukci. Chápu váš problém a i to, že nechcete určité práce provádět z důvodu náročnosti, ale já vám jinak nedokáži pomoci. Na stávajících trámech musíte vytvořit základní konstrukci jak je popsáno v článku. Dodržet rozteče a vzdálenosti.
jarda | 17.8.2015 07:04
Dobrý den, díky za pomoc.tak se do toho pustím :-)
ŽANETA | 19.8.2015 22:23
Dobrý den měla bych dotaz ohledně podlahy. Koupili jsme rozestavěný RD dřevostavbu,ale jsou tam již položené všude na stěnách i zástěrkové sadrokartony a dneska mě podlahař řekl, že je to velký risk, podlahu vylévat, že tam bude hrozné vlhko, tk ab se sadrokarton neprohl a nemusel se dávat nový, že má z toho strach. Nás napadlo dát na zem tedy na základovou desku polystyren 2x 5cm a na to dát bud osb desky a nebo na polystyren dát štuk a pak položit podlahy, popř. máte nějaké jiné návrhy, co by bylo nejlepší? chtěli jsme podlahové topení aspoň v obyvacím pokoji,ale když se podlahy vylévat nebudou, tak dáme klasické topení, protože asi by to nešlo, když se podlaha nezalije. budu ráda za návrhy, docela to spěchá :-)
admin | 20.8.2015 07:10
Dobrý den, já osobně bych nevymýšlel žádné neprověřené postupy, ale šel bych cestou jak je popsáno v článku. Přesně taková podlaha z OSB desek je správné řešení. Ohledně podlahového topení je jasné, že bez roznášecí betonové či anhydritové vrstvy by nefungovalo správně. Ohledně názoru podlaháře s vlhkostí bych to zase neviděl tak dramaticky. Například já osobně jsem měl podlahy od odborníků a jednalo se o betonové podlahy a míchaly se na místě, pak pomocí speciálního stroje je distribuovaly do domu a moc vody tam nebylo. Ani následné vlhko nebylo nijak dramatické, je třeba větrat. Na naleznete takových firem mnoho. Stačí jim zavolat a popsat stav jaký máte a oni vám navrhnou řešení, určitě nejste první případ s hotovými sádrokartony, kde se má realizovat betonová či anhydritová podlaha. To je jen okrajově můj názor na vaše obavy s vlhkostí. Určitě bych neriskoval nějaké štuky na polystyreny a na ně podlahy, to podle mě bude problém.
Dáša | 23.8.2015 20:04
Dobrý den.Mám betonovou podlahu a na ni dřevotřísku,kterou chci odstranit můžete mi prosím poradit co místo ní .V bytě je vysoká vlhkost.Děkuji
admin | 24.8.2015 17:38
Dobrý den, pokud se vám jedná o zachování dřevěného povrchu, tak můžete použít OSB desky do vlhka. Jsou impregnované a můžou být použity ve vlhkém prostředí.

http://www.stavebniny-rychle.cz/osb-desky.html
dasa | 25.8.2015 15:45
Dékuji za odpovědˇs pozdravem Dáša
žanka | 5.9.2015 10:18
dobrý den, měla bych dotaz ohledně podlahy. Máme dřevostavbu nízkoenergetického RD, na zákl.desce je izolace a opět beton(pár cm, bylo nachystáno cca 15cm na podlahové opení, izolace a anhydrit, ale nakonec jsme to trošku přeměnili). Jelikož jsou v době již všude sadrokartony uvažujeme o suché podlaze. Je možné dát na zem polystyren a na něj OSB desky ve dvou vrstvách? popř. jestli stačí osb desky na polystyren položit a nebo to chce hranolky a přišroubovat to do nich? Pujde to do všech místností, jen váháme do koupelen, jestli by nešlo např. polystyren potáhnout nějakým lepidlem... prostě aby e udělala jakoby vrstva tvrzena a na to šla dlažba a nebo osb desky v koupelně také nevadí? Budu moc ráda za radu. popř jakou variantu zvolit, na vánoce chceme být už na baráčku(tedy stehování do konce listopadu).
admin | 5.9.2015 12:27
Dobrý den, ohledně polystyrenu by to šlo při dodržení pravidel: minimálně polystyren EPS 200 S (200 kPa) únosnost a více, dvě vrstvy OSB desek lepené k sobě celoplošně. Vrchním lepidlem na polystyren žádnou tvrzenou vrstvu neuděláte. A když suchou podlahu, tak proč nerovnou ze sádrokartonu? Například systém Rigips ji nabízí, má to vyzkoušené, jedná se o tvrzené desky, celý funkční systém RIGIDUR. Proč zkoušet něco, co ještě nikdo nevyzkoušel, nějaké stěrky lepidel na polystyren a pak dlažba, proč něco takového a čekat zda li to vydrží a vyhodím či nevyhodím peníze vše budu předělávat? Nebo zkuste systém suché podlahy od Isoveru, jedná se o ucelený syszém Isover Stepcross: http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-stepcross-tl-160mm.html
Jaroslav | 8.9.2015 15:30
Dobry den,
premyslim o stropu z OSB desek a prosim o radu. Vnitrni rozmery domu jsou 9x14m s priznanymi tramy na sirku domu s rozestupy priblizne 1.2m. Predpokladam, ze bude treba udelat na tramy rost po cele plose. A ted otazka, lze polozit na celou plochu OSB desky tloustky 25mm, na ne udelat dreveny rost s roztecemi 60cm a vysky cc 20cm s foukanou izolaci a priklopi OSB deskou 25mm a pak koberec nebo 2. rovnou na tramy udelat rost, ze spodni podhledove strany OSB desku 12mm, 20cm foukane izolace a zaklop OSB 25mm deska a koberec?
Dekuji
admin | 8.9.2015 18:31
Dobrý den, ohledně roštu a vůbec podkladu je to perfektně popsáno v článku a více vám asi nedokáži poradit, to by musel statik, ten po prohlídce na místě dokáže stanovit dostatečnou konstrukci, tak aby byla dostatečným podkladem pro podlahu z OSB desek. Je tam také psáno o maximální osové vzdálenosti mezi trámy. Proto po informaci o vaší osové vzdálenosti doporučuji návštěvu statika. Ohledně vrstev OSB a jejich tloušťky je to také v článku popsáno, jestli můžete použít jednu vrstvu tl. 25 mm nedokáži takto jednoduše na dálku říci, ani si to netroufám. Jestli budou na trámech OSB desky, nebo ze spodní pohledové strany asi je ohledně nosnosti a funkčnosti podle mě jedno. Závěrem, nemám žádné zkušenosti s foukanou izolací, tak že nevím, jaké podmínky a záklopy vyžaduje její aplikace do skladby podlahy z OSB desek.
Libor Dvořák | 29.9.2015 13:03
Dobrý den, v přízemí RD (kuchyň+jídelna) nad sklepem chci vymněnit stávající podlahu (škvára, prkenný záklop, dřevotřískové přířezy, PVC) celkem 14 cm, za polystyren, 2xOSB a PVC. Tzn. na polystyren mám cca 10 cm, na 2xOSB 4cm. Dříve jsem uvažoval použít polystyren 100S, po přečtení komentářů a odpovědí vidím, že i 150S nezaručí neklesání podlahy - jaký PLS tedy použít ? Bude dostačující 2xOSB 18 mm ? Děkuji
admin | 29.9.2015 17:16
Dobrý den, ohledně polystyrenu, je jasné, že pokud tento nebude mít dostatečnou roznášecí plochu, tak se nejen že prošlape v nejvíce používaných místech, ale podlaha může i klesat. Je třeba pořád vzít v potaz, že se jedná o polystyren EPS. Raději začněte někde na polystyrenu EPS 200 S a více. Pokud bych to řešil přímo já ve svém domě, tak bych použil extrudovaný polystyren s polodrážkou ve skladbě, kterou uvádíte. Přeci jen ta únosnost v tlaku je lepší 300 kPa. Ohledně tloušťky OSB desek vám bude vše jasné, pokud si přečtete článek u kterého píšete váš dotaz. Konkrétně ta část, pod druhým obrázkem, tam je vše jasně popsáno. Ano, 18 mm OSB desky postačí za určitých v článku popsaných okolností a s dodržením správného postupu montáže s použitím správných komponentů.
Michal | 11.10.2015 21:18
Dobrý den chci se zeptat děláme podlahu z OSB desek a nevím čím slepit dvě vrstvy na sebe prosí o radu jaké mám zvolit lepidlo.
Děkuji.
admin | 12.10.2015 07:28
Dobrý den, nejlépe bude, když si přečtete náš jiný článek o OSB podlahách, je tam jak video, tak i dole v komentářích pod článkem doporučená lepidla.
http://www.stavebniny-rychle.cz/podlaha-z-osb-desky-je-levna-a-rychla.html
david | 18.10.2015 12:30
dobrý den chci udělat novou podlahu v ložnici v prvním patře RD podlaha je trámová zaklopená prknama která jsou bez větších výškových rozdílu mezi jednotlivými prkny ale koberec by se asi časem mezi prkny vyrýsoval já bych na prkna přišrouboval už jen osb desky sílu 15 mm (tím se výškově srovnám s vedlejší místností) můžete mi poradit jestli je tento způsob možný popřípadě nějaké vylepšení děkuji
admin | 18.10.2015 17:25
Dobrý den, pokud nehodláte řešit kročejový útlum a prostorovou akustiku a nebude vám vadit, že dupání a když něco spadne nahoře na podlahu, tak to bude v místnosti pod touto podlahou slyšet a pokud vám nevadí že bude slyšet i prostorový hluk z horní místnosti do spodní, tak asi není co řešit. Jinak by se správně měla použít kročejová izolace, a správně byste podlahu měl řešit jak je uvedeno v článku u kterého jste vznesl tento dotaz. Pokud to hodláte realizovat jak píšete, tak vám asi nedokáži pomoct a nějak více poradit.
david | 19.10.2015 19:01
Dobrý den no právě ten kročejový utlum by mě zajímal nevím jestli by stačilo položit na prkna třeba mirelon nebo něco jiného? a na to přišroubovat ty osb desky, jako vrchní vrstva bude koberec děkuji za odpověd
admin | 19.10.2015 20:40
Dobrý den, pokud vás zajímá kročejový útlum, tak bych doporučoval přečíst tento náš článek:
http://www.stavebniny-rychle.cz/akustika-a-opatreni-proti-hluku-v-budovach.html

Mirelon má jisté kročejové účinky, ale jeho účinek je malý, jedná se o doplňkový materiál, vy musíte použít kročejovou vatu, nebo kročejový polystyren, přičemž pod OSB desky je vhodnější ta kročejová vata. Jedná se o tvrzenou vatu, která se dá pro vaše účely použít, nezapomeňte také na okrajové pásky, strukturální hluk se přenáší také do stěn a tím do okolních místností. Použít můžete například tuto podlahovou čedičovou vatu: http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-n-tl-20mm-11-52m2-bal.html
Vlado | 26.10.2015 13:20
Dobrý den,
rád bych se poradil, jak nejlépe realizovat podlahu v paneláku. Po vytrhání starých vrzajících parket a hobry mám cca 4cm výškový rozdíl mezi touto a sousední místností kde je stěrka + PVC. Původně jsem chtěl položit přímo na panel 2cm Mirelonu a jednu vrstvu OSB desek PD 18mm a koberec. Po přečtení tohoto článku se začínám přiklánět spíš k variantě 1cm Mirelon + dvě vrstvy OSB PD 15mm pouze lepené k sobě a koberec. Místnost je velká 8,4m2, ale v plánu jsou i další dvě místnosti (16,5m2 a 12m2). Jsou tyto varianty dostačující?
Děkuji za článek a případnou radu.
admin | 26.10.2015 15:00
Dobrý den, pokud neřešíte kročejový útlum či zateplení, tak je to jedno. Pokud řešíte kročejový útlum, tak bych dal více kročejové izolace a pak OSB desky. Ve vašem případě je tak trochu jedno, zdali budou dvě vrstvy OSB desek či jedna. Nepotřebujete extra pevnou roznášecí vrstvu. Jako základ máte jak píšete panel, předpokládám z betonu. V podstatě jsou obě varianty možné, ale z pohledu akustiky nedostatečné, Mirelon je doplňková kročejová a tepelná izolace. Nicméně každý pokus o snížení kročejového hluku je přínosný. Já osobně, pokud nemáte opravdu větší prostor pro skladbu, bych dal kročejovou izolaci Isover N a na ni OSB desku P+D v tl. 18 mm. Docílíte tím lepších vlastností jak z pohledu akustiky, tak i případného zateplení, navíc se v případě ISOVER N jedná o požárně odolnou minerální izolaci. Nezapomeňte na aplikaci postranních N/PP pásků z kročejové vaty. Je třeba je po obvodu místnosti instalovat, aby se kročejový hluk nepřenášel do stěn a tím do sousedních místností.

http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-n-tl-20mm-11-52m2-bal.html
http://www.stavebniny-rychle.cz/osb-deska-4pd-nebrousena-do-vlhka-18mm-1-563m2-ks.html
http://www.stavebniny-rychle.cz/isover-n-pp-15x50x1000mm-20bm-bal.html
Franta | 11.11.2015 17:27
Dobrý den,můžu z OSB desek realizovat
rekonstrukci bytového jádra na konstrukci pro sádrokarton?
V panelovém bytě na betoně je nalepená
guma je nutné ji před položením kročejové izolace odstranit?
admin | 11.11.2015 18:32
Dobrý den, jistým způsobem by se dala sádrokartonová konstrukce využít pro montáž OSB desek, ale to záleží jaká a jak je realizovaná, dále je třeba počítat s tím, že OSB desky budou více reagovat na změny teplot a vlhkost vzduchu pohybem a rozpínáním, nežli sádrokartonové desky. Můj osobní názor je, že by montáž OSB desek na sádrokartonovou konstrukci za jistých okolností šlo realizovat, ale všeobecně to říci nelze. Ohledně druhé části dotazu, nevím o jakou gumu jde a proč je na betonové podlaze a jakou tam měla funkci, tak že bych ji klidně odstranil a pak instaloval kročejovou izolaci, konkrétně kročejovou minerální vatu a nezapomeňte také na okrajové pásky ze stejného materiálu a pak až realizujte roznášecí vrstvu. Pokud jste to myslel tak, že guma je položená na již hotové podlaze před pokládkou podlahové krytiny, pod kterou hodláte instalovat kročejovou izolaci, například Mirelon, či něco obdobného, tak bych opět řešil na vašem místě, proč tam ta guma je a jakou měla funkci. Je možné, že se jedná o hydroizolaci a vám to přijde jako guma, nebo to guma je a někdo ji použil jako absorpční část pod podlahovou krytinu místo kročejové izolace. To je podle mě také špatně, tak že bych ji odebral. Nebo to něco je co má svou funkci, takto to nedokáži posoudit. Jinak by obecně neměla guma mít vliv na funkci kročejové izolace.
Franta | 11.11.2015 22:19
Omlouvám se za výraz guma-je to lino
staré 35 let.
admin | 12.11.2015 07:50
Dobrý den, pokud je to lino či linoleum, tak bych to odstranil.
Jan | 18.11.2015 18:26
Dobrý den,
na chalupě chceme zvukově izolovat podlahu v podkroví. V tuto chvíli leží na trámech prkenná podlaha ze starých cca 3 cm tlustých prken. Pod nimi polystystyrénové desky mezi trámy. Ze spodní místnosti jde nahoru dost hluk. Chci na prkna položit izolační minerální desky cca 40-50 mm, na ně volně OSB desky (jakou tloušťku?) s drážkou,mirelon a plovovoucí podlahu. Stačí jedna vrstva OSB desek? Je tento postupo správný a odhluční dostatečně hluk ze spodní místnosti? Nebo mám raději izolovat strop dole?
Děkuji za radu.
admin | 19.11.2015 08:12
Dobrý den, pokud řešíte hluk ze spodní místnosti, tak musíte použít ze spodní strany, tedy do stropu či podhledu zvukově pohltivou minerální vatu (akustickou). Namísto polystyrenu, bych vyplnil místo mezi trámy akustickou minerální vatou, například Isover ORSTROP, ROCKTON, Čedičová vata MPS a další podobné. Ohledně podlahy z OSB desek je třeba přečíst článek u kterého zde píšete dotaz. Jsou dva základní hluky, prostorový, který byste mohl vyřešit ze spodní strany jak jsem vám zde v odpovědi popsal a pak kročejový, strukturální, který musíte vyřešit použitím kročejové izolace ve skladbě podlahy z OSB desek, kterou budete realizovat v místnosti nahoře. Kročejovou izolaci, konkrétně bych použil kročejovou minerální vatu (Isover N, Steprock HD) musíte vložit jako poslední vrstvu celkové skladby hned pod roznášecí vrstvu z OSB desek. Podlaha, kterou chcete realizovat je v článku podrobně popsána včetně požadovaných tlouštěk OSB desek a montážních pravidel. Také je vše vidět na obrázcích, stačí přečíst článek, konkrétně jeho druhá část popisuje podlahu z OSB desek, kdy se tyto desky kladou přímo na tepelnou izolaci. Je zde jen rozdíl v použití kročejové izolace ve skladbě a to pokud se jedná o realizaci podlahy nad obytným prostorem, pak je to nutné, ba přímo povinné ji použít. Kročejový, strukturální hluk je velkým problémem, nese se pak konstrukcemi prakticky do celého domu, tak to nepodceňujte.
Milan | 17.12.2015 22:42
Dobrý den chystam se řešit starou vrzajici podlahu ve stare zástavbě kde chci docílit aby byla podlaha rovná a co nejméně se přenášel hluk nebo vrzání k sousedům podemno.Podlaha je nyní složena z nosných trámu mezi nima je škvára a je zaklopena prkny na kterých je stará dřevotříska.Jak nejlépe postupovat v tomto případě? Je vhodné škváru vabrat a vycpat vzniklé prostory izolací?Děkuji za případnou radu
admin | 18.12.2015 06:29
Dobrý den, jedná se o typ řešení, který je velmi podrobně popsán v první části článku u kterého jste vznesl dotaz. Prostor mezi trámy vyčistit od škváry a já osobně bych kvůli snížení prostupu prostorového hluku vyplnil akusticky pohltivou minerální vatou. Do skladby podlahy, tedy pod roznášecí vrstvu z OSB desek bych pak zařadil kročejovou izolaci, která má za úkol co nejvíce ponížit kročejový, strukturální hluk, který se nese jinak konstrukcemi a právě tato kročejová izolace ho poníží. Ohledně montáže OSB desek je velmi dobře vše popsáno v článku.
Milan | 18.12.2015 20:01
Děkuji za rychlou odpověd.Ještě se zeptám.Škváru vyberu dám izolaci pak bych chtěl vrátit puvodní prkna na latě kterýmy si udělám rovinu a vše pořádně prošroubovat.Na tyto prkna chci dát OSB desky tak jak je zde popsáno a moje otázka zní když mezi tyto prkna a OSB desky dám kročejovou izolaci mohu to prošroubovat nebo jen desky k soběa to vše nechat ležet volně na kročejové izolaci?
admin | 19.12.2015 08:01
Dobrý den, můžete použít obě varianty postupu, které popisujete. Jen při prošroubování se může skrze šrouby přenášet strukturální, kročejový hluk. Ono těch šroubů nebude zase tak málo a strukturální hluk se přenáší skrze materiál v podobě vibrací a pokud tam ty šrouby budou, tak skrze ně můžou vibrace pokračovat do spodní konstrukce, kterou jste zde popsal. Kročejová izolace má za úkol oddělit roznášecí desku podlahy (OSB desky) od spodních vrstev podlahové konstrukce, vše tak, aby se kročejový hluk nepřenášel do spodních místností a také okolních. Výsledkem v případě prošroubování souvrství vámi zamýšlené podlahové skladby pak bude ponížená účinnost kročejové izolace a o kolik nedokáži takto určit.
červ | 23.12.2015 12:26
Dobrý den, chceme zaklopit podlahu venkovní terasy která bude ve výšce 220 cm nad terénem se spádem 1cm/metr OSB deskami 4PD nebroušenými do vlhka síly 12 mm. Tyto budeme pokládat na trámy vzdálené od sebe 30cm a na tento záklop se přišroubují střešní latě 5x3cm. Na ně přijde položit podlaha z terasových desek, mezi kterými bude dilatace asi 3mm. Je potřeba horní a spodní plochy těchto OSB deskek ještě nějak upravit/natřít proti působení vlhkosti,vody a sněhu ? Prostor pod terasou chceme využít ke skladování.
admin | 23.12.2015 20:56
Dobrý den, pokud jsou označeny desky OSB jako do vlhka, tak jsou odolné vlhku a občasnému postříkání vodou. Ta odolnost je obdobná jako u SDK desek do vlhka. Pokud tedy bude vody více, doporučuji OSB desky ošetřit nějakým nátěrem, který je ochrání proti vodě, jinak by se časem poškodily.
Michal | 7.1.2016 11:22
Dobrý den. Potřeboval bych poradit jak položit na starou prkennou podlahu v patře rodinného domu novou z osb a navrchu bude pvc. Stávající podlaha je rovná mezi trámy byl původně rákos, ale otec to tehdá vybral, takže teď je tam vzduchová kapsa. Podlahu potřebuji zateplit a odhlučnit, alespoň mírně. V úvahu mi přijde buď foukaná izolace pod prkna mezi trámy, nebo pak položená izolace na prkna a na ně osb (jednou nebo dvakrát do kříže? A případně jaká tlouštka osb, nebo dřevotříska?)
admin | 7.1.2016 12:41
Dobrý den, vše na co se ptáte je již řešeno a odpovězeno v komentářích zde u článku, vím, je jich mnoho, ale stačí použít kombinaci kláves "CTRL+F" (vyhledávání v textu na stránce) a zadat klíčová slova z vašeho dotazu a nemusíte pak pročítat všechny komentáře, ale jen ty co budou vaše slova obsahovat.

Nicméně vám mohu jen podle informací co jste napsal říci svůj názor. Pokud potřebujete podlahu odhlučnit, tak si nejdříve musíte stanovit, jaký hluk hodláte řešit. Pokud prostorový, tak je třeba dutinu pod prkny vyplnit zvukově pohltivou minerální vatou, což je nejlépe kamenná vlna s co největší objemovou hmotností, ta má také nejlepší akustické vlastnosti z hlediska pohltivosti. Ušetříte tak prostor, ale musíte zase ta prkna demontovat. Alespoň byste zkontroloval stav konstrukce a zjistil rozteč trámů. Nebo tuto vatu, která nesmí být zatížená vložte na prkna, ale do vytvořeného rastru (aby nebyla zatížená další vrstvou) a pak teprve můžete řešit podlahu z OSB desek jak je popsáno v článku. Je třeba dodržet rozteče kvůli stabilitě podlahy, aby se desky OSB pak nehoupaly.

Pokud řešíte kročejový hluk, tedy ten co vzniká chozením po podlaze a padajícími předměty apod. Tak tady je třeba použít pod OSB desky kročejovou izolaci, což může být jak minerální vata, tak i kročejový, elastifikovaný polystyren, oba druhy významně poníží přenos kročejového, strukturálního hluku do spodních místností, také okolních. S foukanou izolací nemám žádné zkušenosti, nemohu tedy napsat na tento druh izolace žádné své poznatky. Ohledně tvorby roznášecí vrstvy z OSB desek je vše velmi detailně popsáno v článku, stačí přečíst a bude vám jasno, jestli do kříže a zda lepit či šroubovat a nebo obojí. Jsou tam veškeré rady a pravidla, která je třeba dodržet, nic nepodceňujte, jinak to nebude pak dobře fungovat. Je důležité, aby podloží na které vše budete realizovat bylo stabilní, aby trámy pod prkny byly v požadovaných roztečích viz informace v článku. To můžete poznat podle toho, zda se teď prkna houpají při chůzi po nich, nesmí se vůbec prohýbat.
Michal | 7.1.2016 14:05
Děkuji moc za Váš čas a odpověď.
Miloš | 12.2.2016 08:06 | truhlarstvitomi@seznam.cz
Dobrý den ,

pokládal jsem podlahu v podkroví ve starém domě , dávali jsme rošt cca 400mm od sebe pak dávali na rošt mirelon a pokládali OSB desky 15 mm ve dvou vrstvách křížem na pero drážku a vše prošroubovali . po půl roce si domácí stěžují ,že na některých místech podlaha vrzne . nedali mezi rošt a osb desky izilaci jak jsem jim doporučoval . byl můj postup špatný ? Děkuji
admin | 12.2.2016 08:19
Dobrý den, osvědčený postup je popsaný v článku u kterého píšete komentář. Ale postupů je více a pokud ten váš máte vyzkoušený, tak bych v tom neviděl problém. Podle mě v místech, kde se dřevo může o sebe nějak třít mohou vznikat vrzající problémy, tak že nějak jak píšete odizolovat, nebo kromě šroubování ještě lepit. Vrzání může být způsobeno nedodržením roztečí při šroubování, nebo použitím špatné délky vrutů. Je toho hodně co může výsledek ovlivnit, vše je v článku popsané. Další možnost je, že vrže rošt na kterém jsou OSB desky aplikovány.
Radek | 29.2.2016 20:51
Dobrý den,měl bych dotaz.Mám broušené OSB desky P+D,dostatečně prošroubované. Bude se pokládat Novilux Traffic. Je třeba spoje,nebo ďolíčky po šroubech zatmelit? Bojím se,aby se mi to časem nevytlačilo do PVC. Děkuji za informaci.
admin | 1.3.2016 08:17
Dobrý den, nejsem specialista na podlahové krytiny, ale podle mě pokud není plocha zcela rovná, tak bych případné prohlubně a nerovnosti zarovnal a dolíčky přetmelil. Jinak se podle mě vykreslí skrze podlahovou krytinu, jak jsem pochopil PVC.
Jarmila | 14.3.2016 10:58
Dobrý den, potřebuji radu, jak nejlépe udělat novou podlahu ve starém domku. Dosud tam jsou prkna, která hnijí a musejí se vytrhat. Pod tím je písek, škvára, občas i kamínky. V domě trochu vlhkost je,protože už není plně funkční izolace stěn. Jaká bude skladba podlahy suchou cestou s použitím desek rigidur? Nebo mohu zvolit i betonovou podlahu? Domek je obklopen zahradou, tak aby se mi tam nedostávali myši, jako se to už letos díky špatné podlaze stalo. Děkuji za odpověď.
admin | 14.3.2016 13:33
Dobrý den, takto ze široka to nelze popsat. Nicméně lze pro vás v případě suché cesty použít podlahu se zásypem z Liaporu, zpevněným cementem. Podrobnosti naleznete v technickém listu viz přílohy PDF u výrobku Liapor u nás na webu: http://www.stavebniny-rychle.cz/liapor-1-4mm-vak-1m3.html

Nebo lze provést klasickou betonovou podlahu s požadovaným souvrstvím viz sekce: CAD detaily zde u nás na webu: http://www.stavebniny-rychle.cz/cad-detaily.html

Vlhkost lze vyřešit kvalitně provedenou hydroizolací stěn a podlahy.
Field | 2.4.2016 13:10
Mam podlahu z osb desek, dve vrstvy k sobe lepene a sroubovne. Vse v pohode, jen vrze pri chozeni po ni. Co je spatne? Poradte. Dekuju.
Jaroslav | 24.5.2016 20:46
Dobrý den, mohu se zeptat jak nejlépe připevnit OSB deky na betonovou podlahu ve starém domě v obývacím pokoji? Děkuji
David K. | 28.6.2016 12:32 | krestyn.d@seznam.cz
Dobrý den, mám v plánu vyrovnat podlahu v bytě. Vytrhal jsem parkety a měl v plánu položit buď polystyren nebo vatu a na to dvě vrstvi osb desek na příč. Posléze miralon a plovočku. Je tato skladba možná nebo je někde problém. Předem děkuji za odpověď.
Martin | 20.8.2016 09:09
Dobry den,
Mam v mistnosti neuvěřitelně komplikovanou podlahu,kde vede snad vše co si lze představit +dvě výškově rozdilne traverze.lze prosim zvýšit podlahu cca o 10-12cm nějakou tvrzenou izolaci a pak nani sešroubovat do sebe 2 osb desky?děkuji za odpověď s přáním hezkého dne.
Martin | 20.8.2016 09:21
Zdravim,
zapoměl jsem dodat,že nemohu mit žádný rošt.děkuji
Tomáš | 2.10.2016 19:57
Dobrý den.Prosím o radu jak silné osb mám použít na podlahu v patře.Stávající skladba je,na dřevěných trámech jsou podlahová prkna 4cm neprohýbají se,na to chci položit kroč.izolaci 25mm následně přišroubovat osb.Prosím o radu jakou zvolit tlouštku.Děkuji Tomáš
Daniela | 25.10.2016 10:04
Dobrý den, připravujeme se na rekonstrukci křivé podlahy rozdíl střed kraj 4cm ve starém domě, po odkrytí nášlapné vrstvy v podobě dřevěných prken jsme zjistili, že jsme hned na škváře. Osová vzdálenost mezi jednotlivými trámy je cca 1000mm. Zvolila jsem jako vhodný postup hodit vyrovnávací rošt kolmo na nosné trámy rozteč cca 300-400mm(jedná se o obývák, předpokládaná vyšší zátěž, navíc potřebujeme vyrovnat podložkami nestejnou výšku podlahy) mezi jednotlivými latěmi 5x3cm, následně na to položit dvě na sebe kolmé vrstvy OSB desek tl. 12mm. Vzhledem k hustému roštu předpokládám, že není nutné zvyšovat tloušťku. Ráda bych se Vás zeptala na Váš názor zda je tato konstrukce vhodná a dostatečná, Děkuji
PAVEL | 21.2.2017 13:14
Dobrý den mám také jeden dotaz ne rekonstrukci podlahy.Podlaha standart v 1 patře ve starám domečku Trámový strp,prkna,škvára.polštáře a prkna.Prkna a polštáře jsem a zůstala škvára a ted můj dotaz vrátit dobré poštáře zpátky do nich dorovnat škváru a položit vatu na to položit osb a druhou lepenou křížem nechci šroubovat okolik klesne po zatížení ta vata to jsem se tu nikde nedočetl a nebo položit vatu na + - srovnanou škváru a na to 2* osb 18 mm a zase to samé nebude ta vata časem sedat.Děkuji za odpověd
Naďa | 22.5.2017 10:18
Dobrý den, prosím o radu. Při rekonstrukci podlahy jsme položili na stávající beton izolaci z térového papíru (IPA) – „vanu“. Na to jsme položili rošt z latěk a na něj našroubovali OSB desky. Mezi deskami a betonem vznikl prostor cca 2 cm. Nahoru přišel koberec, dilatační prostor jsme kolem stěn olepili PVC páskou na linolea. Bohužel po roce užívání jsme zjistili po odkrytí koberce, že desky jsou cítit zatuchlinou a jsou mírně vlhké. Myslíte, že by pomohlo dát mezi desky a beton nějaké zateplení? Musíme to urychleně řešit a nechceme opět udělat chybu. Předem děkuji za Vaši odpověď.
Karel | 20.6.2017 07:47
Dobry den,mam problem s dorazenim osb desky do pera kdyz deska je jiz celoplosne podlepena nevim zda lepidlo neni prilis huste aby se deska po nem mohla smyknout.Pouzivam lepidlo ALTELIK.Dekuji za odpoved.
Oldřich | 24.6.2017 10:03
Dobrý den,chtěl bych vás poprosit o radu.Ve starám RD mám dřevěnou podlahu (fošny-zdravé,suché),kterou sbrousím+napustím ochraním nátěr a na to položit OSB desky .Nevím, zda-li bude stačit dát pouze jednu OSB desku pero+drážka o tl. 25 mm a nebo dát dvě OSB o tl. 12 mm. Na OSB se bude dávat koberec a v kuchyni lino.Dále se chci prosím zeptat,zdali je lepší OSB desky lepit nebo šroubovat? Jaký je nejlepší typ OSB desek použit? Děkuji
Zdeněk Orviský | 24.9.2017 12:46 | elzo@email.cz
Může se pod OSB desky dát podlahové topení?
Mirek | 1.10.2017 01:03
Dobrý den,
u 70 let staré zděné nepodsklepené chaty potřebuji vyměnit podlahu (asi 18 m2). Stará podlaha je klasická: škvára a prkna. Domek je na kopci, vlhký není. Jaký doporučujete postup?
Díky za odpověď.
Mirek
Lubos Travnicek | 5.12.2017 20:29
Dobry den,chci se zeptat,jestli pri rozteci lati 30cm,se da pouzit jen jedna vrstva osb desky o sile 22mm s PD. Skladba je:stropni tramy roztec 120cm,zvyseni 20x8cm fosny na vysku, roztec 80cm,na nich late 6x4cm na vysku roztec 30cm.Podlaha bude pochozi v patre,strop mam izolovany ze spodu v mistnostech vatou isover.
Predem dekuji za odpoved.
L.Travnicek
Jiří | 3.1.2018 19:14
Dobrý den.
Prosím o radu s řešením podlahy v podkroví.
Přes trámy máme natloukla prkna, nejsou však úplně rovná ( některé vyšší a zase nižší) do 5mm celkem. V plánu je OSB 2x15mm křížem, ale co pod ně. Max 20mm. Je schopna čedičová vata schopna vyrovnat tuto nerovnost? Nebo se nepromačkne?
Moc děkuji za odpověď.
S pozdravem Jiří
Michaela | 6.1.2018 14:01
Dobry den rekonstrujeme ve starem domě koupelnu v 1.patře,podlaha je ze starych dřevěných prken pod kterými je skvara a další prkna.Chtěli bychom vyrvat staré prkna a nahradit prkna OSB deskami na které bychom dali lino nebo vinylovou podlahu.Jaká prkna byste mi doporučil.Děkuji za vaší odpověď.
Michal | 20.2.2018 21:33
Dobrý den,budu pokládat druhou vrstvu OSB na půdě.První vrstva je přišroubovaná k roštu a neví jestli druhou vrstvu mám přišroubovt k první vrstvě.Používám desky s perodrážkou.Díky za odpověď.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 6: