Zateplení šikmé střechy z vnější strany

Datum: 18.6.2015  Kategorie: VIDEA  Komentáře (6)

Zateplení šikmé střechy bez nutnosti zasahovat do interiéru domu, ano jde to! Tento systém se jmenuje zateplení šikmé střechy nad krokvemi a výrobce tepelných izolací značky Isover nabízí ucelený systém tohoto zateplení se všemi potřebnými komponenty. 

Jak už bylo zmíněno, tepelná izolace je aplikována nad krokve šikmé střechy. Výrobce ve videu ukazuje průběh zateplení a představuje veškeré komponenty a návrh řešení zateplení šikmé střechy z vnější strany. Kromě ostatních výhod, které si v tomto článku představíme, klade důraz výrobce tohoto zateplení na možnost zviditelnit krovy šikmé střechy v interiéru podkroví a přitom velice kvalitně a účinně zateplit střechu. 

Zateplení střechy je velmi důležitou částí zateplení obálky domu, jelikož střechou nám uniká až 15% celkového tepla při topení a zároveň je třeba si uvědomit, že v létě se střechou dostává velmi nepříjemné horko, které nás pak nenechá v noci odpočívat. 

Kromě hezkého vzhledu interiéru nabízí zateplení šikmé střechy z vnější strany souvislou vrstvu tepelné izolace bez zbytečných tepelných mostů, které mohou vznikat při klasickém zateplení z vnitřní strany. Také instalace parozábrany je snazší a nedochází tady k netěsnostem. Zateplení z vnitřní strany vyžaduje řešení všech prostupů skrze střechu a leckdy komplikované řešení zateplení střešní konstrukce mezi krokvemi a pod krokvemi. Pokud budete zateplovat střechu z vnější strany, všem těmto problémům se vyhnete. 


Zateplení šikmé střechy někdy zápasí s problémem prostoru a to zejména u dříve postavených domů, kde je vše hotovo podle dřívějších pravidel a norem a dnešní požadavky na tloušťku izolace pro řádné úspory by znatelně zmenšilo prostor podkroví. Zateplení z vnější strany nezabere žádný vnitřní prostor. Prakticky se u dříve postavených domů může toto moderní zateplení nad krokvemi jen přidat ke stávajícímu, jen je třeba dát pozor na stav dřívějšího zateplení a také jak je toto řešeno z pohledu odchodu par. 

Zateplení z vnější strany lze kombinovat se zateplením mezi a pod krokvemi, tímto se dosáhne maximálního, vysoce nadstandardního možného zateplení, které je v této kombinaci velmi účinné a to ze všech pohledů tepelných požadavků a i akustických a protipožárních požadavků. 

Ohledně samotné montáže zateplení šikmé střechy nad krokvemi je možné tento systém provést se dvěma, nebo jednou kontralatí. Střecha, která je opatřená bedněním, například z OSB desek nainstalujete parobrzdu. Výrobce doporučuje parobrzdu Isover VARIO KM DUPLEXUV, což je velmi pevná parobrzda s ekvivalentní difúzní tloušťkou, která napomáhá řešit vlhkost v konstrukci střechy, tedy i vlhkost obsaženou v tepelné izolaci. Její další kladnou vlastností je poměrně dlouhá UV stabilita. 

Na konci střechy u okapní hrany je třeba vytvořit námětky a zakládací fošny. Pak už jen naskládat tepelnou izolaci, která je výplňová z minerální vaty a tato je prostřídána pevnými montážními hranoly Isover TRAM. Tyto mohou být jak polystyrenové, tak z tvrzené minerální vaty. Výrobce doporučuje použít jako výplňovou izolaci Isover UNIJakmile máme celou střechu pokrytou tepelnou izolací, instalujeme pojistnou hydroizolační fólii Tyvek Soft, která je kontaktní a difúzně otevřená. Tato tedy umožňuje odchod případné vlhkosti z konstrukce střechy do exteriéru. Je také dlouhodobě odolná vůči UV záření. Pokládka probíhá jako u klasických u systému zateplení šikmých střech, tedy s přesahy. Pojistná hydroizolační fólie Tyvek Soft Antireflex má po krajích vyznačené pruhy, které zajistí, aby byly správně provedené přesahy jednotlivých napojených pruhů. 

Pomocí speciálních dvouzávitových vrutů Twin UD na celou skladbu přichytíme kontralatě. Vruty se zavrtávají sami, není třeba předvrtávat otvory. Výrobce společně s vruty dodává šablonu, pomocí které se vruty zavrtávají pod správným úhlem. Počet vrutů určuje výpočet, tabulka, vytvořená sklonem střechy a jejím zatížením. 

Následně se pomocí klasických hřebíků připevní střešní latě. Jejich rozteč a množství určuje druh střešní krytiny, kterou zamýšlíme použít pro naši střechu. Následně je položena střešní krytina. Takto moderně zateplená šikmá střecha z vnější strany nabízí dlouhou životnost bez úniků tepla skrze tepelné mosty. 

Součet vlastností je tedy, zateplení bez tepelných mostů s možností nízkoenergetické až pasivní úrovni díky prostoru a zvolení větší tloušťky zateplení a společně s tímto i vysokou úroveň akustiky a protipožárního opatření. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Související články

Komentáře

Indra Voříšek | 19.6.2015 07:39
Podle mě nejlepší zateplení, nejlepší výsledek, maximální účinnost.
admin | 22.6.2015 07:28
Dobrý den, maximální účinnosti docílíte, když aplikujete zateplení šikmé střechy nad krokvemi, jak je zde uvedeno a ještě mezi krokvemi a pod krokvemi. Jedná se o kombinaci s maximální účinností souboru zateplení, akustiky a protipožárního zabezpečení vaší střechy.
Indra Voříšek | 22.6.2015 10:36
No jo, ale někdy není v podkroví místo na izolaci pod krokve a právě proto je tohle zateplení z venku dobrý nápad.
admin | 22.6.2015 13:10
Dobrý den, v tomto s vámi plně souhlasím, toto zateplení nabízí tuto možnost a možnost zachovat z vnitřní strany přiznanou konstrukci střechy.
Jakub Staníček | 9.8.2018 20:34
Dobrý den, poradili byste mi kde bych se dočetl jakým způsobem lze kombinovat vnější zateplení střechy se střešními okny? Děkuji
Marek vosmera | 17.11.2018 21:46
Zdravim koupil jsem starší barák a potřebuji zateplení podkroví Ale z vnitřní strany mám obložení s palubek a už zaizolovaný folii předpokládám ze nějak za téma palubkama a trámy . jaky nejsnadnější zpusob zateplení by jste mi doporučily z venkovní strany ?sundat krytinu a jakou metodou bych měl pokračovat dal jaká metoda by byla v hodna na tenhle typ střechy a zároveň mě úplně nezrujnovala dekuji moc za radu
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 9: