ROCKWOOL a jeho nadkrokevní izolace šikmé střechy TOPROCK

Datum: 27.7.2015  Kategorie: VIDEA  Komentáře (3)

Rockwool jako přední světový výrobce tepelných izolací a systémů zateplení také nabízí ucelený systém zateplení šikmé střechy nad krokvemi, tedy bez potřeby zásahu z vnitřní strany při realizaci zateplení šikmé střechy. 

Jedná se o kompletní systém zateplení šikmé střechy nad krokvemi, který obsahuje bednění, realizované na krokve, následuje parozábrana z asfaltového pásu, který je opatřen hliníkovou fólií. Jeho úkolem je zabránit pronikání vlhkosti z interiéru domu a také ochránit bednění před vodou a vlhkostí před realizací dalších vrstev. 

Na spodní okapovou hranu jsou namontovány ukončovací dřevěné hranoly, které mají za úkol podržet celý systém proti sesuvu. Na tyto je namontována ukončovací pomocná konstrukce, o kterou se opře tepelná izolace a jako další funkce je této pomocné konstrukci přisuzována možnost se o ni opřít při pohybu po střeše. 


Jako další následují speciální kovové nadkrokevní držáky, na které jsou namontovány pomocné krokve. Speciální nadkrokevní držáky jsou uchyceny do krokví pomocí pozinkovaných hřebů. Jejich celkový počet a rozmístění určuje vždy statik u každé střechy. 
 
Jako tepelná izolace bývá pro vkládání do tohoto systému zateplení použita kamenná vlna ROCKTON, nebo SUPERROCK a dalším vhodným adeptem pro vložení je ROCKMIN PLUS. Tepelná izolace bývá vkládána ve dvou vrstvách, ta první je vložena na úrovni nadkrokevních držáků. Druhá vrstva je pak vložena mezi pomocné krove. 

Následně je použita pojistná hydroizolační fólie, která je difúzně otevřená. Důvodem použití je ochrana souvrství tepelné izolace proti zafoukané vodě a sněhu při povětrnostních podmínkách. A důvodem použití difúzně otevřené pojistné hydroizolace je, aby případná vlhkost v izolaci mohla volně odcházet pomocí provětrávané mezery mezi izolací a střešní krytinou pryč do exteriéru. 
zdroj: youtube.com ROCKWOOL CZECH

Jako další jsou aplikovány kontralatě, které jsou namontovány souběžně s pomocnými krokvemi, tedy na ně. Funkce těchto kontralatí je právě vznik provětrávané mezery mezi okapovou hranou a hřebenem střešní konstrukce a to po celé její ploše.

Na střešní kontralatě je pak provedena montáž střešních latí, případně bednění střechy, což záleží na výběru střešní krytiny a systému jejího uchycení na střeše. Celá střecha je pak po celém svém obvodu zaklopena, aby byl celý systém chráněn a ukončen. Důvodů, proč zvolit tento druh zateplení nadkrokevním systémem je hned několik. 
Nezmenšuje se tím vnitřní podkrovní prostor, dále je možné nechat přirozený vzhled střešní konstrukce, kdy jsou vidět trámy a podkroví nabízí dřevěný, přirozený vzhled. Systém nadkrokevního zateplení nabízí mizivou možnost vzniku tepelných mostů ve střeše, což je díky realizaci z vnější strany, kdy se vyhýbáme složitým řešením prostupů a konstrukčních detailů z vnitřní strany střešní konstrukce. Také celá realizace zateplení systémem TOPROCK je velmi rychlá oproti realizaci vnitřního zateplení mezi krokvemi a pod krokvemi. Když už se zastavujeme u tohoto druhu zateplení, tak je třeba dodat, že zateplení nad krokvemi společně se zateplením mezi krokvemi a pod krokvemi je tím nejúčinnějším souborem druhů zateplení šikmé střechy vůbec. Stejně tak se toto zateplení může použít jako doplňující zateplení šikmé střechy u dříve postavených domů, kdy se zateplovalo na úplně jiné úrovni nežli dnes. Systém zateplení nad krokvemi TOPROCK je velmi vhodný nejen pro novostavby, ale také pro rekonstrukce a dodatečné zateplení střechy. 


Systém TOPROCK - zateplení nad krokvemi je velmi vhodným zateplením pro nízkoenergetické a pasivní domy, jelikož se jedná o velmi účinné zateplení, přinášející nejen tepelnou pohodu, ale i toliko požadovanou akustiku a protipožární opatření. 

Závěrem si řekneme výhody a přínosy použití kamenné vlny ROCKWOOL.
Použití a kvalita prokázána v praxi více jak 70 let. Vysoká hustota materiálu, používaného pro výrobu desek tepelné izolace ROCKWOOL. Tím je dána i lepší tuhost, akustika a nesesedání v konstrukcích. Vysoká požární bezpečnost v případě použití kamenné vlny ROCKWOOL v konstrukcích.

Autor článku: Pavel Hanzelín

Související články

Komentáře

adrian | 28.7.2015 09:44
Zajímalo by mě posouzení tohoto zateplení nad krokvemi od rockwoolu a isoveru. Který systém je lepší a jaké jsou tam rozdíly. Popřípadě výhody.
admin | 29.7.2015 13:18
Dobrý den, já osobně vidím rozdíly v použitých komponentech, kdy u systému nadkrokevního zateplení od značky ISOVER nejsou nadrkrokevní držáky a hřeby. Celkově mě přijde systém od ISOVERU jednodušší, ale oba systémy, tedy i zateplení nad krokvemi od značky ROCKWOOL je účinné. Další rozdíly jsou v použité tepelné izolaci pro skladbu zateplení, které si můžete posoudit sám podle parametrů použitých tepelných izolací. Další otázkou je celková cena, která se zjistí také podle vybraných materiálů, ale já osobně bych vybíral asi systém od ISOVERU, tedy pokud se na to mám podívat jako člověk, který by si to chtěl realizovat sám.
Karel Sedláček | 31.7.2015 10:00
Dobrý den,
z hlediska všech tepelných mostů je systém od Isoveru výhodnější, podrobně to řešil Ing. Šubrt v časopise Tepelná ochrana budov v roce 2014. Co se týče dalších výhod tak se můžete podívat do katalogu zde: http://www.isover.cz/data/files/sikme-strechy-12-2013-212.pdf či na video zde: https://www.youtube.com/watch?v=WmmuTpxKEc0
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 6: