weber.therm elastik

weber.therm elastik


Výrobce: Weber Terranova
weber.therm elastik je jednosložková prášková lepicí, stěrková hmota, vyráběná na bázi cementu. weber.therm elastik je určen pro lepení desek izolačního polystyrenu a to všech druhů polystyren EPS, extrudovaný polystyren XPS, tvrzené desky polystyren Perimetr a soklové deseky. Dále je weber.therm elastik vhodný na lepení desek z izolace minerální vaty a samozřejmě s vloženou skleněnou síťovinou, perlinkou pro vytvoření kvalitní základní vrstvy na polystyrenu typu EPS, extrudovaného XPS, tvrzeného Perimetru a opět i soklových desek a také na minerální vatě.

weber.therm elastik charakteristika a příprava:
 • Práce spojené s aplikací lepidla stěrky weber.therm elastik se nesmí provádět pod hranicí teploty + 5 °C (vzduch a konstrukce), nesmí se rovněž provádět práce s weber.therm elastik na přímém slunci, také během silného větru a samozřejmě při dešti.
 • Hmota na lepení a stěrku weber.therm elastik je vyrobena na bázi anorganického pojiva, dále je obsaženo plnivo a modifikující přísady.
 • Přídržnost lepidla weber.therm elastik k podkladu: hodnota na polystyren 0,08 MPa, na podklad beton 0,25 MPa
 • Přídržnost weber.therm elastik po mrazu: hodnota na polystyren 0,08 MPa Propustnost vodních par weber.therm elastik je max. u = 20
 • Podklad pro lepení s weber.therm elastik musí být dokonale pevný, suchý, musí být odmaštěný, naprosto čistý, zbavený veškerého prachu a nesoudržných vrstev obvodové zdi (dodatečné zateplení).
 • Mezi běžně používané podklady pro weber.therm elastik patří soudržná omítka, samozřejmě beton, dále pórobeton.
 • Při lepení pomocí weber.therm elastik na netuhé a nebo objemově nestabilní podklady se postupuje dle konkrétních podmínek. V případě velmi starých a savých podkladů doporučujeme podklad vždy upravit penetračním nátěrem weber.podklad A.
 • Podkladní nátěr pro weber.therm elastik v případě nutnosti penetrace se musí podklad penetrovat ředěným penetračním nátěrem weber.podklad A ředěný vodou v poměru 1:5 - 8, podle savosti podkladu na který se nanáší weber.therm elastik. V případě vyšší savosti podkladu je doporučeno provést ještě jednu vrstvu penetrace. Při první penetraci použijeme penetrační nátěr v ředění 1:8 a při druhé vrstvě už jen v poměru ředění 1:5.
 • weber.therm elastik se vyrábí v přírodní šedé barvě.

weber.therm elastik produkce a spotřeby:
 • produkce weber.therm elastik je v 25kg pap. obalech (pytlech), 42ks = 1050kg/paleta
 • spotřeba weber.therm elastik na lepení izolačních desek polystyren a minerální vata je cca 3,0kg/m2, základní vrstva 4,0kg/m2
 • weber.therm elastik je třeba spotřebovat nejpozději do 6 měsíců od data výroby, pokud je skladováno v originálních obalech v suchých, krytých skladech.

Pokud hledáte ostatní lepidla na lepení dlažby a obkladů, či ostatní speciální lepidla, vstupte do sekce Stavební pojiva.

Komentáře

Luboš | 21.10.2013 12:59
Dobrý den.
Mohu na nalepení perlinky použít weber 700 a na druhou vrstvu dát weber. therm elastik.
Díky za odpověď
Luboš
admin | 21.10.2013 13:11
Dobrý den, perlinka se nelepí, zapravuje se do vrstvy stěrkové hmoty. Nevím, proč to takto kombinujete, ale já osobně bych dal jen jedno, nepohádá se to, ale také nemá prakticky význam to takto kiombinovat.
david | 11.8.2014 13:46
Jaký je rozdíl od weber tmel 700 ? Vzdyt je pomalu 2x dražší.... kuju
admin | 11.8.2014 14:39
Dobrý den, weber.therm elastik je jak již název napovídá elastický, snese tedy větší změny v pohybu podkladu, například dřevo a podobně. Prostě jen tak nepopraská. Ta elastická vlastnost je promítnuta v ceně, kvůli složení, které ji zajišťuje. Pokud ji nevyžadujete ke svému úmyslu, tak vám postačí weber tmel 700.
Antonín Slavík | 11.5.2015 10:40
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jaké lepidlo použít na lepení XPS polystyrenu na sokl,který je převážně z kamene a jestli ty polystyrenove desky taky fixovat hmoždinkami.Výška soklu je 75cm.Jak se na tyto XPS desky nanáší lepidlo-bodově nebo po obvodu +terče doprostřed jako na fasádě ?A naposledy-když stěrkuji(ať už na EPS nebo XPS polystyren,ta stěrka se nanáší na tu perlinku tak,aby perlinka nebyla viditelna-to se stěrkuje v jedné vrstvě nebo po zatvrdnutí jedné vrstvy se ještě jednou přestěrkuje ?Děkuji,Slavík
admin | 11.5.2015 11:22
Dobrý den, postupujte dle požadavků popsaných zde u výrobku weber.therm elastik. V každém případě se musí jednat o flexibilní lepidlo, stěrku. Neznám druh kamene, a jak je to celé konstrukčně řešeno. Já osobně bych penetroval a aby byla sjednocena savost podkladu a pak lepil jako u fasádních desek, tedy jak přesně píšete po obvodě a pak terče. Nebo můžete použít lepící PU pěnu Peri Bond od Soudalu, což je lepidlo přímo na lepení extrudovaných polystyrenů. Drží to perfektně. Méně starostí, rychlejší práce. Stěrku s perlinkou musíte provést tak, že se perlinka zapraví do vrstvy stěrky a pak bych ještě dal druhou vrstvu stěrky přes, samozřejmě po zavadnutí. Ohledně kotvení je to jasná záležitost, musíte kotvit, pakliže nebudou desky přihrnuty zeminou. Zajistíte je tak proti případnému odpadnutí i vlivem mechanického namáhání, což u soklové části může a bývá, je to přeci jen u země a chodí se kolem, jezdí s kolečkem atd.

Ještě bych vás chtěl upozornit, že je třeba použít dostatečnou tloušťku XPS extrudovaného polystyrenu, já osobně bych provedl zateplení ve dvou vrstvách, dospodu bych dal desky se zámkem a pak na vrch bych použil desky XPS s mřížkovaným povrchem. Dvě vrstvy jednoznačně překryjí veškeré možné mezírky i v případě spodních desek se zámkem a mřížkovaný povrch desek druhé vrstvy napomáhá k lepší přilnavosti stěrky. Pokud bude vrstva desek izolace malá, nedostatečná, může dojít ke stavu, kdy se kámen, podklad vlivem tepla od sluníčka ohřeje (nakumuluje teplo) a pokud budete mít jako povrchovou úpravu marmolit, tak mže dojít k přehřátí a poškození hmoty marmolitu, což je pryskyřice a ta pokud se hodně a na delší dobu ohřeje může měnit svou barvu, strukturu. Marmolit pak může být šedivý, tedy to co kamínky pojí a je normálně průhledné by zešedlo. Z tohoto důvodu se ani na více prosluněná místa nedoporučuje více pigmentovaný (tmavý) odstín marmolitu. Tek jen na toto jsem vás chtěl upozornit. Může se toto stát, pokud bude parné léto a na povrch bude svítit hodně slunce.

Celkem dost informací naleznete na toto téma v dalších našich článcích:
http://www.stavebniny-rychle.cz/zatepleni-soklove-casti-perimetru.html
http://www.stavebniny-rychle.cz/jak-spravne-zateplit-soklovou-cast-domu.html

Tady si pročtěte komentáře ohledně PU lepící pěny PERI Bond:
http://www.stavebniny-rychle.cz/peri-bond.html

Jeden z návrhů řešení perimetrové části:
http://www.stavebniny-rychle.cz/data/mod_redaction_adv/cats/7/down/hydroizolace-zakladu-prurez-big.jpg
Antonín Slavík | 4.6.2015 11:57
Dobrý den,děkuji za vyčerpávající informace.K té perlince-slyšel jsem i návod,že se to provádí v jednom technologickém kroku,tzn.nedávat další vrstvu po zaschnutí,ale udělat hned napoprvé silnější vrstvu jak má být.Toho přehřátí bych se nebál,sokl je na severní straně.tak svítí jen zrána.Akorát co bude asi oříšek (to jsem v původním dotazu nepsal)je to,že sokl je kombinací kamene a cihel ale hlavně není zrovna rovný.Při lepení XPS mám tento podkládat slabším XPS kde by byla menší mezera,nebo to třeba jen vypěnit-to by zas byla velká spotřeba,ale to bude asi každopádně.A co se týká toho lepení PU pěnou (to se mi zamlouvá),je třeba každou desku XPS nějak zafixovat na zeď po přiložení ke zdi,nebo ta pěna to udrží ?Děkuji,Slavík
admin | 4.6.2015 12:03
Dobrý den, ohledně lepení na nerovnou stěnu doporučuji vypěnit, kousky polystyrenu by nevyplnili řádně prostor nerovnosti a pěna se tam lépe roztáhne. Ohledně přilnavosti, deska polystyrenu není tak těžká a když dodržíte postup od výrobce, bude vše v pohodě. Jen ohledně druhů lepících PU pěn, na EPS polystyren je určena PU lepící pěna Etics Bond a na XPS extrudovaný polystyren je určena pěna Peri Bond.
Antonín Slavík | 4.6.2015 13:31
Ohledně toho vypěnění nerovnosti,to bych měl už při přiložení desky ke stěně na ni nanést více pěny? Co třeba nalepit ji standardní metodou (po obvodu+terče uprostřed)a po zatvrdnutí vyvrtat par otvorů kterými bych prostrčil trubičku pistole a takhle vypěnil ?
admin | 4.6.2015 14:16
Dobrý den, i takto se to dá provést, abyste měl jistotu, že jste prostor vyplnil. Já osobně bych ale celou plochu soklu vyspravil, aby byla plocha rovná a pak na upravenou plochu lepil desky XPS polystyrenu. Ale je to na vás.
Antonín Slavík | 5.6.2015 06:53
Dobrý den,ten sokl byl asi před 10 lety omítnut silně cementovou maltou,vzhled ne příliš vábný,proto jsem to tehdy otloukl s tím,že se s tím jednou bude něco dělat.To "jednou" nastalo teď.Nechci dál obtěžovat dalšími dotazy,to by byla nevyčerpatelná studnice...Děkuji,Slavík
Robert | 9.6.2015 22:30
Dobrý deň

Mám zaizolovanú fasádu a tento rok by som chcel dorobiť aj sokel + opraviť / vymeniť chodníky okolo domu.

Podľa toho čo som čítal by mala izolácia ísť cca 80cm pod terén. Dom je postavený v 70tych rokoch - tehlový - väčšia polovica domu je podpivničená - podsklepená...

Základy sú betónové - betón sa lial do vykopanej zeminy. Nad zemnou časťou sa zašalovalo a betón lial do tohto šalungu. Následne na to sa položila asfaltová izolácia a murovanie z tehál...

Zopár foto aktuálneho stavu.

Pôvodný návrh bol

1. použiť Isover EPS SOKL 3000 od spodu až po stávajúcu izoláciu fasády. 6 + 6 cm s prekladom

2. na spodok výkopu dať drenážnu rúru a tú viesť do kanalizácie

3. nopová fólia opretá o EPS sokl

4. okolo domu spraviť chodník zo zámkovej dlažby.

Mám nasledovné otázky:

- nebolo by lepšie použiť styrodur? Prípadne aspoň na najspodnejšiu časť?

- mnoho názorov je že eps to zadusí, ale bude to hošie ako dnes keď sa základy dotýkajú priamo ílovitej zeminy a nie je žiadna drenáž?

- prípadne ako to urobiť inak a lepšie?

ďakujem
Robert | 9.6.2015 22:33
Foto sa nepodarilo pridať tak znovu:
https://www.dropbox.com/sh/7xp3lohlw7ql1br/AAAj-IZyeA1peNDXo1Ihygf3a?dl=0
admin | 10.6.2015 06:29
Dobrý den, zde do komentářů nelze nahrávat fotky, ale prohlédl jsem si je na vašem odkazu. Nicméně vám mohu jen doporučit použít extrudovaný polystyren jakékoliv značky z naší sekce (http://www.stavebniny-rychle.cz/extrudovany-polystyren.html), ale musí být extrudovaný. Tento je připraven pro styk se zeminou a je nenasákavý. S vámi zmíněným polystyrenem nemám žádné zkušenosti, ale to neznamená, že je špatný, či nevhodný. Existují různé druhy tvrzených polystyrenů (http://www.stavebniny-rychle.cz/tvrzeny-polystyren.html), které jsou také vhodné pro izolaci soklů a základů, ale já jsem pro XPS extrudovaný polystyren, je to nejlepší cesta a nejjistější výsledek. Ohledně drenáže souhlasím, určitě ano. Vložím vám sem odkaz na jedno z funkčních řešení (obrázek průřez) z naší sekce CAD detaily:
http://www.stavebniny-rychle.cz/data/mod_redaction_adv/cats/7/down/hydroizolace-zakladu-prurez-big.jpg

Ohledně soklu a jeho řešení tady máme další zajímavé články i s obrázky:

http://www.stavebniny-rychle.cz/jak-spravne-zateplit-soklovou-cast-domu.html

http://www.stavebniny-rychle.cz/zatepleni-soklove-casti-perimetru.html
Robert | 10.6.2015 22:05
ďakujem za odpoveď. články som si pozrel aj CAD detail. Ale nebude vadiť ak tam nemám vodorovnú a zvislú hydroizoláciu? resp je taká ako uvedná vyššie len medzi tehlou a základom - pravdepodobne položená lepenka nalepená na asfalt...
admin | 11.6.2015 07:54
Dobrý den, jde o to, že se nesmí vlhkost dostávat do zdiva. Základy jako takové, ty hluboko v zemi, myslí se tím základové pasy se řešit nemusí. Vlastně se v normální situaci ani neřeší, když to probíhá tak, že se vykoupou základové pasy a tyto se vylijí betonem. Pak až ta horní část se musí ochránit proti vodě. Musíte zajistit, aby se vlhkost nepřenášela do zdiva. Tak že, pokud to myslíte takto, tak to stačí.
Robert | 23.6.2015 20:13
Dobrý deň

Pri izolovaní zákadov XPS - tj tá časť čo je v zemi a zemou / kameňom sa zaklopí... Je nutné aj XPS sieťkovať alebo stačí len xps nechať bez vrchnej úpravy a zasypať? ďakujem.
admin | 23.6.2015 21:51
Dobrý den, to co je pod úrovní terénu nemusíte natahovat perlinkou do lepidla. Spíše bych tam před zásypem dal ještě nopovou fólii.
Jiří | 18.7.2015 15:07
Dobrý den, musí se na XPS dát ještě perlinka, když pak budu lepit na desky kamenný obklad(betonový).Desky jsou chycené do kamenného soklu hmoždinkami 10 cm a kovové trny
admin | 19.7.2015 13:05
Dobrý den, já osobně bych perlinku použil a kotvil skrze ní a desku tepelné izolace až do soklu. Pak bude jistota, že nalepený obklad neodpadne i s deskou a stěrkou na které bude obklad přilepen. Dostatek informací o této problematice poskytuje tento náš článek: http://www.stavebniny-rychle.cz/zatepleni-domu-s-povrchovou-upravou-obkladovymi-pasky-vyhody-a-postup.html
Milada | 26.4.2018 22:34
Dobrý den,
firma nám bude zateplovat novostavbu minerální vatou ETICS Weber therm combi mineral v tloušce 100 mm. Vata má být lepena pomocí weber.tmel 700. Sokly a podhledy mají být lepeny pomocí weber.tmel elastik.
Má smysl požadovat a připlatit si za to, aby i vata byla lepena pomocí weber.therm elastik? Poznám jako běžný uživatel rozdíl, event. lze očekávat delší životnost fasády?
Děkuji.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 7: