Rozdíl mezi parozábranou a parobrzdou

Datum: 2.2.2015  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (2)

Neustále se setkáváme se spojováním dvou termínů názvu speciálních fólií, které jsou pak spojovány do jedné vlastnosti a to je špatně

Oba dva druhy těchto fólií jsou používány ve stavebnictví jako ochranné fólie do skladby zateplení a mají za úkol chránit zejména tepelnou izolaci před značnou kondenzací par. Kondenzace par by měla za následek značné snížení účinnosti tepelné izolace ve skladbě konstrukce. 


Parozábrana, parotěsná fólie má za úkol téměř zabránit celkové difúzi vodních par v konstrukci. Což znamená, že má zabránit kondenzaci par obsažených ve vzduchu do tepelné izolace. K tomuto faktu dochází v místě, bodě, kde se ohřátý vnitřní vzduch setkává s chladným venkovním vzduchem a toto místo se nachází v každé konstrukci, která odděluje teplejší interiér od studenějšího vnějšího. 


Parozábrana však neumožňuje dýchání stavby jako takové a toto je třeba si uvědomit. 
Je tady druhá podobná fólie, parobrzda, jak už název vypovídá, tato nezamezuje, ale brzdí. Jedná se zde o důmyslně řešené brzdění propustnosti vodních par obsažených ve vzduchu skrze tuto fólii do konstrukce, která je vyplněná tepelnou izolací. Parobrzda tedy nezamezí průchodu vodních par do konstrukce, ale řízeně je propouští do konstrukce, vše tak, aby nebyla izolace poškozena, nebo snížena její účinnost. 


Parobrzda umožňuje řízený průchod vodních par skladbou konstrukce.


Pokud hodláte použít parobrzdu, je nutné, aby za touto fólií byla v konstrukci, její skladbě další vrstva směrem ven do exteriéru s větší difúzní otevřeností, nežli je tato před ní. Musí tedy být zajištěn odchod vodních par do exteriéru. Jinak by celá skladba vůbec nefungovala. 


Z toho plyne, žparobrzda je zajímavějším řešením, ale je třeba dodržet postupy a zásady, jinak to nebude fungovat. Obecně tedy můžeme tvrdit, žparozábrana je jednodušší řešení, ale méně funkční, zato parobrzda je aktivní řešení odvodu par z interiéru. 


Parobrzda je tedy řízené dýchání konstrukce stavby. Jsou zde však popsaná rizika, kterými jsou nevhodné materiály v celkové skladbě. Průchod vodních par všemi vrstvami musí být zajištěn, vodní páry nesmí narazit na překážku, jinak dojde ke kondenzaci uvnitř skladby, což by mělo fatální následky na funkčnost a později i na stav stavební konstrukce. 


Teď se asi zeptáte, proč se tedy parotěsné fólie vyrábí a používají, když neumožňují dýchání stavby. 
Parotěsná fólie je důsledkem snahy, udržet co nejvíce teplý vzduch v interiéru, ale vnější o dost studenější vzduch se snaží zase dostat do interiéru. Neustálé zlepšování stavebních materiálů a snaha o úsporu energií má za následek perfektně těsné dveře a okna, tyto obsahují také maximálně neprodyšné součásti, včetně parotěsných stěrek. Toto vše má za následek navýšení vnitřního tlaku vzduchu, který je teplý a s větším obsahem vodních par nežli je ten venku, studený a většinou suchý (pokud neprší, nebo není mlha). 


Teplý vlhčí vzduch, který má očividně větší tlak se pak snaží dostat ven, ale dokonale utěsněné stavební otvory a stěny opatřené parotěsnými stěrkami to nedovolí. Proto jsou pak problémy s vlhkostí, a kondenzací vodních par v konstrikcích, které jsou zatepleny a zaklopeny SDK systémy, nebo OSB deskami apod. 


Momentální trend se ubírá směrem k difúzně otevřeným stavebním konstrukcím, kde se řízeně nechá vodní pára obsažená ve vzduchu odcházet ven do exteriéru. Jako další možnosti jsou snahy o používání různých klimatizačních a rekuperačních jednotek, které obsahují odlučovače vlhkosti ze vzduchu se snahou zajistit přísun čerstvého vzduchu s co nejmenší tepelně energetickou ztrátou.


Autor článku: Pavel Hanzelín


Komentáře

Martin Vaško | 13.5.2019 12:19
Ak mam mať skladbu stropu: sadrokarton, 5cm vzduchova medzera, Osb doska 15mm, a na Osb doske fukana celuloza 40cm. Je lepsie nedavať parotesnu foliu? Ak je ta osb uz parobrzdna. Dakujem za odpoved. Martin Vaško, mail: maros.bj@gmail.com
STARÝ BOHUSLAV | 4.10.2021 18:58 | staryb@seznam.cz
Dobrý den.Nemate nějaké tipy,když na 40 let starý barák budu dávat gokanou skelnou izolaci a rošt si právě budu dělat sám.Jak to udělat správně,aby se rošt nezničí.Jak tu izolaci správně roztáhnout a to mi tam na podlaze leží 2 trámy a na nich jsou 3 stojny navíc.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 8: