Stavba pasivního domu vyžaduje přítomnost odborníka

Datum: 1.9.2014  Kategorie: ČLÁNKY  Komentáře (0)

Pokud se rozhodujete postavit pasivní dům, počítejte s tím, že budete potřebovat odborníka a to nejen na samotnou stavbu pasivního domu. 

Při stavbě pasivní stavby musíte počítat s tím, že se bez odborníka a jeho pomoci neobejdete. Nejedná se ale jen o odbornou pomoc při samotné stavbě, jsou tady další kroky a vyžadované dokumenty jako je energetický audit, který je krycím listem technických parametrů při žádosti o dotaci, která není bezvýznamná. Jedná se zde o částku 220 tisíc korun. Pokud tedy o tuto částku nechcete přijít, musíte mít podanou žádost o dotaci a ta vyžaduje dokumentaci, jako například použité materiály a technologie při stavbě vašeho domu. Tyto výrobky musejí souhlasit s SVT kódy, které jsou schváleny pro přidělování dotací. Jako další krok je dodání dokumentů v podobě listu vlastnického na projektovou dokumentaci, bez které neobdržíte stavební povolení na stavbu domu. Další součástí dokumentů je energetický výpočet roční spotřeby pasivního domu, tento musí být spočítán opět odborníkem a měrnou jednotkou je kWh/m2 plochy domu. Odborný posudek, posuzující tepelně technické vlastnosti objektu, jeho konstrukce podle normy, která se zaobírá výpočtem požadovaných hodnot pro rodinné a bytové domu. Součástí dokumentace jsou i faktury a účty od dodavatelů materiálu a služeb při stavbě domu. Dotační úřad vyžaduje i doložit, že veškeré účty a faktury byly zaplaceny. Jako jeden z posledních dokumentů je i kolaudační rozhodnutí a oznámení o užívání stavby. 

Veškeré dokumenty pak je třeba odnést na krajskou pobočku SFŽP (Státní Fond Životního Prostředí). Veškerá dokumentace projde kontrolou a v případě, že pracovníci SFŽP neshledají nedostatky, je tato potvrzena. Žadatel následně potvrzenou žádost doručí na pobočku příslušné banky, tato provede kompletní administraci a nakonec dotaci na váš pasivní dům vyplatí. Často kladenou otázkou je, zda se celé martyrium kolem dotace vyplatí za ty peníze, které následně obdržíte. Pokud se na to podíváme z hlediska 220 tisíc, které obdržíte na stavbu pasivního domu, tak při prvopočátečním pohledu ne…, jelikož průměrné navýšení ceny pasivního domu oproti běžnému rodinnému domu je podle odborníků cca 10 % a to je při průměrné ceně 3,5 mil. korun o něco více nežli 220 tisíc. A to se nebavíme o faktu, že projekty na pasivní domy jsou mnohem dražší nežli na klasické rodinné domy. Cena pasivního domu je navýšena i z důvodu dražších oken s větší energetickou náročností, přítomnost speciální vzduchotechniky, topení oproti klasickým domům. 

Je třeba se ale na problém podívat jiným pohledem, nežli jen „peněžním“. Počáteční investice do pasivní stavby je sice vyšší, ale při výhledu nárůstu cen energií do budoucnosti a také dlouhodobému užívání stavby s velmi nízkou spotřebou energií, se postavit pasivní dům do budoucnosti vyplatí.

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 1: