Postup provádění zásypů z Liaporu zpevněných cementem

Datum: 26.3.2016  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (11)

Potřebujete vyřešit podlahu při stavbě domu či rekonstrukci? Pomůže vám Liapor. Lehké keramické kamenivo, které má velmi zajímavé vlastnosti, hodící se pro váš dům ať už je jakýkoliv. 

Jak už bylo výše psáno, Liapor je lehké keramické kamenivo, které je vyrobeno z přírodních materiálů, jílů. Výroba je založena na výpalu a expandaci přírodních, granulovaných jílů. Výpalem vzniklé slinuté, keramické perly mají uvnitř rovnoměrnou, pórovitou strukturu. 

Tyto perly mají velmi dobré fyzikální vlastnosti. Zejména vysokou mechanickou odolnost a přitom jsou velmi lehké. Nízkou hmotnost zajišťuje právě pórovitá struktura uvnitř granulí Liaopru. Tato přináší i odolnost vůči mrazu. Vysoké pevnosti je dosaženo zejména kulovitým tvarem a slinutým keramickým povrchem. 

Tepelněizolační vlastnosti Liaporu jsou velmi dobré a to je způsobeno především pórovitou vnitřní strukturou, která díky miniaturním vzduchovým komůrkám ve velkém množství přináší tyto vlastnosti. Jelikož Liapor vzniká ve vysoké teplotě při výpalu jílu, tak je také extrémním teplotám odolný. Díky struktuře materiálu dosahuje Liapor i výborných akustických výsledků. 


Liapor je zároveň odolný vůči agresivním chemikáliím. Odolává jak kyselinám, tak i louhům. Současně lze keramické kamenivo Liapor označit díky vstupním materiálům za ekologický. Výroba a i zdroje pro výrobu jsou ryze přírodní. Nepoužívají se žádné škodlivé přísady, ani během výroby žádné škodlivé emise nejdou do ovzduší. 

Liapor je tedy kromě jiného velmi vhodný materiál pro zásypy v podlahách. Používá se jako volný zásypový materiál, který zajišťuje jak zateplení, tak i akustiku a zároveň podklad pro další vrstvy podlahy. Nakonec Liapor zajišťuje i ochranu vůči požáru na vysoké úrovni. 

Tento článek popíše Liapor a jeho využití při realizacích zásypů pomocí Liaporu zpevněných cementem. Pokud budete při stavbě nového domu či rekonstrukce řešit zásyp trámové podlahy, či klenby a dalších typů i běžných podlah pomocí Liaporu, dosáhnete vyrovnávací, tepelně izolační vrstvy s perfektní akustikou. Takto lze podlahu řešit jak u klasických betonových konstrukcí, tak i u zděných a dřevěných konstrukcí. 

A jak se postupuje při realizaci zásypu Liaporem zpevněným cementem?
Základem je rovná, zhutněná vrstva Liaporu. Provedete klasický zásyp zrnem Liaporu dle výběru frakce a tento následně prolijete cementovým mlékem. Cementové mléko vyrobíme tak, že smícháme vodu s cementem v poměru 1:1. Důležité je vědět, že na 1 m3 Liaporu je potřeba použít 150 kg cementu. Prolitím 1 m2 plochy zásypu zpevníme horní vrstvu 10 cm. Spotřebujeme na to 20 litrů cementového mléka. Při normálních tepelných podmínkách a vlhkosti vzduchu je za 20 hodin po realizaci plocha pochozí. Po dalších 48 hodinách lze řešit na této vrstvě Liaporu zpevněné cementem další pochozí vrstvy. Například lepit dlažbu, nebo provádět potěr. Při velkých plochách, nebo při předpokladu ploch s větším následným zatížením, řešených zásypem Liaporu zpevněným cementem, je lepší plochu vyztužit konstrukční výztuží. 

Pokud realizujete zásyp Liaporem zpevněným cementem ve větší vrstvě, tak doporučením je, provádět zásyp po vrstvách, nebo zásyp provádět s již zamíchaným Liaporem a cementem předem v míchačce. Stejně jako se připravuje Liaporbeton. 

Zásyp Liaporem zpevněným cementem je velmi obdobný systému lehčených betonů pomocí Liaporu. Lze takto provádět vrstvy betonových podlah na trámovém stropě, pod plovoucí podlahou, také na klenbách, nebo s uložením rozvodových sítí. Pomocí Liaporu zpevněným cementem lze provádět také vyrovnávací vrstvy balkonů a teras, nebo plochých střech. 

Liapor jako ryze přírodní materiál je velmi účinnou součástí při stavbách nejen rodinných domů, ale i komerčních a průmyslových objektů. 

Autor článku: Pavel Hanzelín
Zdroj informací a obrázky: www.liapor.cz

Komentáře

Otakar Novotný | 28.3.2016 11:57
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je hmotnost liaporu v suchém stavu a jak je to v případě, že se prolije tím cementovým mlékem. Dále by mě zajímalo, jaký by byl tepelný odpor vrstvy 40 cm při použití frakce Liaporu 1-4mm.
Díky za informace. O.N.
admin | 28.3.2016 14:10
Dobrý den, záleží na frakci, ale pokud jak vidím při dalším čtení vašeho dotazu máte zájem o frakci 1-4 mm, tak je hmotnost v suchém stavu 605 kg/m3. Pokud se pak jedná o Liapor zásyp zpevněný cementem, je hmotnost stejná, jen si pro m3 připočtěte hmotnost cementu, která je pro správné zpevnění 150 kg/m3 po vyschnutí tedy bude m3 Liaporu frakce zpevněné cementem dle správného postupu po vyschnutí vážit 755 kg/m3. Tepelný odpor Liapor zásypu z frakce 1-4 mm bude mít hodnotu 3,64 Rmat (m2 K/W).
Jiřina Novotná | 5.4.2016 17:30
Dobrý den, jsou tyhle kuličky to samé, jako je keramzit do květináčů a truhlíků? Můžu to použít úplně stejně? Moc díky za poradenství. Novotná
Ludmila Šupáková | 23.10.2016 18:20
Dobrý den, chci rekostruovat starou podlahu ve třech místnostech RD. Po odkrytí dřevěné podlahy jsme zjistili, že pod dřevěnou podlahou je škvárový zásyp a prkna zespodu jsou lehce prohnilá (podlaha je stará asi 60 let. Co prosím je možné s tím dělat?Bylo by řešením odstranit škváru, natáhout geotextílii či igelit, poté dát vrstvu liaporu, na to polystyen a dvě vrstvy osb desek do kříže? Jen podotýkám, že obvodové zdi domu nejsou odizolované, izolovány jsou pouze základy rd. Podlaha se nachází nad úrovňí terénu, v minulosti nebyl v místnostech problém s tím, že by šla vlhkost do zdí. Po odkrytí dřevěné podlahy byla vrchní vrstva škváry cca 10 až 15 cm zcela suchá. Naratili jsme až hlouběji jak 15 cm do země na lehce zvlhlou hlínu. Poraďte jaké jsou možnosti řešení. Děkuji Šupáková
Petr | 27.5.2021 12:34
Měl bych dotaz na míchání liaporbetonu. Jakou frakci zvolit a jak se míchá? Cement:Písek:Liapor 1:3:1 nebo jinak? Děkuji!
Marcela KREJSOVÁ | 2.8.2022 03:38
Finanční pomoc pro celou ČR: marcela.krejsova01@gmail.com.

Dobrý den, jsem finanční fyzická osoba, která nabízí pomoc při půjčování peněz mezi jednotlivci krátkodobě i dlouhodobě v rozmezí od 50 000 Kč do 20 000 000 Kč s úrokovou sazbou 3 % ročně. Jste registrovaní, máte zákaz bankovnictví a nejste zvýhodněni bankami, nebo ještě lépe, máte projekt a potřebujete financování. marcela.krejsova01@gmail.com
Marcela KREJSOVÁ | 4.8.2022 15:54
Online půjčka až 25 mil. Kč.

Jsem Marcela KREJSOVÁ, certifikovaná, seriózní, legitimní a akreditovaná soukromá věřitelka. Máte špatný úvěr nebo potřebujete peníze na zaplacení účtů a zahájení podnikání? Jelikož výše úvěru se pohybuje od 50 tisíc do 25 milionů korun s přiměřenou úrokovou sazbou 3 %. Pro více informací kontaktujte: marcela.krejsova01@gmail.com.
Marcela KREJSOVÁ | 12.9.2022 04:34
Rychlá půjčka: marcela.krejsova01@gmail.com.

Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50 000 Kč do 25 000 000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na výši půjčky, protože zejména nechceme porušovat zákon. Můžete splácet až 1 až 30 závislosti na výši úvěru. I na vás provádět měsíční platby. Požaduji pouze uznání certifikovaného ručně dlužného dluhu a některé části jsou také potřebné Email: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +420608987486.
Petr Buzek | 7.11.2022 17:11 | petrbuzekloanfirm@gmail.com
Potřebuješ půjčku???? Osobní půjčky nebo Podnikatelské půjčky???? Mluvte o tom se mnou. KONTAKTNÍ JMÉNO: Pan Petr Buzek, V případě zájmu nás prosím kontaktujte na::::::petrbuzekloanfirm@gmail.com
Whatsapp nyní: +639451256230
Wendy | 22.11.2022 07:57
I just recovered my lost funds, wow I can’t explain how existed I am right now. It happened last month, I invested $67k with Bitcoin Bonus. First it was going well on till i tried making a withdraw, I wasn’t able to withdraw from my own wallet but I can see how fast my profit is growing everyday, it really surprised me. All my plans was to use they money and profits to get a new car for Christmas. (wzardgarryspeedhack@gmail.com) was my savior last month. I saw affordable reviews how he helped people to recover their lost funds and also gives business loans. True him, I was able to get all my lost funds from those scammers. I must confess that this company is highly recommended. To get in contact with them you can Whatsapp +1 928 534 9618 or wzardgarryspeedhack@gmail.com website:https://wzardgarryspeedhac.wixsite.com/my-site-1
Petr Buzek | 28.11.2022 12:54 | petrbuzekloanfirm@gmail.com
Potřebuješ půjčku???? Osobní půjčky nebo Podnikatelské půjčky???? Mluvte o tom se mnou. KONTAKTNÍ JMÉNO: Pan Petr Buzek, V případě zájmu nás prosím kontaktujte na::::::petrbuzekloanfirm@gmail.com
Whatsapp nyní: +639451256230
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 7: