Zdění příček z tvárnic Ytong a napojování na ostatní konstrukce

Datum: 25.1.2016  Kategorie: VIDEA  Komentáře (5)

Zdění příček může být na první pohled velmi jednoduchá práce, jenom že v případě, že se nedodrží předepsané postupy, může být vše jinak. 

Vznikají velké a rozsáhlé praskliny v místech napojení příček na ostatní stavební konstrukce, jako jsou obvodové stěny a stropní či podlahové konstrukce. Špatně postavená příčka může případně i spadnout. Můžou vznikat i praskliny v ploše příček, které jsou příčinou pnutí. 

Každý správně postavený dům má mít stavební projekt. V takovém případě už víme, kde budou v interiéru příčky, pak je vše snadnější. V případě pórobetonových tvárnic, konkrétně značky Ytong jsou vyžadovány určité postupy a zásady, které je třeba dodržet. Níže vložené video výrobce tvárnic Ytong nabízí slovem i obrazem důležité informace k realizacím příček. Stavba z pórobetonových tvárnic nabízí jednoduchost a rychlost výstavby. Podívejte se sami. 

zdroj: Youtube.cz - ytongvideo

Základní pravidla při zdění příček z pórobetonových tvárnic značky Ytong.

V případě, že známe rozmístění budoucích příček v interiéru, můžeme již při realizaci obvodových stěn z tvárnic Yotng zabudovat do obvodových stěn kotvy. Jedná se o nerezové speciální kotvy, které zabudujeme do vodorovných spár mezi obvodové tvárnice. Nerezové spojky, nebo chcete li kotvy vkládejte do každé druhé ložné spáry mezi tvárnice Yotong. Provedete to snadno, kotvy se vloží do tenké vrstvy lepící malty Ytong na místě, které bude vyznačené pro polohu budoucí příčkyPrvní řadu tvárnic, příčkovek Ytong klademe do vrstvy vápeno-cementové malty, kterou si připravíme na hydroizolační pás. Je třeba každou příčkovku Ytong maltovat jak na ložné ploše, tak i na čelních stranách, tím docílíme perfektního spojení jednotlivých tvárnic v příčce. Jelikož se jedná o kompatibilní komponenty Ytong, tak nám musejí v případě správného zdění a dodržování vrstvy lepící malty vycházet kotvící pásky přesně do ložných spár příčkovek. 

Kotvící pásky je třeba řádně promaltovat. Kotvící pásek musí ve vrstvě malty zmizet. Pásky z nerezu mají ve své ploše otvory, kterými malta projde a tím se sváže kotvící pásek s maltou a tvárnicí, která je z obou stran příčkySpoje je pak velmi kvalitní a pevný. Jakmile vyzdíme kompletní příčku, což se provádí na převazbu až ke stropu, tak zbylou mezeru mezi příčkou a stropem vyplníme montážní pěnou. Tímto získáme pružný spoj mezi stropem a příčkou, aby v případě pohybu, průhybu stropní konstrukce nebyla příčka poškozena. 

Můžeme také napojit příčku na obvodovou stěnu tzv. pružným napojením, postup je podobný, ale v místě spoje příčky s obvodovou stěnou vyrobíme pružný spoj. Pokud pak dům pracuje například na nestabilním podložím, nebo z jiných důvodů, nevznikají nepříjemné praskliny. Nerezová kotvící spojka, pásek se nevkládá mezi ložné plochy obvodových tvárnic, ale ohne se do pravého úhlu. Následně se kotví do obvodové stěny domu pomocí hmoždinek pro kotvení do pórobetonu. 

Již ohnutý pásek bývá uchycen do obvodové stěny pomocí dvou hmoždinek. Druhá strana je pak řešena stejně jako u předchozího postupu. Druhá strana pásku je vkládána mezi ložné plochy příčkovky a pomocí promaltování je tak příčka ukotvena k obvodové stěně. 

Rozdíl je v tom, že příčka není přichycena k obvodové stěně maltou, zůstává mezera mezi obvodovou stěnou a příčkou, která je následně jako dilatační spára vypěněna montážní pěnou. V případě dveřních otvorů bývají do příček osazeny Ytong překlady, které jsou usazeny do tenkovrstvé malty

Při realizacích příček z pórobetonu doporučuji používat aplikátor pro tenkovrstvou lepící maltu viz video. Tím docílíme přesného, požadovaného množství lepící malty a ušetříme. Ytong nabízí přesné zdění, které šetří čas, navíc pórobeton dýchá a podporuje zdravé vlhkostní klima v interiéru. Do Ytongu se dobře vytvářejí otvory a drážky pro instalace. Při zdění z pórobetonových tvárnic vzniká velmi malé množství odpadu. 

Autor článku: Pavel Hanzelín

Komentáře

Petr | 27.1.2016 22:29
Zeptam se a kolik stavebnich firem to takto dela? Nebudte najivni.
admin | 28.1.2016 06:36
Dobrý den, právě proto, že se tyto postupy často opomíjí, proto jsme tento článek zveřejnili. Jde nám o to, aby investoři, kteří utrácí své peníze věděli jak to má správně být.
Fobi | 29.2.2020 09:52
Jednou přišel zedník na stavu a chystal kapsu, mu říkám co děláš? Ty deš stavět barák na nepodíváš se na technickou dokumentaci od výrobce. Hlavně že chtějí řemeslníci 350 Kč/h. Na co ty návody na Ytongu vydávají, aby se to tak nedělalo?
Jatislav | 24.10.2021 23:58
Přesně tak, přijde firma a člověk aby jim stal za zadkem, aby zeď nebyla křivá, nosné zdi stali na nosných zdech... Čekat, že budou znát takové věci jako výstuž pod okny, napojení příček atd, to už je moc
Michal | 14.5.2017 12:27 | michaljoska@centrum.cz
Dobrý den, mám velký dotaz ke stavbě příčce. V místnosti, kde se bude realizovat příčka mám plovoucí podlahu. Nechce se mi ji řezat, a proto se ptam, jestli něco existuje jako podklad, abych mohl udělat základ (vše z ytongu)? Moc děkuji. M. J.
Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište prosím číslo do pole pod obrázkem
 
 Opište číslo 2: