Provětrávaná fasáda - jak na to?

Datum: 4.3.2015  Kategorie: VIDEA  Komentáře (0)

Provětrávaná fasáda má v případě aplikace pro váš dům hned dva velké přínosy.

Ten první je ochranný faktor v podobě záklopu provětrávané fasády a ten druhý je možnost vložení izolace. V případě vložení správně zvolené izolace, nejčastěji minerální izolace je váš dům ošetřen také tepelně a akusticky, protipožárně


Pokud se na to podíváme tímto způsobem, musíme uznat, žprovětrávaná fasáda, je li správně provedena, je tím nejlepším řešením pro obvodové stěny vašeho domu. Stěny jsou ochráněny vůči klimatickým vlivům a navíc jsou zde veškeré potřebné izolace s tím, že je zde známá “provětrávaná mezera, která zajišťuje perfektní odvětrání nejen izolace, ale i stěn domu. 


Provětrávaná fasáda je nejlepší zateplení obvodových stěn domu, pokud se použijí správné komponenty a postupy při realizaci. 


Provětrávaná fasáda je zateplení, které nemohou napadat ani odpůrci kontaktního zateplení, kteří tvrdí, že je pak dům uzavřen a nedýchá stěnami. O tomto jsem již napsal také několik článků, kde vysvětluji, že to tak úplně pravda není, ale toto tvrzení se v případě provětrávané fasády nedá připustit. 


Zdroj: isovercz


Tento druh zateplení je v podstatě řazen do suchých procesů. Není třeba vody a ani technologických přestávek. 


Provětrávaná fasáda také nabízí možnost variabilně změnit vzhled vašeho domu, jako záklop zateplení a konstrukce je možné použít mnoho materiálů. Základem je asi dřevo a to jak v podobě palubek a prken z odolných dřevin, tak i dřevěných velkoformátových desek. Jako další materiály lze použít obkladové kameny, keramiku, lehké slitiny a hliníkové prvky a samozřejmě odolné sklo, také plast, který může vypadat klidně jako dřevo. Těch možností je velmi mnoho. 


Dnešní trend úspory energií už byl také promítnut do provětrávané fasády a to například v podobě speciálních záklopových skleněných desek s implementovanými fotovoltaickými články, které sbírají elektrický proud, energii ze sluníčka. 


Také nesmíme zapomenout, žprovětrávaná fasáda je řešením i pro ty z vás, jenž preferují vzhled klasického domu s omítkou. Ano i klasická omítka může skrývat pod sebou konstrukci a tepelnou izolaci provětrávané fasády. I v tomto směru je provětrávaná fasáda velmi variabilním a výhodným řešením. Jen je třeba si uvědomit, že v případě těžších obkladových materiálů je třeba použít pro realizaci provětrávané fasády jiný nosný systém, aby udržel těžší zákop. 


Provětrávaná fasáda navíc nahrává moderní architektuře i v možnostech moderních zakulacených stěn. Prostě se konstrukce jen upraví do potřebného tvaru tak, aby vyhovovala tvaru celého domu, i v tomto nám provětrávaná fasáda vyhoví. Pokud se záklop při používání domu poškodí, lze ve většině případů provést opravu výměnou poškozené části. 
Provětrávaná fasáda pomůže schovat nerovnosti v obvodové stěně, nemusíte, tedy pokud počítáte s tímto druhem zateplení, dávat na povrchovou pohledovou vrstvu takový důraz. 


Povrch provětrávané fasády nabízí další možnost a to je snadná údržba, pokud je povrch znečištěn, snadno se ve většině případů spláchne vodou, anebo se použije doporučený čistící přípravek. I proto se toto řešení používá v případech, kde domy jsou vystavovány okolním znečišťujícím vlivům. Například stojí u cesty, nebo v prašnějším prostředí. Ve velkoměstech se takto řeší i administrativní budovy a tyto pak vypadají pořád reprezentativně, jako nové, prostě se párkrát za rok celé omyjí a je to. 


K tomuto je třeba dodat, že existují dnes už i moderní záklopové materiály, které nabízejí tzv. samočistící schopnost. 


Ohledně nosné konstrukce provětrávané fasády je pak dnes už také více možností, dříve to byla klasická, dřevěná konstrukce, které se samozřejmě nemusíte zříkat, stále se používá a kombinuje s moderními kovovými prvky, které ji jen vylepšují. Také prodlužují její životnost a i dřevo je dnes lépe ošetřeno proti povětrnostním vlivům a dřevokazným škůdcům. 


Dnes už jsou tady další možnosti v podobě speciálních kotevních prvků, které drží perfektně tepelnou izolaci a zároveň jsou nosné i pro záklop a jsou upraveny pro minimalizaci tepelných mostů. Tyto moderní nosné prvky umožňují různé nastavení pro dodatečné vyrovnání plochy záklopu v případě potřeby. Výrobci tepelných izolací, nejčastěji z minerální vaty nabízejí tyto nosné prvky pro provětrávané fasády již jako celky pro realizace celých systémů, tedy včetně izolace a všech potřebných komponentů pro řešení kolem oken a nároží objektů.


Jedná se o certifikované ucelené systémy provětrávané fasády. Tyto pak korespondují i s požadavky dotačního systému Zelená úsporám. Stačí se podívat na SVT" kódy a vše si můžete ověřit.


A jak tedy vypadá průřez takovou provětrávanou fasádou?

Je to poměrně jednoduché, základem jsou kotevní prvky, nebo konstrukce pro uchycení a vkládání tepelné izolace, kterou je nejčastěji minerální vata s ochranou proti vodě, kterou zajišťuje hydrofobizace vláken minerální vaty. Jednotlivá vlákna jsou pak nenasákavá. Pak se používá dle druhu souvrství ochranná paropropustná, pojistná fólie. Dnes už to mohou být i funkční speciální inteligentní pojistné fólie, které reagují na změnu vlhkosti a teploty vzduchu a nakonec je tady ona známá provětrávací mezera. Pak už jen záklop provětrávané fasády, který je jak pohledovou částí, tak i ochrannou vrstvou před povětrnostními vlivy. 


Jak má vypadat a fungovat provětrávaná mezera?

Tato část souvrství provětrávané fasády je zásadní pro funkci celého systému. Pokud je tato mezera špatně navržena a realizována, má neblahý vliv na životnost celého zateplení. Odvětrávací mezera má funkci jak už je v názvu provětrávání a odvod par z objektu a tepelné izolace, má za úkol udržovat v systému to nejpříznivější mikroklima, tolik potřebné k dlouhé životnosti a správné funkci provětrávané fasády. 
Aby provětrávací mezera správně fungovala a plnila svou funkci, je zapotřebí zajistit správné proudění vzduchu. Funguje to tak, že vzduch je nasáván spodem konstrukce a dochází k tomu tak, že se vzduch, který tam již je, dává do pohybu směrem vzhůru vlivem jeho zahřátí. K tomuto dochází tak, že se vzduch ohřeje od vnějšího pláště provětrávané fasády. Vzduch po zahřátí stoupá vzhůru rychlostí až 1 m/s. Pokud to takto funguje, pak je vše v pořádku. Někdy může, a to zejména v létě, docházet ke kondenzaci par v konstrukci, ale tato není v běžné míře na škodu. Stejně tak zafoukaná voda při prudkém dešti a větru současně. Proto se do skladby přidává kvalitní a funkční, pojistná paropropustná fólie. 


Provětrávací mezera musí pro správnou funkci být nejméně 3 cm široká a to musí být zajištěno po celé ploše fasády. V místech, jako je ostění dveří a oken a také v nadpraží, lze zanechat mezeru 2 cm pro odvětrání. Otvor na horní i spodní straně provětrávané fasády pro odvětrávání musí mít plochu průřezu nejméně 50 cm2/m. Takto je třeba mít zajištěné provětrávání, hovoří se tady o minimálních hodnotách. 


Ohledně otvorů pro přívod vzduchu musíme tento zřídit dle umístění domu. Například při možnosti, že by byl tento v zimě zakryt vrstvou sněhu, je lepší ho pak umístit až nad sokl. Prostě tak, aby byl tento otvor vždy průchozí, jinak by provětrávaná fasáda nefungovala. Je dobrým počinem tento otvor také znepřístupnit hlodavcům a drobnému hmyzu a to provedeme tak, že otvor osadíme mřížkou či síťovinou. Je pak dobré tuto mřížku pravidelně kontrolovat a čistit, tak aby byla dostatečně průchozí


Závěrem je asi dobré říci, že u provětrávané fasády hrají roli detaily, a to nejen na vzhled, ale hlavně na funkci. 


Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 8: