Předkládáme vám video s postupem jak zapustit hmoždinky do silného EPS fasádního polystyrenu.

Datum: 3.1.2011  Kategorie: VIDEA  Komentáře (6)
Toto video je důkazem, že se dá vše řešit velice jednoduše. Předvádějící "slavekstavitel" popisuje svůj postup podrobněji na svém blogu zadáním bylo jak vyřešit levně a jednoduše zapuštění fasádních kotvících hmoždinek do polystyrenu o tloušťce 20cm. Řešení mě zaujalo a proto vám ho nabízíme na našem webu stavebniny-rychle.cz s možností si kliknout na odkaz a prohlížet a číst další zajímavé postupy samostavitele a kutila jenž toto video natočil.

Jak už sám tvůrce videa vysvětlil, důvodem proč zapustit fasádní kotvící hmoždinky do desky polystyrenu jsou hlavně:

  1. Nemusíte kupovat drahé dlouhé hmoždinky, na desku 20cm silnou je potřeba tak 26cm dlouhá hmoždinka a ta stojí kolem 30,-Kč/kus, pokud má být kvalitní.
  2. Druhým a hlavním důvodem jsou tepelné mosty i když je hlava, talířek hmoždinky plastový a trn má plastovou hlavu, polystyrenová ucpávka je mnohem účinnější a naprosto dokonale přeruší tepelný most do obvodové stěny objektu.

Při řešení byly použity tyto pomůcky a nářadí:
  • fréza na vytváření děr pro instalaci elektrokrabice
  • na vytvoření ucpávky byla použita plechovka bez dna, dno bylo odstraněno, ale částečně bez obruby, tím se stěna plechovky zpevnila a také tím zůstal nepatrný lem, který pomáhá při vytažení vyříznuté ucpávky z desky polystyrenu
  • polystyren EPS fasádní 20cm a polystyren 10cm silný.
  • šroub a matice
  • vrtačka

Další postup je vidět na videu tvůrce a je dosti jasný, jednoduchý a výmluvný. Pro ty z vás, jenž jste odpůrci použití hmoždinek se přikláním k názoru tvůrce slávkastavitele a to že s přikotveným polystyrenem je deska zajištěná proti sesuvu na obvodové zdi objektu a opravdu se pak majitelům tohoto objektu musí lépe a klidněji spát, bez strachu, že se jim zateplení sesune a zhroutí ze zdi na zem.

Je fajn, když se někdo takto podělí o zkušenosti a vychytávky, které při stavbě vymyslí a ověří, tímto tvůrci děkujeme.Komentáře

Karel Diviš | 4.1.2011 09:40
Dobrý den, tak to je velmi zajímavá věc, to se bude na jaře hodit, budeme zateplevat a tohle je fakt zajímavá pomůcka a návod. Jsem zvědav co přidáte příště.
Maxmilián Max | 3.6.2011 22:21 | maxmilian@esuznam.cz
Na tom videu je hovadina, ta fréza musí mít doraz. No zkuste si to v praxi když je polyš nalepenej na stěně. Prostě takhle to nejde. Fréza na stanovenou hloubku a speciální zátky s opovídajícím rozměrem. jinak tam máte tepelné mosty!!!
Jarda Jaroslav | 4.6.2011 16:30
Copak s tou frézou projede celej polystyren v plný tloušťce? Asi podle videa těžko, tak naco doraz, ta fréza by ani celou tloušťku toho polystyrenu vlevo nemohla svojí hloubkou projet. Já na tom nic špatného nevidím.
kocour | 28.10.2011 23:05 | kocourluk@seznam.cz
Copak doraz ten by se vyřešil , ale zajímala by mě otázka těch mostů . Ano je to tam lisované s přesahem ale pořád se jedná o narušení struktury desky .+ ještě vznik dutiny okolo hmoždinky kterou případně zatlučete hlouběji .
Jarek | 25.2.2013 16:39
Mám to odskoušené na vlastním domě. funguje to dobře.
Polys. špunt jsem ale ještě navíc lepil PUR pěnou (taliřovou hmoždinku jsem zástříkal PUR pěnou a zátku tam vtlačil) drží to perfektně i pro budoucí přebroušení nerovností fasády. Doraz jsem si nastavil na vrtačce, abych to neodfrezoval moc hluboko a špunty jsem vysoustružil odporovým drátem. Pěkná práce s levnou tal. kotvou a bez tep. mostů
Anton | 15.3.2013 09:30
To by ma zaujímalo, ako ste vysústružili zátky odporovým drôtom.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 5: